Reklama

Watykan

O czym najczęściej mówi się w Watykanie?

W minionym tygodniu najczęściej mówiono w Watykanie i jego okolicach o przedstawionym w czwartek 27 października dokumencie roboczym na drugi, kontynentalny etap procesu synodalnego.

[ TEMATY ]

Tydzień w Watykanie

Adobe Stock

Co istotne, nie jest to dokument magisterium. Nie jest to nawet podsumowanie. To lista tematów tematów, już wcześniej znanych, które pojawiły się „w procesie synodalnym w poszczególnych krajach jako przejaw troski i nadziei Ludu Bożego”. Niektóre publikatory wybiły, że dokument wspomina o kapłaństwie kobiet, o środowiskach LGBT czy o celibacie kapłańskim tak, jakby to miały być najważniejsze tematy. Wspomina z prostego powodu - w niektórych dyskusjach, a tekst powstał w oparciu o syntezy od ze 112 episkopatów, z wszystkich Kościołów wschodnich, dykasterii Kurii Rzymskiej, zgromadzeń zakonnych oraz ruchów i stowarzyszeń kościelnych, po prostu te tematy się pojawiły. Dokument jednak nie przesądza, że są one najważniejsze, ani ich nie hierarchizuje, bo wspomina również np. o nieprzystosowaniu nieruchomości kościelnych dla osób z niepełnosprawnościami czy o zagrożeniach dla jedności Kościoła. Sam w sobie jest o tyle ważny, że jest przewodnikiem dyskusji na kolejnym etapie synodalnym.

Uwagę opinii publicznej przykuły również dwie audiencje papieskie. Pierwsza dla księży i seminarzystów studiujących w Rzymie 24 października. Tu papież do młodych mówił o zanurzeniu w świecie cyfrowym i w mediach społecznościowych. Czy księża powinni uczestniczyć w tej sferze życia? Jak najbardziej tak. Czy ona jest w pełni bezpieczna? Oczywiście, że nie. Jednym z niebezpieczeństw jest pornografia. „Jest to nałóg, który ma tak wielu ludzi, tak wielu świeckich, tak wiele świeckich kobiet, a także księży i zakonnic. Tędy wchodzi diabeł”. Przekazy niektórych mediów mogły sugerować, że słowa dotyczyły tylko osób duchownych. Nie, dotyczą i zagrażają wszystkim, którzy „siedzą w internecie”.

Drugim spotkaniem, które przyciągnęło uwagę była audiencja dla młodych liderów Akcji Katolickiej, działającej przy włoskich parafiach. W słowach papieża najważniejsze było docenienie parafii, „która jest Kościołem pośród domów.” Środowiskiem w którym miłuje się Kościół i przestrzenią wspólnoty braterstwa tak potrzebnego w dobie, będącej pochodną kultury indywidualizmu, samotności. Parafia nie jest więc, jak czasem, nawet delikatnie sugerują niektórzy, przeżytkiem, ale ciągle przyszłością Kościoła. Ważne jedynie, by była żywa.

Poza tym informacje z Watykanu dotyczyły najbliższej przyszłości. Czyli czekającej papieża 39 podróży apostolskiej do Bahrajnu od 3 do 6 listopada. Papież spotka się tam z katolikami z Bliskiego Wschodu – we Mszy św. uczestniczyć będzie 20 tysięcy osób – oraz kontynuować dialog ze światem islamu. W przypadku Bahrajnu z drugą najważniejszą jego gałęzią – Szyitami.

2022-10-31 08:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Watykanie: Szerokim echem odbił się pozew, jaki wniósł przeciwko Sekretariatowi Stanu Libero Milone

[ TEMATY ]

Tydzień w Watykanie

Monika Książek

Szerokim echem odbił się w minionym tygodniu pozew, jaki wniósł przeciwko Sekretariatowi Stanu Libero Milone, zwolniony w 2017 r. audytor watykańskich finansów. Milone żąda prawie 10 milionów dolarów odszkodowania za straty w reputacji, jakie poniósł w wyniku zwolnienia pod nieprawdziwymi, według niego, zarzutami.

Przedstawiciele Watykanu tłumaczyli wtedy, że chodziło o to, iż Milone przekroczył swoje uprawnienia i postępował wbrew wszelkim regułom, szpiegując prywatne życie swoich przełożonych. Co z tego będzie? Trudno powiedzieć, ale wygląda to na zamokłego kapiszona. Główne założenia reformy finansów watykańskich zostały zrealizowane. Zarządzanie funduszami scentralizowane. Wydaje się, że tu nie powinno być już żadnych niespodzianek.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję