Reklama

Niedziela Świdnicka

Polanica - Zdrój Sokołówka. W oczekiwaniu na Panią z Pompei

Ojcowie sercanie biali z polanickiej parafii Chrystusa Króla wraz z wiernymi, przygotowują się na listopadową peregrynację obrazu Matki Bożej Różańcowej z Pompei wraz z relikwiami apostoła różańca świętego bł. Bartolo Longo.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Matka Boża Fatimska

Polanica‑Zdrój

Matka Boża Różańcowa

Polanica Sokołówka

Sanktuarium MB Fatimskiej w Polanicy-Zdr. Sokołówce

Msza święta podczas listopadowej Polanickiej Nocy Fatimskiej

Msza święta podczas listopadowej Polanickiej Nocy Fatimskiej

Do tego duchowego wydarzenia, miejscowa wspólnota, przygotowywała się poprzez nowennę, którą w pierwszą sobotę listopada rozpoczął bp Ignacy Dec.

Bóg udziela wiele łask

- Gromadzimy się w polanickiej Sokołówce, gdzie patronuje nam Matka Boża, obecna pięknej fatimskiej figurze. Oczekując na Maryję tym razem w wizerunku Pani z Pompei, czujemy jakby nam chciała jeszcze bardziej podkreślić: „Pragnę, by to miejsce stało się miejscem modlitwy Różańcowej”- wskazał na początku Eucharystii kustosz polanickiego sanktuarium o. Zdzisław Świniarski, przypominając słowa papieża Leona XIII z 1890 roku, który napisał: „Tym świętym obrazem, czczonym w Sanktuarium w Pompejach, Bóg się posłużył, by udzielić tak wielu łask, że poruszyły świat” – informując, że wkrótce kopia wizerunku Matki Bożej z Pompei zagości w Polanicy-Zdroju.

Sanktuarium MB Fatimskiej w Polanicy-Zdr. Sokołówce

Bp senior systematycznie nawiedza maryjne sanktuarium w Polanicy-Zdrój Sokołówce

Bp senior systematycznie nawiedza maryjne sanktuarium w Polanicy-Zdrój Sokołówce
- Jak się otworzymy na Pana Boga, to przetrzymamy wszystkie krzyże i cierpienia - mówił bp Ignace Dec.

Podziel się cytatem

Iść na całość

Natomiast w homilii bp Ignacy Dec zwrócił m.in. szczególną uwagę na słowa św. Pawła z listu do Filipian: „Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia”. Stwierdził, że są one skierowane nie tylko do tamtych, ale także i do dzisiejszych adresatów. Zauważył, że św. Paweł wyznaje przed nami, iż umie cierpieć, ale także i to, że jest przyzwyczajony do różnych warunków, do dni szczęśliwych, radosnych, ale i do dni cierpienia. - Św. Paweł wypowiada przed nami takie zdanie, które świadczy o jego wielkości i które jest dla nas bardzo korzystne, godne do przyjęcia – zauważył. Zdaniem biskupa Pan Bóg nas umacnia, w tym co możemy czynić, co zamierzamy robić dobrego, ale też wtedy, gdy jesteśmy powołani do cierpienia, do niesienia krzyży. - Bóg nas w takich chwilach umacnia i tak to się dzieje, że my potrafimy wszystko przetrzymać. On umacnia tych, którzy się na Niego otwierają. Kto się zamknie na Pana Boga, to tego umocnienia nie otrzymuje – mówił.

- Doświadczenie św. Pawła powinno być dla nas taką dyrektywą, którą sobie zapamiętamy i będziemy się do niej stosować. Nie bójmy się wielkich zadań, bo jak się otworzymy na Pana Boga, to otrzymamy pomoc. Nie bójmy się nawet wielkich chorób, bo jak się na Pana Boga otworzymy, to przetrzymamy wszystkie krzyże i cierpienia. Idźmy na całego dla Pana Boga - apelował biskup senior.

Reklama

Po Eucharystii różaniec wynagradzający poprowadził o. sercanin biały Wojciech Kotowski rozważając tajemnice światła.

Sanktuarium MB Fatimskiej w Polanicy-Zdr. Sokołówce

Bp Ignacy Dec przyjmuje błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem

Bp Ignacy Dec przyjmuje błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem

Słowo pielgrzyma

- Nieczęsto tu przybywam i tego bardzo żałuję, bo tu jest taki szczególny nastrój. I tu jest Matka Boża Fatimska, która peregrynowała po naszej diecezji. Mam wrażenie jakbyśmy wszyscy o niej zapomnieli, a z taką radością witaliśmy ją w naszych parafiach. Ona tu w tym sanktuarium chyba się ukryła, ale jestem przekonana, że bardzo się cieszy z każdego kto ją tutaj nawiedza. I wówczas ze szczególną uwagą słucha naszych próśb. I teraz ta przekazana nam przez o. Zdzisława informacja, że obraz Matki Bożej Różańcowej z Pompei i relikwie jej czciciela bł. Bartolo Longo będą tutaj 13 listopada w tym polanickim sanktuarium. To niesamowita sprawa. -podkreśliła w wypowiedzi dla „Niedzieli Świdnickiej” Wiesława z Kłodzka.

2022-11-05 23:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Fatima jest orędziem nadziei!

W 40. rocznicę zamachu na Jana Pawła II na pl. Św. Piotra w Rzymie, w niewielkim sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy – Zdroju Sokołówce, abp Stanisław Gądecki sprawował Mszę św. dziękczynną za cudowne ocalenie od śmierci papieża Polaka.

Zanim rozpoczęła się uroczysta, polowa Eucharystia w ogrodach przed sanktuarium, którym opiekują się ojcowie sercanie biali, głos zabrał biskup świdnicki: - Przybywamy do tego szczególnego miejsca w diecezji świdnickiej, aby w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego KEP Metropolity Poznańskiego, dziękować Bożej Opatrzności za dar ocalenia Jana Pawła II. Dzisiaj, gdy świat wraca pamięcią do tych dramatycznych wydarzeń trzeba nam na nowo przypomnieć sobie o dziedzictwie, które pozostawił nam papież Polak – mówił w powitaniu bp Marek Mendyk.

CZYTAJ DALEJ

Dobra święta

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

święta

św. Agata

Bergognone/Wikipedia

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska ur. ok. 236 r. zm. w 251 r.
Dlaczego Agata Sycylijska, której liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 5 lutego, to dobra święta? Dlatego, że jej imię oznacza z greki po prostu „dobra”.

W naszej polskiej tradycji z tą świętą, która żyła w III wieku, a zatem była związana z początkami Kościoła, wiąże się wiele mądrych ludowych porzekadeł. Oto te najbardziej znane: „Gdy św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”; „Św. Agata pożary zgniata”; „Chleb i sól św. Agaty od ognia strzeże chaty” czy „Gdzie św. Agata, bezpieczna tam chata”.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję