Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź-Lutomiersk: Koncert fortepianowy ku czci św. Cecylii

2022-11-24 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W wieczór poprzedzający wspomnienie św. Cecylii – patronki chórów i organistów, w auli Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku odbył się recital fortepianowy Aleksandry Świgut – światowej sławy pianistki i uczestniczki XVIII. Konkursu Chopinowskiego.

- Dzisiejsza uroczystość to wspólne świętowanie naszej patronki św. Cecylii. Chcemy uczcić tych, którzy na co dzień muzyką, śpiewem, słowem i różnoraką posługą realizują główny cel muzyki kościelnej – oddają chwałę Bogu. Wspólne świętowanie łączy wiele elementów, które dzisiejszego wieczoru chcę, aby wybrzmiały – mówił podczas powitania uczestników koncertu ks. Dariusz Skowron SDB, wicedyrektor Salezjańskich Szkół Muzycznych w Lutomiersku.

Koncert był okazją do podziękowania i wręczenia statuetki Przyjaciół Dzieł Salezjańskich w Lutomiersku dobrodziejom państwu Marii i Włodzimierzowi Menc oraz Zbigniewowi i Elżbiecie Seroczyński. Przyczynili się oni do zakupu nowego fortepianu, na którym wykonany został koncert ku czci św. Cecylii. Wręczone zostało także półroczne stypendium naukowe fundowane przez Fundację dla najlepszego ucznia w minionym semestrze - Bartosza Barszcza, który w drugim semestrze roku szkolnego 2021/2022 uzyskał średnią 5,13. W recitalu fortepianowym Aleksandra Świgut wykonała Bakarolę Fis-dur op. 60, Sonatę b-moll op. 35 oraz wariację B-dur na temat „Là ci darem la mano” z opery „Don Giovanni” Mozarta op. 2.

Reklama

Organizatorami koncertu i uroczystości były Salezjańskie Szkoły Muzyczne w Lutomiersku oraz Fundacja Dzieł Salezjańskich w Lutomiersku. - Nasza Fundacja powstała w 2017 roku, a obecny rok jest jej małym pięcioletnim jubileuszem. W swoich założeniach, misji i celach ma za zadanie wspieranie działań edukacyjno–wychowawczych Salezjańskich Szkół Muzycznych i Salezjańskiego Ośrodka Młodzieżowego „Don Bosco” w Lutomiersku. Jej Fundatorem był ówczesny dyrektor domu zakonnego ks. Zbigniew Malinowski, a pierwszym prezesem ks. Kazimierz Dąbrowski. Fundacja poprzez pracę na rzecz kultury, sztuki, nauki i wychowania, organizując wydarzenia kulturalne, edukacyjne, naukowe, poprzez różne projekty i inicjatywy, dociera do swoich odbiorców – zdolnej, utalentowanej młodzieży – mówi ks. Dariusz Skowron SDB. Fundacja zorganizowała m.in.: Letnią Akademię Organową Młodych, Warsztaty dla organistów, zakup podręczników dla młodzieży uczące się w szkole oraz dofinansowanie na wakacyjne wyjazdy. W 2018 roku Fundacja otworzyła także Salezjańską Szkołę Muzyczną I stopnia.

Na zakończenie koncertu ks. Dariusz Skowron wyraził nadzieję, że podobne koncerty na stałe wejdą do kalendarza Fundacji i Szkoły w Lutomiersku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piotrków Trybunalski: Zaśnięcie i Wniebowzięcie NMP w sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

W wigilijny wieczór Wniebowzięcia NMP (14 sierpnia) mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego i okolic pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej, aby uczestniczyć w procesji Zaśnięcia Maryi. Modlitewne czuwanie rozpoczęło się rozważaniem tajemnic różańcowych, następnie śpiewane były nieszpory maryjne, a najważniejszym wydarzeniem tego wieczoru była Msza święta której przewodniczył ks. prał. Grzegorz Gogol, proboszcz piotrkowskiej bazyliki farnej, natomiast słowo Boże wygłosił o. Micheasz Okoński OFM, kustosz sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się I edycja projektu "Rodzina jest cudem"

2022-11-30 09:29

Faustyna Szczepek

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Zakończyła się I edycja projektu Rodzina jest Cudem organizowana w Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi. Projekt obejmował warsztaty, konferencje, spotkania modlitewne, a także piknik rodzinny. Wszystko to, by pokazać piękno rodzinnego życia.

Pierwszym spotkaniem w ramach projektu był wrześniowy Piknik Rodzinny, podczas którego rodziny mogły wspólnie spędzić czas przy dobrej zabawie, kawie, ciastku i kiełbasce z grilla, a przy okazji posłuchać ewangelizacyjnego koncertu zespołu Bankruci, który odbył się w rzepedzkiej auli. Piknik ten był również zaczynem i zachętą do dalszych trzech Weekendów Formacyjnych dla Małżonków, również organizowanych w ramach projektu.

CZYTAJ DALEJ

Atak hakerski w Watykanie?

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Watykan

Pixabay.com

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

We wtorek po południu kolejny raz w tym roku przerwany został dostęp do większości watykańskich strony internetowych. Jak poinformowała agencja I.Media, prawdopodobnie doszło do ataku hakerskiego.

We wczesnych godzinach popołudniowych, zablokowany został dostęp m.in. do głównej strony vatican.va, a także do strony mediów watykańskich Vatican News oraz Muzeów Watykańskich i większości witryn internetowych dykasterii Kurii Rzymskiej. O tym, że w tym czasie wykryto "anormalną aktywność" związaną z próbami dostępu do stron, poinformował w rozmowie z francuską agencją I.Media szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Jak dowiaduje się KAI, problem nie dotyczył jednak wszystkich internetowych zasobów Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję