To już szósta edycja zmagań duchowych opartych na traktacie św. Ludwika Marii Grignion de Montforta, które wraz z Ojcami Oblatami przeprowadza Stowarzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda. W tegorocznych rekolekcjach bierze udział 30 osób.
W miniony piątek 11 listopada wszyscy chętni mogli wysłuchać konferencji wprowadzającej do drugiego okresu rekolekcji, koncentrującego się na poznaniu samego siebie. Ojciec Ernest Świderski zwracał uwagę na konieczność szukania odpowiedniej, Bożej perspektywy umożliwiającej skuteczną samoocenę. Wskazywał, że metoda złotego środka, czyli niepopadania w skrajności, zazwyczaj jest właściwą drogą. – Przede wszystkim zachęcam jednak do codziennego rachunku sumienia, który pozwoli nie tylko na skuteczną weryfikację swojego postępowania, ale i przybliży nas do Boga – mówił o. Ernest. Podpowiadał także, że najprostszy, ale i niezwykle owocny rachunek sumienia może składać się z trzech części: znalezienia dobrych uczynków, grzesznych zachowań oraz wychwycenia rzeczy, które można w przyszłości lepiej rozwiązać, udoskonalić. Wszystkie te składowe należy na koniec zawsze powierzyć Bożemu Miłosierdziu, odpowiednio dziękując, żałując i postanawiając poprawę.
Dla uczestników rekolekcji 33-dniowych listopad to czas wzmożonej indywidualnej pracy nad sobą w oparciu o specjalny podręcznik. Każdego dnia rozważają fragmenty Pisma Świętego, Traktatu i wybranych dzieł o stosownej tematyce. W wyznaczonych terminach odbędą się jeszcze następne konferencje przygotowane przez kapłana. Stanowią one wprowadzenie w kolejne etapy rekolekcji. Wcześniej uczestnicy mogli skorzystać z modlitwy wstawienniczej, a dla chętnych zostanie przygotowana możliwość przystąpienia do spowiedzi generalnej. Na koniec, 8 grudnia, czyli w uroczystość Niepokalanego Poczęcia nastąpi akt oddania się w niewolę Jezusowi przez ręce Maryi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu