Reklama

Polska

Wicedyrektor Centrum Heschela KUL: dokument "Nostra aetate" zmienił na stałe relacje katolicko-żydowskie

57 lat temu, 28 października 1965 r., ogłoszono przyjętą przez Sobór Watykański II deklarację o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich "Nostra aetate". Dokument zmienił na stałe relacje katolicko-żydowskie – powiedział PAP wicedyrektor Centrum Heschela KUL ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

[ TEMATY ]

katolicy

Żydzi

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Marcin Mazur, episkopat.pl.

Ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik

Zwrócił uwagę, że relacje te wzmocnił św. Jan Paweł II, który jako pierwszy papież modlił się w synagodze i przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie. "Podobnie postępowali kolejni papieże Benedykt XVI i Franciszek" – dodał.

"+Sobór, poprzez deklarację +Nostra aetate+, wytyczył drogę: tak – dla odkrywania na nowo żydowskich korzeni chrześcijaństwa; nie – dla wszelkich form antysemityzmu+" – tak podsumował owoce deklaracji "Nostra aetate" papież Franciszek w czasie obchodzenia jubileuszu ogłoszenia dokumentu – powiedział wicedyrektor Centrum Heschela KUL

Zwrócił uwagę, że pochodzący z Warszawy, a mieszkający w USA rabin prof. Abraham J. Heschel jeszcze na długo przed Soborem Watykańskim II budował relacje żydowsko-katolickie w Stanach Zjednoczonych i w Europie.

"Wymagało to wtedy wielkiej odwagi z jego strony, aby wyjść do innych religii, w tym do katolików" – ocenił biblista.

Powiedział, że kard. Augustin Bea, który był odpowiedzialny za redakcję "Nostra aetate", "praktycznie na bieżąco konsultował kolejne wersje dokumentu z prof. Heschelem, aby następnie przedstawić je papieżowi Pawłowi VI i ojcom synodalnym". "Prof. Heschel również spotkał się z Pawłem VI" – dodał.

"Heschel był przekonany, że +żydzi i chrześcijanie są wezwani do wspólnej pracy nad ocaleniem blasku Biblii w umyśle człowieka. W naszej epoce – twierdził – antysemityzm jest antychrześcijaństwem, a antychrześcijaństwo jest antysemityzmem+" – powiedział ks. prof. Rytel-Andrianik.

Jak zaznaczył wicedyrektor Centrum Heschela KUL, "swoistym DNA dokumentu +Nostra aetate+ jest zaufanie katolicko-żydowskie i wierność własnej tożsamości".

"Widać to nie tylko w relacjach kard. Bea z rabinem Heschelem, którzy przygotowywali projekt dokumentu, ale także w relacjach następnych papieży i przedstawicieli Kościoła ze środowiskiem żydowskim" – powiedział.

Jako przykład wskazał papieża Jana Pawła II. "Wiele osób uważa, że nikt w historii Kościoła nie zrobił tyle co papież Polak w pogłębieniu więzi katolicko-żydowskich".

Reklama

"Następni papieże – Benedykt XVI i Franciszek – są również przykładem serdecznych i głębokich relacji między naszymi religiami. Dowodzi to, że deklaracja "Nostra aetate" to nie tylko teoria, ale codzienna praktyka" – powiedział ks. prof. Rytel-Andrianik.

Jak zaznaczył, "w relacjach katolicko-żydowskich chodzi też o coś, o czym mówiła córka rabina Heschela, Susannah, podczas otwarcia Centrum Heschela na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II: +Oby nasz dialog stał się modlitwą+".

PAP

2022-10-28 19:26

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: W Nowym Roku powierzajmy się Maryi – Matce wierzących

[ TEMATY ]

nowy rok

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, którą obchodzimy 1 stycznia w Kościele to najstarsze maryjne święto. Pierwszy dzień Nowego Roku przypomina, że Maryja jest naszą duchową Matką. Jezus w swoim testamencie z krzyża, wybrał Maryję na Matkę wszystkich wierzących. Powierzajmy jej nasze życie i sprawy – podkreślił rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Dodał, że Maryja jest niezwykle ważna w życiu wierzących: „Chcemy być blisko niej, do niej zwracamy się ze swoimi sprawami i to ona prowadzi nas do Jezusa” – powiedział. Ks. Rytel-Andrianik. Zaznaczył: „Potrzebujemy bliskości Maryi, dlatego pielgrzymujemy na Jasną Górę, która jest duchową stolicą Polski i do innych sanktuariów. Pokazuje to chociażby rosnąca liczba pielgrzymów przybywająca na Jasna Górę. W 2019 do sanktuarium jasnogórskiego przybyło niemal 4,5 mln pielgrzymów”.

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję