Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź-Lutomiersk: Koncert fortepianowy ku czci św. Cecylii

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W wieczór poprzedzający wspomnienie św. Cecylii – patronki chórów i organistów, w auli Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku odbył się recital fortepianowy Aleksandry Świgut – światowej sławy pianistki i uczestniczki XVIII. Konkursu Chopinowskiego.

- Dzisiejsza uroczystość to wspólne świętowanie naszej patronki św. Cecylii. Chcemy uczcić tych, którzy na co dzień muzyką, śpiewem, słowem i różnoraką posługą realizują główny cel muzyki kościelnej – oddają chwałę Bogu. Wspólne świętowanie łączy wiele elementów, które dzisiejszego wieczoru chcę, aby wybrzmiały – mówił podczas powitania uczestników koncertu ks. Dariusz Skowron SDB, wicedyrektor Salezjańskich Szkół Muzycznych w Lutomiersku.

Koncert był okazją do podziękowania i wręczenia statuetki Przyjaciół Dzieł Salezjańskich w Lutomiersku dobrodziejom państwu Marii i Włodzimierzowi Menc oraz Zbigniewowi i Elżbiecie Seroczyński. Przyczynili się oni do zakupu nowego fortepianu, na którym wykonany został koncert ku czci św. Cecylii. Wręczone zostało także półroczne stypendium naukowe fundowane przez Fundację dla najlepszego ucznia w minionym semestrze - Bartosza Barszcza, który w drugim semestrze roku szkolnego 2021/2022 uzyskał średnią 5,13. W recitalu fortepianowym Aleksandra Świgut wykonała Bakarolę Fis-dur op. 60, Sonatę b-moll op. 35 oraz wariację B-dur na temat „Là ci darem la mano” z opery „Don Giovanni” Mozarta op. 2.

Reklama

Organizatorami koncertu i uroczystości były Salezjańskie Szkoły Muzyczne w Lutomiersku oraz Fundacja Dzieł Salezjańskich w Lutomiersku. - Nasza Fundacja powstała w 2017 roku, a obecny rok jest jej małym pięcioletnim jubileuszem. W swoich założeniach, misji i celach ma za zadanie wspieranie działań edukacyjno–wychowawczych Salezjańskich Szkół Muzycznych i Salezjańskiego Ośrodka Młodzieżowego „Don Bosco” w Lutomiersku. Jej Fundatorem był ówczesny dyrektor domu zakonnego ks. Zbigniew Malinowski, a pierwszym prezesem ks. Kazimierz Dąbrowski. Fundacja poprzez pracę na rzecz kultury, sztuki, nauki i wychowania, organizując wydarzenia kulturalne, edukacyjne, naukowe, poprzez różne projekty i inicjatywy, dociera do swoich odbiorców – zdolnej, utalentowanej młodzieży – mówi ks. Dariusz Skowron SDB. Fundacja zorganizowała m.in.: Letnią Akademię Organową Młodych, Warsztaty dla organistów, zakup podręczników dla młodzieży uczące się w szkole oraz dofinansowanie na wakacyjne wyjazdy. W 2018 roku Fundacja otworzyła także Salezjańską Szkołę Muzyczną I stopnia.

Na zakończenie koncertu ks. Dariusz Skowron wyraził nadzieję, że podobne koncerty na stałe wejdą do kalendarza Fundacji i Szkoły w Lutomiersku.

2022-11-24 16:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź-Górka Pabianicka: Odpust u świętego Marcina Biskupa

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Uroczystości odpustowe parafia św. Marcina Biskupa i św. Marii Magdaleny w Górce Pabianickiej przeżywa zawsze w święto patrona, 11 listopada, kiedy wspominana jest w całej Polsce rocznica odzyskania niepodległości.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję