Reklama

Rodzina

Jak dobrze przygotować się do sakramentu małżeństwa? - Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny

Na krakowskich Białych Morzach odbędzie się w dniach od 17 do 19 listopada Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny. Tym razem pod hasłem: „Małżeństwo – wybór czy dar?”.

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Family News Service

Mat.prasowy/kongresrodzin.pl

„To nie instytucja małżeństwa i rodziny przeżywa dzisiaj kryzys i kruchość, ale człowiek, który ją wybiera. Należy więc na nowo pomóc współczesnemu człowiekowi wyjść z wąskich schematów i uproszczeń w jakich został uwięziony” – mówi Family News Service ks. dr Paweł Gałuszka, duszpasterz rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

Już 17 listopada w Krakowie rozpocznie się II Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny. Na to wydarzenie udało się zaprosić ekspertów z różnych stron świata. Będzie Janet Smith z USA, prof. Jose Granados i prof. Stephan Kampowski reprezentujący środowisko związane Fundacją Veritas Amoris Project, prof. Sergio Belardinelli z Bolonii, prof. Stanisław Grygiel z małżonką Ludmiłą z Rzymu. Udało się również zaprosić reprezentantów ośrodków akademickich tj. UKSW, KUL, UPJPII.

Kongres jest wydarzeniem akademicko-duszpasterskim. Jest to formuła, która sprawdziła się podczas I Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny poświęconego tematyce encykliki Humanae vitae, który odbył się w listopadzie 2018 r. w Krakowie.

„Kongres adresowany jest w pierwszej kolejności do środowiska akademickiego zajmującego się zagadnieniami dotyczącymi życia małżeńskiego i rodzinnego. Zależy nam na pogłębionej refleksji naukowej, która pozwoli odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących wchodzenia w związek małżeński, tworzenia rodziny w aktualnych uwarunkowaniach społeczno-kulturowych” – mówi Family News Service ks. dr Paweł Gałuszka, duszpasterz rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

Jak tłumaczą organizatorzy, współczesny człowiek, szczególnie młody spotyka się z różnymi opiniami na temat wartości życia małżeńskiego i rodzinnego, ma dylematy dotyczące możliwości budowania swojej przyszłości w oparciu o małżeństwo „na zawsze”.

„Adresatami kongresu są również osoby żyjące w małżeństwie, jak również młodzi ludzie stojący przed decyzją związaną z zawarciem małżeństwa. Obecność tych osób jest dla nas szczególnie ważna z perspektywy zaplanowanych w poszczególnych sesjach kongresowych dyskusji. Nasze wydarzenie adresujemy również do liderów różnego rodzaju grup i wspólnot działających przy parafiach” – podkreśla ks. dr Paweł Gałuszka.

Reklama

„Osobiście zależy mi również, aby refleksja kongresowa miała dalszą swą realizację w działaniach duszpasterstwa rodzin w Polsce, co zapowiada obecność na tym wydarzeniu reprezentantów Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin związanego bezpośrednio z Konferencją Episkopatu Polski” – dodaje duszpasterz Archidiecezji Krakowskiej.

Organizatorzy pragną skupić się na zagadnieniach, które w szczególny sposób istotne są dla zrozumienia sytuacji narzeczonych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentu małżeństwa oraz małżonków w pierwszych latach po ślubie.

„W środowisku krakowskim dysponujemy bogatą tradycją związaną z kard. Karolem Wojtyłą, późniejszym świętym papieżem rodzin. Jego zaangażowanie naukowe i duszpasterskie inspirowało i ciągle inspiruje w poszukiwaniu dróg do współczesnego człowieka” – tłumaczy nam ks. dr Paweł Gałuszka.

Podkreśla, że związek mężczyzny i kobiety, zbudowany na sakramencie małżeństwa choć czasem wydaje się nieosiągalnym ideałem, jest drogą najbardziej właściwą dla realizacji ludzkiej miłości, piękna związanego z ludzkim życiem, jak również szeroko rozumianego człowieczeństwa.

„To nie instytucja małżeństwa i rodziny przeżywa dzisiaj kryzys i kruchość, ale człowiek, który ją wybiera. Należy więc na nowo pomóc współczesnemu człowiekowi wyjść z wąskich schematów i uproszczeń w jakich został uwięziony. Przesłanie dotyczące piękna życia małżeńskiego i rodzinnego ciągle pozostaje aktualne” – zaznacza.

Podziel się cytatem

Reklama

Kongres zakończy się 19 listopada. Patronem wydarzenia oraz jego inicjatorem jest abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Głównymi organizatorami są Wydział Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Archidiecezja Krakowska. Kongres współorganizują także Rycerze Kolumba.

Więcej informacji: kongresrodzin.pl

.

2022-11-16 09:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Senat RP opowiedział się za ratyfikowaniem Konwencji "antyprzemocowej"

[ TEMATY ]

rodzina

senat

Michał Józefaciuk/senat.gov.pl

Senat RP głosami Platformy Obywatelskiej opowiedział się 5 marca za ratyfikowaniem "antyprzemocowej" Konwencji CAHVIO. Teraz dokument trafi do prezydenta Bronisława Komorowskiego, który będzie miał 3 tygodnie na podpisanie bądź zawetowanie ustawy ratyfikacyjnej. Prezydent zapowiedział wcześniej, że będzie chciał w tym czasie zbadać, czy Konwencja jest zgodna z Konstytucją.

Na posiedzeniu Senatu RP odbyła się debata i głosowanie nad ratyfikacją Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzonej w Stambule 11 maja 2011. Ostatecznie za jej ratyfikacją opowiedziało się 49 senatorów, 38 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

CZYTAJ DALEJ

Sudan Południowy/ Papież: odłóżmy broń nienawiści i zemsty

2023-02-05 10:34

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Na zakończenie wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy kraju Dżubie mszę, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Odłóżmy broń nienawiści i zemsty - apelował.

W homili papież powiedział, że wierzący są powołani do tego, by w radości, z wdzięcznością dawać świadectwo o przymierzu z Bogiem, pokazując, że "jesteśmy ludźmi zdolnymi do tworzenia więzi przyjaźni, do życia w braterstwie, do budowania dobrych relacji międzyludzkich, by nie dopuścić do tego, by zapanowało zepsucie zła, choroba podziałów, brud nieuczciwych interesów, plaga niesprawiedliwości".

CZYTAJ DALEJ

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

2023-02-06 07:53

Episkopat News

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie zgromadzili się katolicy z całej Europy. W koncelebrze uczestniczyli przewodniczący konferencji biskupich państw naszego kontynentu, w tym abp Stanisław Gądecki z Polski. Mszę odprawiali także dwaj kardynałowie z Watykanu: Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję