USA
Biskupi zachęcają do nowenny przed wyborami
Episkopat Stanów Zjednoczonych zachęca wiernych do odprawienia nowenny przed listopadowymi wyborami w tym kraju. W internecie opublikowano specjalne teksty, a nawet kilkuminutowe wersje audio na każdy dzień.
Nowenna o wierne obywatelstwo - bo tak nazwano tę modlitwę - jest wyrazem troski biskupów o kształtowanie sumień w tym, co dotyczy podejścia do kwestii społecznych i politycznych. Episkopat USA w listopadzie 2007 r. przyjął specjalny dokument na ten temat, zatytułowany „Wezwanie do politycznej odpowiedzialności”.
Obecnie proponowaną nowennę wierni mogą odprawić na kilka sposobów. Chcący modlić się raz w tygodniu, rozpoczęli jej odprawianie 2 września. Dla wiernych, którzy wolą codzienne odmawianie, nowenna rozpocznie się 26 października.
Poszczególne wspólnoty zachęcane są, by dostosowywać ją do własnych możliwości, a nawet odprawić kilkakrotnie. Amerykańscy biskupi zachęcają wiernych, by korzystając z przedwyborczych materiałów, modlili się w intencjach sprawiedliwości, pokoju i życia.
Chiny
Aresztowanie biskupa
Reklama
Chińska policja aresztowała bp. Juliusa Jia Zhiguo. Do zdarzenia doszło 24 sierpnia, jeszcze przed oficjalnym zamknięciem igrzysk olimpijskich. Katolicy obawiają się, że oznacza to przerwanie obowiązującego na czas olimpiady „zawieszenia broni” i nawrót prześladowań. W tym tonie aresztowanie ordynariusza diecezji Zhengding komentują dla agencji „AsiaNews” pragnący zachować anonimowość chińscy księża.
Bp Jia Zhiguo został zatrzymany podczas sprawowania niedzielnej Mszy św. w katedrze w Wuqiu. W czasie liturgii do kościoła weszli policjanci i na oczach wiernych wyprowadzili biskupa. Na razie nie wiadomo, gdzie jest przetrzymywany.
Agencja przypomina, że 73-letni bp Jia Zhiguo od 1989 r. przebywa w areszcie domowym i jest nieustannie nadzorowany przez policję. Wcześniej 15 lat spędził w komunistycznych więzieniach (od 1963 do 1978 r.). Hierarcha należy do wiernego Papieżowi tzw. Kościoła podziemnego. Mimo że jest ordynariuszem, ma całkowity zakaz kontaktowania się z podległymi mu kapłanami i pracującymi na terenie prowincji Hebei zakonnicami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Bangladesz
WHO promuje aborcję?
Opromowanie aborcji, polegającej na tzw. regulacji menstruacji, oskarżają obrońcy życia Światową Organizację Zdrowia (WHO). Według nich, instytucja ta promuje metodę sztucznych poronień w krajach, gdzie aborcja jest zakazana - donosi „Catholic News Agency”. Regulacja menstruacji, zwana także ekstrakcją menstruacyjną, stosowana jest przez kobiety, które zauważyły brak miesiączki i przypuszczają, że mogą być w ciąży, jednak nie chcą czekać na wyniki testu ciążowego. Jeśli kobieta jest w tym czasie w ciąży, ekstrakcja menstruacyjna doprowadza do aborcji. Ponieważ możliwa jest sytuacja, że kobieta w takim przypadku nie jest w ciąży, tego typu procedury są dozwolone w krajach, gdzie istnieje zakaz aborcji. Przykład stanowi Bangladesz, gdzie metoda ta jest dozwolona od lat 70. XX wieku.
Niemcy
Duża liczba chrześcijan
Około 2/3 mieszkańców Niemiec stanowią chrześcijanie. Poinformowano o tym w broszurze „Liczby i fakty z życia Kościołów 2008”, opublikowanej w Hanowerze przez Kościoły ewangelickie Niemiec (EKD). Z danych tam zawartych wynika, że do Kościoła ewangelickiego należy 25,1 mln obywateli Niemiec, do Kościoła katolickiego natomiast - 25,7 mln.
Według danych EKD, w 2006 r. w Kościele ewangelickim ochrzczono ok. 213 tys. osób, w tym 23692 dorosłych. W każdą niedzielę do kościoła uczęszcza ok. milion protestantów, a kolejny milion słucha transmisji nabożeństwa w telewizji.
Kościoły ewangelickie Niemiec obliczają, że rocznie do ich świątyń uczęszcza 70 mln wiernych. W 2006 r. Kościoły te posiadały w Niemczech 75062 obiektów, w tym 21088 kościołów i 988 szkół. Większość budynków należących do Kościołów ewangelickich znajduje się pod ochroną zabytków, co - według statystyki - kosztuje rocznie 1,3 mld euro.
Ludzie
Kard. Oswald Gracias
Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Indii kard. Oswald Gracias ostro skrytykował władze za brak reakcji na antychrześcijańskie akty z ostatnich tygodni. Stwierdził, że brak natychmiastowej reakcji, by powstrzymać antychrześcijańską rewoltę, jest „plamą na wizerunku Indii”.
- Chrześcijanie w Orisie żyją w lęku. Nie wiedzą, co się stanie. Przynajmniej 25 kościołów zostało zniszczonych. Panuje przemoc, narasta wrogość. Zaapelowaliśmy do rządu, aby natychmiast interweniował - poinformował kard. Gracias. Przypomniał, że już w grudniu ubiegłego roku miała miejsce fala przemocy wymierzonej w chrześcijan. - Po tamtych wydarzeniach sytuacja zaczęła się poprawiać, jednak napięcie pozostało - powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Indii. - Siły fundamentalistyczne nie chcą, aby Kościół angażował się na rzecz praw człowieka, na rzecz ubogich. Nie chcą, by Kościół przyczyniał się do podnoszenia poziomu życia tych ludzi: stąd biorą się problemy. Czego potrzeba obecnie? Modlitwy i wiary w Krzyż Chrystusa. Teraz, po tych aktach przemocy, musimy przeanalizować przyczyny i zapytać, jak tego uniknąć w przyszłości.
Krótko
Joe Biden senator z Delaware jest kandydatem na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych u boku Baracka Obamy. W Denver w dniach 25-28 sierpnia odbyła się konwencja Demokratów, która oficjalnie namaściła Obamę na pretendenta w wyścigu do Białego Domu. W ostatnich sondażach pozycja Obamy jednak słabnie.
Skandaliczne treści w rosyjskim podręczniku do historii, który właśnie jest w przygotowaniu. Według jego autorów, Katyń był usprawiedliwioną zbrodnią za rzekomą śmierć radzieckich jeńców wojennych z 1920 r. Usprawiedliwiany jest też pakt Ribbentrop-Mołotow i gloryfikowany Stalin. Jeszcze nie zdecydowano, czy wejdzie do szkół.
Irlandzki minister ds. europejskich Dick Roche opowiedział się za ponownym przeprowadzeniem referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego. Temu pomysłowi sprzeciwia się dwie trzecie Irlandczyków.
Rosja uznała oficjalnie niepodległość Abchazji i Osetii Południowej. Państwa zachodnie mocno skrytykowały rosyjskie posunięcie, podkreślając uznawanie integralności terytorialnej Gruzji.
Gruziński parlament przyjął rezolucję, w której apeluje do rządu, by zerwał stosunki dyplomatyczne z Rosją po tym, gdy Moskwa uznała niepodległość dwóch gruzińskich separatystycznych republik.
14 września odbędzie się uroczyste otwarcie stadionu w Dniepropietrowsku. Będzie to pierwszy obiekt na Ukrainie, gotowy do przyjęcia finału Euro 2012.
Wojska USA wycofają się z Iraku do 2011 r.- oznajmił prezydent tego państwa Dżalal Tarabani. Zaznaczył równocześnie, że jeśli będzie taka konieczność, to Irak ma prawo przedłużyć termin pobytu sił amerykańskich.
Po latach sporów rada miejska Kolonii zatwierdziła plan zabudowy przewidujący powstanie w mieście wielkiego meczetu.
Wietnamska policja ostrzegła protestujących w Hanoi kilkuset katolików przed „poważnymi konsekwencjami”, jeśli nie przerwą trwającej od dwóch tygodni akcji.
Kilkuset działaczy katolickich okupuje teren dawnych zakładów tekstylnych w stolicy Wietnamu, twierdząc,że teren ten stanowi własność Kościoła i domagając się zwrotu terenu przez państwo.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.