Reklama

Niedziela Częstochowska

Imiona zapisane w Niebie

W tym dniu dziękujemy za życie naszych bliskich, którzy nas kochali – mówił 1 listopada abp Wacław Depo.

W uroczystość Wszystkich Świętych w zabytkowym kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w intencji zmarłych biskupów pomocniczych archidiecezji częstochowskiej pochowanych na terenie nekropolii i w intencji wszystkich wiernych zmarłych. Eucharystię koncelebrowali: ks. Tadeusz Zawierucha, administrator cmentarza Kule, ks. Mariusz Trojanowski, sekretarz arcybiskupa, i ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie.

W homilii hierarcha pytał o rzeczywistość Nieba, o to, czy nasza rozłąka ze zmarłymi jest tylko przejściowa.

– Wielka to mądrość Kościoła, że mamy dwa świąteczne dni: Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, czyli Dzień Zaduszny. Dziś uwielbiamy Boga i dziękujemy za ludzi ze wszystkich pokoleń, ras i języków, których obdarzył życiem wiecznym, i którzy są owymi ludźmi z Apokalipsy św. Jana, przychodzącymi z wielkiego ucisku, i którzy opłukali i wybielili swe szaty we krwi Baranka. W tym dniu dziękujemy za życie naszych bliskich, którzy nas kochali i przekazali nam życie i których kochaliśmy – zaznaczył abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że uroczystość Wszystkich Świętych pozwala nam spojrzeć na świat oczami Boga, czyli mamy szansę (na ludzką miarę) dostrzec cel i głębię rzeczywistości. Przytoczył słowa św. Jana: „Najmilsi: popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi i rzeczywiście nimi jesteśmy. Świat zaś dlatego nas nie zna, że nie poznał Jego. Umiłowani, obecnie jesteśmy dziećmi Bożymi, ale jeszcze się nie ujawniło, czym będziemy. Wiemy, że gdy się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jaki jest. Każdy zaś, kto pokłada w Nim nadzieję, uświęca się, podobnie jak On jest święty” (1 J 3, 1-3).

Licznie zgromadzeni wierni  usłyszeli egzystencjalną i teologiczną wykładnię Janowych słów: – Dzisiaj odkrywamy, że Bóg ma serce, twarz, objawioną w Jezusie Chrystusie, ludzkie ręce i przebity bok. Potwierdzamy to prośbą, odkryciem naszych najnowszych czasów: Jezu, ufam Tobie!

Reklama

Następnie abp Depo wskazał na chrześcijaństwo, które w swej istocie nie jest intelektualną spekulacją, na Kościół, który nie jest instytucją charytatywną, na rzeczywistość wiary, która nie może się ograniczać do jakiegoś poczucia moralności. Zaznaczył, że „tu trzeba czegoś więcej, trzeba dotknąć serca Jezusa, do Niego przylgnąć, by się napełnić radością bycia miłowanym i niesamotnym, zwłaszcza w chwilach ciemności i smutku”.

– Współczesny świat musi na nowo odkryć Boga dla ważności naszego człowieczeństwa. Bo tam, gdzie wyklucza się Boga, pozostaje nicość i cierpiący bez sensu człowiek – mówił dobitnie metropolita częstochowski i dodał: – Oczywiście, człowiek może w swej wolności odrzucić program Ośmiu błogosławieństw Chrystusa, które On sam wypełnił, aż po śmierć i zmartwychwstanie. Dlatego wierząc w Jego zwycięstwo nad śmiercią, uzasadniamy sens naszej wiary, która zadaje kłam bezsensowi śmierci i cierpieniu istot ludzkich.

Na zakończenie abp Depo wskazał na radość, jaka płynie z ewangelicznego zapewnienia, że nasze imiona są zapisane u Boga: – Nie jesteśmy anonimowym tłumem przechodzącym przez życie. Idziemy do domu Ojca zaproszeni imiennie. Celem człowieka jest bowiem życie bez końca i radość wieczna.

Po Mszy św. metropolita częstochowski przewodniczył procesji po cmentarzu z modlitwą za zmarłych.

2022-11-01 16:23

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: Biskup Kołodziejczyk dobrze rozumiał tajemnicę Kościoła

– Powinniśmy sięgać do postaci biskupa Miłosława w duchu mądrej miłości do Kościoła – powiedział bp Andrzej Przybylski w krypcie kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule w Częstochowie, gdzie spoczywają częstochowscy biskupi pomocniczy.

3 marca przewodniczył tam Mszy św. w 27. rocznicę śmierci bp. Miłosława Kołodziejczyka, biskupa pomocniczego diecezji i archidiecezji częstochowskiej w latach 1978-94. Eucharystię koncelebrowali byli uczniowie pasterza oraz jego brat – ks. kan. Eugeniusz Kołodziejczyk.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Jacek Kiciński: Każde powołanie jest odpowiedzią Ducha Świętego na dany czas w świecie. [Wywiad]

2023-02-02 15:19

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Święto Ofiarowania Pańskiego to dzień, kiedy szczególnie pamiętamy o osobach życia konsekrowanego. Zapraszamy do lektury rozmowy z bp. Jackiem Kicińskim, przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP

ks. Łukasz Romańczuk: Gdy mówimy o osobach konsekrowanych, na pierwszą myśl przychodzą zakonnicy i siostry zakonne. Do tego grona należy więcej "stanów". Kto zatem jeszcze świętuje 2 lutego i dlaczego to święto obchodzimy tego dnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję