Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: wspominamy historię, żeby uczyć się wierności Chrystusowi w Jego Kościele

– Bóg pragnie z żywych i wybranych kamieni zbudować świątynię swojej chwały, zbudować dom – jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 29 października Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie w 72. rocznicę poświęcenia świątyni.

Nawiązując w homilii do drugiego czytania z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła, abp Depo wskazał, że istotą wspólnoty chrześcijańskiej jest zbawienie ludzi w imieniu Jezusa. – Dlatego wspólnota chrześcijańska jest święta przynajmniej z trzech powodów. Po pierwsze, fundamentem, który założył sam Bóg, jest Jezus Chrystus, Jednorodzony Syn Boga. W domu budowanym na fundamencie Chrystusa mieszka Bóg. Ta świątynia jest napełniona Duchem Świętym. Po drugie, ta wspólnota jest święta, bo jest wezwana do świętości, do zjednoczenia z Bogiem: „Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty”. Po trzecie, bo jest powołana do tego, aby głosić i wielbić świętość i miłość Boga, który posłał swojego Syna na świat, nie po to, żeby go potępić, ale po to, „by świat został przez Niego zbawiony” – wyjaśnił metropolita częstochowski.

Abp Depo zachęcił, aby podczas każdej Eucharystii odpowiadać sobie, kim jest dla mnie Jezus Chrystus, jakie jest moje miejsce w Kościele oraz jaka jest moja wiara, miłość i odpowiedzialność za siebie i za innych.

Maciej Orman/Niedziela

– Ta dzisiejsza Eucharystia w kryzysie ludzkości, przemian, wojen, ale i w kryzysie wiary jest dla nas źródłem mądrości i mocy Boga. To jest prawdziwe źródło i szczyt zjednoczenia z Bogiem i ludzi między sobą – podkreślił.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę na konieczność modlitwy do Ducha Świętego o rozeznanie „wewnętrznej prawdy i kłamstwa” oraz o dar „odwagi bycia niewspółczesnym”. Zaznaczył, że światłami na naszej drodze wiary są św. Jan Paweł II, bł. Stefan Wyszyński oraz męczennicy archidiecezji częstochowskiej: błogosławieni ks. Ludwik Roch Gietyngier, ks. Maksymilian Binkiewicz i s. Maria Kanuta.

– Prośmy, abyśmy każdego dnia wzrastali w wierze bycia Kościołem – zaapelował abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Przed końcowym błogosławieństwem metropolita częstochowski dodał: – Wspominamy historię, żeby uczyć się wierności Chrystusowi w Jego Kościele i żeby nasze imiona również były zapisane dobrymi zgłoskami i czynami w historii Chrystusowej wiary.

Reklama

Podczas liturgii śpiewał chór archikatedralny Basilica Cantans pod dyr. Włodzimierza Krawczyńskiego.

Nowy kościół, pełniący od 1925 r. funkcję częstochowskiej katedry, został wybudowany w latach 1902-27. Poświęcił go 7 grudnia 1907 r. generał paulinów, o. Euzebiusz Rejman. Pierwszą Mszę św. sprawowano w nim rok później. Po nadaniu kościołowi tytułu katedry, dzięki staraniom bp. Teodora Kubiny, podjęto dalsze prace przy budowie i wyposażaniu świątyni. Wytynkowano wnętrze, zbudowano chór muzyczny, położono posadzkę. Ufundowany został również wielki dzwon ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Karol Porwich/Niedziela

Uroczystego poświęcenia katedry (dawniej zwanego konsekracją) bp Kubina dokonał 29 października 1950 r. W czerwcu 1962 r., na wniosek ówczesnego ordynariusza częstochowskiego bp. Zdzisława Golińskiego, Jan XXIII nadał katedrze częstochowskiej tytuł bazyliki mniejszej. Po utworzeniu w 1992 r. przez św. Jana Pawła II bullą „Totus Tuus Poloniae populus” archidiecezji częstochowskiej katedra została przez niego podniesiona do rangi archikatedry.

Papież Polak odwiedzał Częstochowę i Jasną Górę kilkakrotnie: w 1979, 1983, 1991, 1997 i 1999 r. W 1979 r. św. Jan Paweł II w katedrze częstochowskiej spotkał się z duchowieństwem, a cztery lata później – z chorymi.

2022-10-29 20:03

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do pracowników „Niedzieli”: wzrastajcie w wierze, miłości i nadziei

[ TEMATY ]

rekolekcje

abp Wacław Depo

Bożena Sztajner/Niedziela

POSŁUCHAJ: REKOLEKCJE DZIEŃ I

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: obradowała Komisja Duchowieństwa KEP

2023-01-30 19:20

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Redakcja listu do kapłanów na Wielki Czwartek oraz kolejne etapy wdrażania Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, czyli dokumentu dotyczącego zasad formacji kapłanów w Polsce, były głównymi tematami obrad Komisji Duchowieństwa KEP. Spotkanie odbyło się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka.

Jak powiedział Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, styczniowe posiedzenie Komisji tradycyjnie związane było przede wszystkim z redakcją dorocznego listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Jego projekt został dziś przyjęty przez Komisję i zostanie przesłany wszystkim biskupom, a następnie przedstawiony do zatwierdzenia podczas najbliższego zebrania plenarnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję