Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Z prorokiem naszych czasów

Uroczysta Eucharystia, udzielenie sakramentu bierzmowania i wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki złożyły się na podsumowanie wizytacji kanonicznej w parafii Ducha Świętego na świdnickim Zawiszowie.

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Tomasz Czubak

ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk w asyście ks. kan. Tomasza Czubaka i ks. prał. Rafała Kozłowskiego

Bp Marek Mendyk w asyście ks. kan. Tomasza Czubaka i ks. prał. Rafała Kozłowskiego

Głównym celebransem i szafarzem sakramentów był bp Marek Mendyk, który w uroczystej procesji wejścia, wraz z ks. kan. Tomaszem Czubakiem, proboszczem parafii wniósł, a następnie intronizował relikwie bł. ks. Popiełuszki.

Pamięć o nim trwa

Postać błogosławionego stała się punktem wyjścia w wygłoszonej przez biskupa świdnickiego homilii, której adresatem była przede wszystkim bierzmowana młodzież. – To prorok i męczennik naszych czasów, który od najmłodszych lat pielęgnował w sobie zażyłość z Panem Bogiem. Nieustraszony obrońca prawdy, sprawiedliwości, wolności i godności człowieka – wymieniał.

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Reklama

Dzień po wprowadzeniu relikwii kapelana Solidarności, na świdnickim Zawiszowie, z inicjatywy radnego Miasta Świdnicy Ryszarda Makowskiego, odsłonięto pamiątkową tablicę przy rondzie nazwanym imieniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tablicę poświęcił 27 października ks. proboszcz Tomasz Czubak, który wyraził radość, z rodzącego się na terenie parafii kultu polskiego męczennika.

Z życia parafii

Mszę świętą poprzedziło odczytanie przez księdza proboszcza, sprawozdania wizytacyjnego, w które z uwagą wsłuchiwał się nie tylko bp Marek Mendyk, ale i licznie zgromadzeni parafianie. Stojący na czele wspólnoty od 10 lat ks. kan. Tomasz Czubak przypomniał, że parafia Ducha Świętego istnieje od 1991 roku, a na jej terenie mieszka około 5 000 osób, pochodzących z różnych stron Polski. Jej pierwszym proboszczem był zmarły w 2013 roku ks. kan. Jerzy Skalski. Aktualnie ks. proboszcza wspiera wikariusz ks. Arkadiusz Harbar, ks. kan. Grzegorz Ławniczak i emerytowany kapłan ks. kan. Stanisław Skowron.

- Życie parafii koncentruje się wokół sakramentów świętych, zwłaszcza Eucharystii, w której systematycznie uczestniczy 17% wiernych. Smutkiem napawa fakt, że ponad 80% mieszkańców parafii nie korzysta z niedzielnej Mszy świętej. Patrząc na czas sprzed pandemii, ilość osób uczestniczących w niedzielnej Eucharystii zmniejszyła się o ponad 10% - relacjonował proboszcz, dostrzegając pozostałe zagrożenia w parafii, jak niż demograficzny, migracja zarobkowa czy małżeństwa niesakramentalne.

ks. Mirosław Benedyk

Służba Liturgiczna par. Ducha Świętego w Świdnicy

Służba Liturgiczna par. Ducha Świętego w Świdnicy

Duszpasterze stawiają sobie także wyzwania, którymi są nieustanna troska o dzieci, młodzież i o młode rodziny. Zwyczajna posługa duszpasterska z poszukiwaniem nowych sposobów dotarcia do ludzi z Ewangelią, a także troska o ministrantów i o nowe powołania. W parafii funkcjonują grupy duszpasterskie, jak Rada Parafialna, Róże Różańcowe, Towarzystwo Przyjaciół Seminarium, Służba Liturgiczna, Kręgi Domowego Kościoła, Chór Parafialny, Grupa Synodalna oraz schola dziecięca. Ks. Czubak wymienił także zrealizowane w ostatnich pięciu latach prace gospodarcze w kościele i na przyległym do niego terenie. Dziękując wiernym za materialną troskę o parafię, ks. proboszcz nakreślił plany na przyszłość, zapowiadając remont istniejącej świątyni wraz z jej upiększeniem.

2022-10-29 23:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Małżeństwo, rodzina, życie

[ TEMATY ]

Świdnica

marsz dla życia i rodziny

materiały organizatorów

Marsz dla życia i rodziny zgromadził blisko 200 osób.

Marsz dla życia i rodziny zgromadził blisko 200 osób.

Ulicami biskupiego miasta po raz kolejny przeszedł barwny korowód przypominając jak ważne jest życie ludzkie, wartości chrześcijańskie oraz piękno małżeństwa i rodziny.

Marsz poprzedziła Msza święta w katedrze, której przewodniczył ks. Grzegorz Fabiński, wikariusz katedralny. W tym roku oprócz muzycznego akompaniamentu na ulicach Świdnicy zabrzmiały słowa jej patrona św. Jana Pawła II. W czasie marszu, który odbył się w niedzielę 29 maja odtwarzano fragmenty wypowiedzi świętego papieża dotyczące cywilizacji życia, małżeństwa i rodziny. Uczestniczy przeszli spod katedry do kościoła św. Józefa, a tam głowni organizatorzy, Paweł i Justyna Dochniakowie z Fundacji Małżeństwo Rodzina zaprosili uczestników wydarzenia na konferencję pt. „I ślubuję Ci” poprowadzoną przez Anetę i Jędrzeja Ramsów z Legnicy.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję