Reklama

Wiadomości

Oszuści ukradli dane mężczyzny i wzięli na niego pożyczkę; Ziobro chce uchylenia nakazu zapłaty

Lubelski sąd nakazał spłatę kilkuset zł pożyczki z odsetkami przez mężczyznę, który padł ofiarą oszustów. Jego dane zostały skradzione i wykorzystane. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro chce uchylenia tego wyroku. Do Sądu Najwyższego trafiła skarga nadzwyczajna w tej sprawie.

[ TEMATY ]

oszustwo

Adobe.Stock

Jak dowiedziała się PAP w Prokuraturze Krajowej, chodzi o sprawę mężczyzny, który niepodziewanie otrzymał list z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód z nakazem zapłaty. Z nakazu tego wynikało, że miał zaciągnąć kilkaset złotych pożyczki. Sąd, który orzekał w trybie uproszczonym upominawczym (jako tzw. e-sąd), stwierdził, że mężczyzna ma zwrócić pożyczoną kwotę wraz z odsetkami.

Ten z kolei niezwłocznie zgłosił policji kradzież danych osobowych i wyłudzenie pożyczki. Po jakimś czasie mężczyzna wniósł też do sądu sprzeciw od nakazu zapłaty, w którym wyjaśnił przestępcze tło sprawy. Sąd nie uwzględnił jednak tego odwołania, wskazując, że zostało wniesione po terminie. Na początku sierpnia 2021 r. nadano nakazowi zapłaty klauzulę wykonalności.

Z informacji przekazanej przez prokuraturę wynika, że w sprawie pożyczek rzekomo zaciągniętych przez tego mężczyznę toczy się proces karny. Ustalono w nim, że padł on ofiarą kradzieży danych osobowych, którymi następnie posłużono się do wyłudzenia kilku zobowiązań.

Z kolei w sprawie nakazu zapłaty dostępne środki zaskarżenia zostały już przez niego wykorzystanie. W konsekwencji mężczyzna zwrócił się z prośbą o interwencję do Prokuratora Generalnego. Po przeanalizowaniu sprawy Zbigniew Ziobro wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w tej sprawie, w której domaga się uchylenia nakazu zapłaty i umorzenia postępowania.

Zdaniem prokuratury w sprawie tej "doszło do paradoksalnej sytuacji, w której zapadłe orzeczenie (nakaz zapłaty) niewątpliwie było niesprawiedliwe z punktu widzenia zasad konstytucyjnych, choć sąd działał prawidłowo". "Dla sądu nie istniały bowiem przesłanki, by zapisy umowy pożyczki uznać za abuzywne i skierować postępowanie do trybu zwykłego, gdzie można by szczegółowo zapoznać się z materiałem dowodowym. Wydając nakaz zapłaty, sąd nie miał świadomości, że umowa jest wynikiem przestępstwa. Zaś nieuwzględnienie sprzeciwu od nakazu zapłaty było wymuszone wynikającymi z kodeksu postępowania cywilnego terminami na zaskarżenie decyzji sądu" - wskazał Ziobro w swojej skardze.

Reklama

Prokurator Generalny przypomniał, że z konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawnego wywodzona jest zasada zaufania obywateli do państwa, w tym organów wymiaru sprawiedliwości. "Zasada ta wymaga, by prawo nie stawało się pułapką dla obywatela oraz by miał on uzasadnione przekonanie o przewidywalności działań organów państwa, co umożliwia mu prognozowanie własnych działań. Z kolei art. 45 Konstytucji RP gwarantuje obywatelowi prawo do sądu – w tym prawo do sprawiedliwego rozpoznania sprawy" - podkreślił Prokurator Generalny. (PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ ann/

2022-11-04 07:14

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stracisz dane, stracisz pieniądze - kampania prezesa UOKiK

[ TEMATY ]

oszustwo

mat.prasowy

Konsumenci coraz częściej padają ofiarą cyberoszustów. Ich metody są coraz bardziej wyszukane i niemal każdego dnia przybierają nowe formy. Skuteczność przestępczych działań zwiększa wykorzystywanie emocji potencjalnych ofiar, ich trudnych czy też zwykłych, życiowych sytuacji. Aby zwrócić uwagę społeczeństwa na ten problem, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny zainicjował kampanię „Stracisz dane, stracisz pieniądze!”. Ostrzega w niej przed groźbą utraty danych i środków finansowych oraz apeluje o wzmożoną ostrożność konsumentów.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję