Reklama

Watykan

Tydzień w Watykanie: Szerokim echem odbił się pozew, jaki wniósł przeciwko Sekretariatowi Stanu Libero Milone

Szerokim echem odbił się w minionym tygodniu pozew, jaki wniósł przeciwko Sekretariatowi Stanu Libero Milone, zwolniony w 2017 r. audytor watykańskich finansów. Milone żąda prawie 10 milionów dolarów odszkodowania za straty w reputacji, jakie poniósł w wyniku zwolnienia pod nieprawdziwymi, według niego, zarzutami.

[ TEMATY ]

Tydzień w Watykanie

Monika Książek

Przedstawiciele Watykanu tłumaczyli wtedy, że chodziło o to, iż Milone przekroczył swoje uprawnienia i postępował wbrew wszelkim regułom, szpiegując prywatne życie swoich przełożonych. Co z tego będzie? Trudno powiedzieć, ale wygląda to na zamokłego kapiszona. Główne założenia reformy finansów watykańskich zostały zrealizowane. Zarządzanie funduszami scentralizowane. Wydaje się, że tu nie powinno być już żadnych niespodzianek.

Klamrą początku i końca tygodnia w Watykanie były dwie audiencje. Na początku za Spiżową Bramę zawitał abp Światosław Szewczuk, duchowy lider Grekokatolików z Ukrainy, a prywatnie przyjaciel Franciszka, z którym znają się z czasów argentyńskich. Wizyta była wyjątkowa, bo w trakcie trwającej od lutego wojny arcybiskup nie opuścił ani na chwilę Ukrainy chcąc być cały czas, w trudnych czasach ze swoim ludem. Co takiego stało się teraz, iż uznał, że należy wyjechać? Być może jego wizytę należy widzieć w kontekście, w którym coraz częściej mówi się o negocjacjach pokojowych. Z USA w ostatnich dniach da się słyszeć coraz więcej głosów o potrzebie takich rozmów, co może dawać nadzieję, że do nich dojdzie, choć strona amerykańska podkreśla z jednej strony, że decydować muszą o tym sami Ukraińcy i nikt nie zamierza ich do tego zmuszać, a z drugiej twierdzi, że ta wojna nie zakończy się na pewno na polu walki, ale przy stole negocjacyjnym. Koniec tygodnia to druga audiencja dla amerykańskiego jezuity Thomasa Martina. Kontrowersyjnego zakonnika, który zajmuje się duszpasterstwem środowisk LGBT. Wiemy o niej niewiele. Tyle, że trwała 45 minut. Rozmawiano za pośrednictwem tłumacza, a papież na końcu Martina pobłogosławił.

W minionym tygodniu Watykan żył także zbliżającą się, jedną z ważniejszych w ostatnim czasie, wizytą „ad limina” biskupów z Niemiec. Naturalne, także w związku z napięciami między Watykanem a Kościołem w Niemczech, że centralnym tematem rozmów będzie kwestia tzw. drogi synodalnej, na która jakiś czas temu wszedł Kościół w Niemczech. Dialog w tych kwestiach nie będzie z pewnością łatwy. Na pewno również zostanie poruszona kwestia odchodzenie Niemców od Kościoła katolickiego. Tylko od ostatniej wizyty „ad limina”, przed siedmiu laty, z Kościoła formalnie wystąpiło, przestając płacić podatek kościelny, 1,5 miliona Niemców.

2022-11-14 07:58

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O czym najczęściej mówi się w Watykanie?

[ TEMATY ]

Tydzień w Watykanie

Adobe Stock

W minionym tygodniu najczęściej mówiono w Watykanie i jego okolicach o przedstawionym w czwartek 27 października dokumencie roboczym na drugi, kontynentalny etap procesu synodalnego.

Co istotne, nie jest to dokument magisterium. Nie jest to nawet podsumowanie. To lista tematów tematów, już wcześniej znanych, które pojawiły się „w procesie synodalnym w poszczególnych krajach jako przejaw troski i nadziei Ludu Bożego”. Niektóre publikatory wybiły, że dokument wspomina o kapłaństwie kobiet, o środowiskach LGBT czy o celibacie kapłańskim tak, jakby to miały być najważniejsze tematy. Wspomina z prostego powodu - w niektórych dyskusjach, a tekst powstał w oparciu o syntezy od ze 112 episkopatów, z wszystkich Kościołów wschodnich, dykasterii Kurii Rzymskiej, zgromadzeń zakonnych oraz ruchów i stowarzyszeń kościelnych, po prostu te tematy się pojawiły. Dokument jednak nie przesądza, że są one najważniejsze, ani ich nie hierarchizuje, bo wspomina również np. o nieprzystosowaniu nieruchomości kościelnych dla osób z niepełnosprawnościami czy o zagrożeniach dla jedności Kościoła. Sam w sobie jest o tyle ważny, że jest przewodnikiem dyskusji na kolejnym etapie synodalnym.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

[ TEMATY ]

biskup

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję