Reklama

Polska

Bp Śmigiel: 1 listopada katolik ma obowiązek uczestniczenia w Mszy świętej

Odwiedzanie cmentarzy to piękna tradycja, ale w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada dla katolika najważniejsze jest uczestnictwo w Mszy świętej – powiedział PAP bp Wiesław Śmigiel. Wyjaśnił, że tego dnia Kościół dziękuje Bogu za zastępy świętych, a wierni przypominają sobie o własnym powołaniu do świętości.

W Kościele katolickim 1 listopada obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych, czyli wszystkich, którzy odeszli z tego świata i są już w wieczności z Bogiem.

"Tego dnia najważniejsza jest Msza św., w której przede wszystkim dziękujemy Bogu za zastępy świętych oraz przypominamy sobie o własnym powołaniu do świętości" – powiedział PAP bp Śmigiel. Zaznaczył, że "tego dnia udział w Eucharystii ma dla katolików charakter obowiązkowy".

W ocenie hierarchy "odwiedzanie cmentarzy to piękna tradycja, która łączy radość ze świętości z nadzieję, że zmarli – nasi krewni, przyjaciele, znajomi i inni też mogą osiągnąć życie wieczne".

"Jest to także wyraz naszego szacunku dla zmarłych i przekonanie, że nasze modlitwy i miłość sięgają poza granicę śmierci" – powiedział bp Śmigiel.

W uroczystość Wszystkich Świętych metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. o godz. 13.00 w kościele św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie. Po niej poprowadzi procesję z modlitwą za zmarłych na cmentarzu Wawrzyszewskim – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Również 1 listopada o godz. 11.30 w stołecznym kościele św. Ignacego z Loyoli zostanie odprawiona msza św. pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego, połączona z procesją na cmentarz Północny na Wólce Węglowej.

Mszy św. na Powązkach będzie przewodniczył bp Michał Janocha. Liturgia rozpocznie się o godz. 12.30 w kościele św. Karola Boromeusza, a po niej wyruszy procesja z modlitwą za zmarłych na cmentarz Powązkowski. Bp Piotr Jarecki będzie przewodniczył o godz. 13.00 mszy świętej w kościele św. Katarzyny na Służewie, a następnie poprowadzi procesję żałobną na cmentarzu przy kościele. Także o godz. 13.00 rozpocznie się Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa w kościele św. Grzegorza Wielkiego. Po niej wyruszy procesja na cmentarz Wolski.

Reklama

Na cmentarzu Bródzieńskim – największej nekropolii w Polsce pod względem pochówku i trzeciej co do wielkości w Europie, o powierzchni prawie 114 hektarów, gdzie leży ponad 1 mln 800 tys. zmarłych, bp Romuald Kamiński odprawi Mszę św. o godz. 12.00 w drewnianym kościele na cmentarzu. Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski odprawi Mszę św. o godzinie 12.00 na cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie.

W katedrze poznańskiej w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada 2022 r. o godz. 11.00 odbędą się święcenia biskupie ks. Tomasza Grysy nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze. Mszy św. będzie przewodniczył kard. Pietro Parolina, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. W liturgii weźmie udział m.in. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

"Na wszystkich cmentarzach poznańskich nabożeństwa odbędą się 1 listopada o godz. 15.00. Na rozległym cmentarzu Miłostowskim będą miały miejsce dwa nabożeństwa: jedno w części od ul. Gnieźnieńskiej i drugie od ul. Warszawskiej" – poinformowała archidiecezja poznańska.

W archidiecezji warmińskiej abp Józef Górzyński będzie modlił się o godz. 12.00 na cmentarzu Komunalnym w Olsztynie. Po liturgii poprowadzi procesję żałobną z modlitwą za zmarłych. Bp Janusz Ostrowski będzie przewodniczył Eucharystii na cmentarzu Komunalnym k. Dywit.

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo 1 listopada będzie modlił się w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule o godz. 12.00. Na cmentarzu św. Józefa głównej Mszy św. w kaplicy o godz. 12.00 będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski, a następnie poprowadzi procesję po cmentarzu. Na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie Eucharystii w kościele św. Rocha i św. Sebastiana o godz. 15.00 będzie przewodniczył bp Antoni Długosz.

Bp Śmigiel przypomniał, że za zmarłych Kościół szczególnie modli się 2 listopada w dzień wspomnienia wszystkich zmarłych wiernych.

Reklama

Tego dnia kard. Nycz poprowadzi o godz. 18.00 procesję żałobną do krypt archikatedry warszawskiej, gdzie pochowani są m.in. arcybiskupi warszawscy i książęta mazowieccy. O godz. 19.00 rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem kard. Nycza.

W archidiecezji gdańskiej modlitwa za zmarłe duchowieństwo, osoby konsekrowane, seminarzystów, członków ruchów i stowarzyszeń oraz ludzi dobrej woli odbędzie się 3 listopada w katedrze oliwskiej o godz. 18.00.

Dzień wcześniej – 2 listopada – odbędą tzw. zaduszki morskie, czyli modlitwa za zmarłych ludzi morza – marynarzy, portowców i tych, którzy nie powrócili z morza, którą organizuje Duszpasterstwo Ludzi Morza Stella Maris. "Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 19.00 na plaży przy kaplicy w Sopocie" – poinformowano.

W archidiecezji częstochowskiej – 2 listopada o godz. 12.00 w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule zostanie odprawiona msza św. w intencji zmarłych biskupów pomocniczych. O godz. 18.00 w archikatedrze odbędzie się nabożeństwo żałobne za zmarłych biskupów diecezjalnych i wiernych. Modlitwom będzie przewodniczył bp Przybylski.

Zgodnie z decyzją Penitencjarii Apostolskiej odpust zupełny za wiernych zmarłych można uzyskać od 1 do 8 listopada pod zwykłymi warunkami, nawiedzając kościół lub kaplicę publiczną i odmawiając "Ojcze Nasz", "Wierzę w Boga" i jakiejkolwiek modlitwy w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża.

Podziel się cytatem

Reklama

Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego poza modlitwą dusze zmarłych można wesprzeć poprzez uczynki miłości, praktykę postu, ofiarowanie w ich intencji codziennego cierpienia, trudności czy choroby. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

2022-10-30 08:06

Ocena: +9 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Radujmy się naszą wiarą

– Radujmy się naszą wiarą, bo ona zwycięża świat, grzech i śmierć w Chrystusie – powiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który 1 listopada przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.

W homilii przypomniał, że „w tajemnicy chrztu św. jesteśmy współuczestnikami życia wiecznego w Bogu”. W tym kontekście wzywał do radości z wiary w żywego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: zniszczono rzeźbę Chrystusa

2023-02-02 14:16

[ TEMATY ]

Jerozolima

Adobe Stock

W Jerozolimie doszło do kolejnego aktu wandalizmu w chrześcijańskich miejscach świętych. Dziś w godzinach porannych na jerozolimskim Starym Mieście do kaplicy Skazania na Śmierć wszedł żydowski mężczyzna, zrzucił stojącą na filarze figurę Jezusa i rozbił Jego twarz, poinformowała franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej.

Sprawcę zatrzymali strażnicy, został przejęty przez wezwaną na miejsce policję izraelską. Opublikowano nagranie wideo, na którym podczas zatrzymania mężczyzna mówi, że w Jerozolimie nie może być żadnych obrazów bożków: „Nie możemy czcić kamieni fałszywych bogów w Jerozolimie”. Według policji sprawcą jest 40-letni turysta z USA. Obecnie jest przygotowywana ekspertyza, która pozwoli zbadać stan psychiczny podejrzanego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję