Reklama

Konflikty zbrojne

Abp Szewczuk: Rosja nie ustaje w popełnianiu zbrodni wojennych

Dziś rano Rosjanie zbombardowali i zniszczyli szkołę dla dzieci o specjalnych potrzebach dydaktycznych w miasteczku Komyszuwacha na Zaporożu. Agresor uszkodził też elektrownię w okolicach Iwanofrankowska. W całej Ukrainie siły agresora nie ustają w dokonywaniu ataków na ludność cywilną. „Dalej też w ciągu całego wczorajszego dnia toczono ciężkie walki po całej linii frontu” – wskazał abp Światosław Szewczuk.

[ TEMATY ]

Abp Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

zbrodnie wojenne

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Zwierzchnik miejscowych grekokatolików kontynuował w swoim dzisiejszym orędziu rozważania na temat zachowania i ochrony ukraińskich rodzin. Podkreślił, że kluczowe pozostaje tutaj utrzymanie miłości płynącej z Ducha Św. Równocześnie hierarcha wciąż nazywa po imieniu kolejne zbrodnie agresora, jak deportacje mieszkańców Chersonia w celu chowania się za nimi jak za żywą tarczą podczas wycofywania personelu wojskowego z miasta.

„Niektórzy stwierdzają, zwłaszcza sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, że wprowadzenie stanu wojennego przez Rosję na terytoriach okupowanych i anektowanych oznacza masową deportację ukraińskich cywili. To jest kolejna zbrodnia wojenna (…). Dalej też wróg nie ustaje i co chwila przy pomocy rakiet czy dronów-kamikaze dokonuje ostrzałów krytycznej infrastruktury, zwłaszcza energetycznej (…). Co najbardziej niebezpieczne, to fakt, iż odkryto plany wroga zbombardowania tam zbudowanych na Dnieprze zapór. Szczególnie, ustępując z Chersońszczyzny, wróg szykuje się, aby uderzyć na kachowską hydroelektrownię, co oznacza powódź (...) na południu Ukrainy – mówił abp Szewczuk. – W mieście Mikołajowie, które niezłomnie stoi w walce przeciw rosyjskiemu agresorowi, codziennie znajdując się pod rujnującym ostrzałem, brakuje wody pitnej. Istnieje tam możliwość otrzymania wody, ale ma ona bardziej przemysłowy charakter (…). Papież Franciszek określił dostęp do źródeł wody pitnej naturalnym i niezbywalnym prawem każdego człowieka. Chcę dziś prosić wszystkich, którzy nas słyszą (...) – poratujmy Mikołajów. Podarujmy im możliwość dostępu do wodny pitnej. Nasza miejscowa Caritas robi wszystko, aby znaleźć nowe źródła wody pitnej dla tamtejszej ludności i ja proszę o wsparcie tak szlachetnego projektu naszego Kościoła na rzecz mieszkańców tego miasta”.

2022-10-20 16:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk: Rosjanie, jak naziści w Auschwitz, palą zabitych cywilów

[ TEMATY ]

Abp Szewczuk

zbrodnie wojenne

Rosjanie

krematorium

Tomasz Koryszko/KUL

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

„Wczoraj dowiedzieliśmy się, że Rosja przywiozła do Mariupola wraz ze swoją artylerią, pociskami, ciężką bronią, mobilne krematoria w których dzień i noc palą się ciała niewinnie zabitych cywilów” – zwrócił uwagę arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Światosław Szewczuk, w wideoprzesłaniu w 43. dniu rosyjskiej wojny z Ukrainą.

„Europa widziała tego typu krematoria w pobliżu miast dopiero podczas II wojny światowej na Majdanku, w Auschwitz i innych znanych nazistowskich obozach koncentracyjnych. Dym krematorium znów wznosi się do nieba z ukraińskiej ziemi” – powiedział zwierzchnik UKGK i dodał: „Ale mimo wszystko Ukraina walczy. Ponadto Ukraina walczy o prawo do życia. Nie tylko dla swoich dzieci i swoich ludzi, ale także o prawa do życia i szacunku dla każdego człowieka w dzisiejszym niespokojnym świecie”.

CZYTAJ DALEJ

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję