Reklama

Świat

USA: biskupi chcą przypomnieć wiernym nauczanie Kościoła nt. aborcji i homoseksualizmu

Niezmienne stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie aborcji i stosunku do homoseksualizmu zamierzają przypomnieć wiernym biskupi Stanów Zjednoczonych. Jest to jedno z postanowień, jakie podjęli oni na zakończenie swego dorocznego 4-dniowego posiedzenia, które 17 listopada zakończyło się w Baltimore. Wybrano na nim nowych: przewodniczącego (abp Timothy Broglio) i wiceprzewodniczącego (abp William Lori), a także sekretarza generalnego, którym został abp Paul Coakley z Oklahomy – zdeklarowany przeciwnik aborcji.

[ TEMATY ]

USA

aborcja

homoseksualizm

nauczanie katolickie

pixabay.com

W środę 16 bm. uczestnicy obrad wysłuchali także „gorącego” przemówienia abp. Borysa Gudziaka – greckokatolickiego metropolity Filadelfii. Podziękował on katolikom amerykańskim za „potężne wsparcie dla Ukraińców i Ukrainy”. Biskupi poparli także petycje w sprawie wyniesienia na ołtarze trzech Amerykanek z XX i XXI w.

Postanowili również wydać na nowo „Oświadczenie” sprzed 15 lat, które dotyczyło zwłaszcza problemu aborcji. Obecnie ma ono zostać nieco zmienione z uwzględnieniem nauczania Franciszka i decyzji Sądu Najwyższego z czerwca br., która obaliła federalne prawo zezwalające na przerywanie ciąży.

Komentując tę zapowiedź amerykańska agencja prasowa AP zwróciła uwagę, że „biskupom bardzo zależy na tym, aby dotrzeć do sumień wiernych z pouczeniem dotyczącym aborcji (w ramach toczącej się obecnie w Ameryce tzw. wojny kulturowej)”.

O nowej antyaborcyjnej orientacji w episkopacie świadczy także wybór bp. Michaela Burblidge'a z Arlingtonu w stanie Wirginia na przewodniczącego Komitetu (Episkopatu) ds. Ochrony Życia.

Nowy sekretarz episkopatu abp Paul Coakley uzyskał 130 glosami, wyprzedzając kard. Josepha Tobina z Newarku w stanie New Jersey, na którego głosowało 104 zebranych. Warto przypomnieć, że arcybiskup Oklahomy publicznie pochwalił decyzję metropolity San Francisco abp. Salvatore Cordileone o nieudzielaniu komunii św. proaborcyjnej spiekerce Izby Reprezantatow Nancy Pelosi. I to właśnie abp Coakley ma zredagować nowe wydanie wspomnianego „Oświadczenia”. Ta nowa wersja winna powstać przed 2024, gdy odbędą się kolejne wybory prezydenckie i ma być rozpowszechniona przez media i biuletyny parafialne w całym kraju.

Sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych chce wzbogacić i rozszerzyć dokument sprzed 15 lat o „wizję Franciszka, która ma więcej do zaproponowania świeckim katolikom i która promuje dialog społeczny oraz poszanowanie środowiska naturalnego. Wizja ta dotyczy także miłosierdzia wobec osób zmarginalizowanych, migrantów i biednych. (…) W 2021 Watykan oświadczył, że nie może błogosławić związków homoseksualnych, ponieważ «Bóg nie może błogosławić grzechu». Niemniej jednak dialog z katolikami o orientacji LGBT stanowi jedną z cech charakterystycznych pontyfikatu Franciszka” – oświadczył abp Coakley.

Reklama

Środowe przemówienie abp. Borysa Gudziaka z Filadelfii – głowy Kościoła greckokatolickiego w USA – było z jednej strony wielkim podziękowaniem w imieniu Ukraińców za wspieranie ich przez Amerykanów, z drugiej zaś wyrazem ich głębokiej wiary w zwycięstwo w tej wojnie. Hierarcha przytoczył głos wykładowców z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, którzy dzień wcześniej, we wtorek 15 bm., doświadczyli zmasowanego ataku rakietowego także na ich miasto: „Lepiej żyć bez elektryczności, ale za to z naszym Chersoniem”.

Biskupi postanowili także poprzeć procesy beatyfikacyjne trzech Amerykanek. Pierwszą z nich jest Michelle Duppong – zmarła na raka w 2014 ewangelizatorka w kampusie Uniwersytetu Marii w Bismarcku w Północnej Dakocie. Dwie pozostałe to żyjące w XX wieku Cora Evans – nawrócona na katolicyzm mormonka ze stanu Utah, która zasłynęła jako mistyczka oraz matka Mary Healy Murphy z Teksasu, założycielka zgromadzenia zakonnego i ośrodków pomocy dla afroamerykańskich dzieci.

2022-11-18 20:13

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lekarze katoliccy: zabijanie dzieci przed urodzeniem prowadzi do cierpień matek

[ TEMATY ]

aborcja

aborcja eugeniczna

Adobe Stock

Zabijanie dzieci przed urodzeniem prowadzi do cierpień matek, które towarzyszą bezpośrednim i odległym powikłaniom aborcji, do pogorszenia zdrowia kobiet, zarówno somatycznego jak i psychicznego - piszą członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich w liście otwartym wobec stanowiska Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, w którym kilka dni temu wyrażono dezaprobatę dla niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej.

Wyrażone w opublikowanym 26 października stanowisku Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dezaprobata i ubolewanie z powodu wydanego wyroku TK katoliccy lekarze odebrali jako podważanie prawa do ochrony życia. Prawo to jest zagwarantowane w Konstytucji RP, a 28 maja 1997 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że „Wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana”.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Lutomiersk: „Święci to my, to niektórzy z nas!”

2023-02-02 15:30

Uczniowie Salezjańskich Szkół Muzycznych I i II stopnia w Lutomiersku św. Jana Bosko - opiekuna młodzieży, założyciela zgromadzenia i twórcy oratoriów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję