Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: o mediach - wyzwaniach i szansach na Forum Szkół Katolickich

O prostej i skomplikowanej naturze mediów, o smartfonie w rodzinie i w szkole, ryzykownych zachowaniach dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym rozmawiają na Jasnej Górze uczestnicy 32. Forum Szkół Katolickich. Dwudniowe spotkanie nauczycieli i pedagogów poprzedza Konferencja Dyrektorów.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

forum

szkoły katolickie

BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Wybraliśmy kilka tematów i prelegentów, którzy mówić będą o problemach, wyzwaniach, ale i o wielkiej szansie np. ewangelizacyjnej czy promocyjnej, jaką niosą media - powiedziała s. Patrycja Garbacka z Zarządu Rady Szkół Katolickich.

Mottem tegorocznego spotkania są m.in. słowa z orędzia Jana Pawła II z okazji Światowego Dnia Środków Przekazu o tym, że internet będzie prawdziwie ludzką przestrzenią tylko wtedy, gdy świat, także w nim, będzie mógł poznać Dobrą Nowinę o zbawieniu. - Chcemy zastanowić się nad słowami papieża, który mówił, że dzięki internetowi na milionach monitorów pojawiają się miliardy obrazów, ale pytał też, o to czy z owej galaktyki obrazów i dźwięków wyłoni się twarz Chrystusa i da się słyszeć Jego głos - dodała przedstawicielka Rady Szkół Katolickich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Chcemy poszukiwać prawdy, tam, gdzie ona rzeczywiście się znajduje, nawet jeśli trzeba iść pod prąd obiegowych poglądów i rozpropagowanych haseł - zauważył ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich. Podkreślił, że wspólnie z dyrektorami i nauczycielami chcą podjąć refleksję nad tym, jak odbierać media, jak rozróżniać prawdę i fake newsy, jak reagować na konkretne sytuacje, ale też jak budować relacje z mediami w szkołach katolickich.

Jak podkreśla Robert Jaczyński, wicedyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie, edukacja także w obszarze medialnym, jest konieczna, by pomóc młodym w dobrym rozpoznawaniu tego ogromnego obszaru ich życia. - Wiemy, że np. informacja, która jest przekazywana natychmiast, może zawierać także nieprawdę, fałsz czy manipulację. Musimy o tym wiedzieć i musimy przygotować naszych uczniów do odbioru tego świata. Ja np. zachęcam młodych, by śledzili kilka programów informacyjnych różnych stacji i zobaczyli jak o jednym wydarzeniu można mówić w różny sposób - powiedział dyrektor.

Małgorzata Bak, wicedyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Jeleniej Górze, zauważyła, że internet w dobie pandemii służył jako narzędzie do prowadzenia zajęć, ale niestety, ten czas, przyniósł wielkie spustoszenie w budowaniu relacji.

Reklama

- Widzimy jakie spustoszenie poczyniło nauczanie zdalne, nie bez powodu pomoc psychologiczno-pedagogiczna w większości szkół w tej chwili jest ukierunkowana na to, żeby pomóc młodym ludziom nawiązywać relacje z rówieśnikami, nauczycielami itd. - powiedziała.

Z kolei o. Paweł Brożyniak z Jezuickiego Centrum Edukacji w Nowym Sączu zwrócił uwagę, że wojna na Ukrainie spowodowała obudzenie wśród młodych wspólnych działań np. pomocowych. Platformą informacji i mobilizacji jest tu przede wszystkim internet. - Cała sytuacja na Ukrainie, wojna i fala uchodźców uruchomiły postawy prospołeczne, wyciągnęły wielu młodych z domu, zaczęli się interesować tym co dzieje na zewnątrz - powiedział jezuita.

Joanna Saja, pedagog ze szkoły podstawowej w Siniarzewie podkreśliła, że trzeba korzystać z technologii, „bo dzieci się tym świecie urodziły i one w tym świecie rozmawiać będą”. Jej zdaniem dzieci mają umiejętność korzystania z mediów, ale nie mają umiejętności dokonywania wyboru i racjonalnego podejścia. - Trzeba zatem uczyć je krytycyzmu, ostrożności, ale też konieczna jest praca z rodzicami, żeby mieli mądrość i cierpliwość. Czasami niektórzy rodzice nie mają świadomości, albo też nie chcą jej mieć, bo jest im z tym łatwiej – powiedziała pedagog.

Liczba uczniów w szkołach katolickich stale wzrasta. Mimo wielu negatywnych głosów, zwłaszcza w przestrzeni medialnej, nieprzychylnych Kościołowi, rodzice chętnie wybierają placówki prowadzone przez kościelne osoby prawne.

W tym roku szkolnym do różnych typów placówek, a jest ich 483: podstawówek (260), liceów (137), techników (22) czy szkół specjalnych (55) oraz artystycznych (9), uczęszcza ponad 74 tysiące dzieci i młodzieży. To wzrost o ponad 700 osób w stosunku do roku poprzedniego.

Reklama

Wszystkie szkoły katolickie w Polsce są zrzeszone w Radzie Szkół Katolickich i pozostają pod opieką Konferencji Episkopatu Polski. Jest kościelną jednostką organizacyjną o zasięgu ogólnopolskim. Zrzesza szkoły katolickie prowadzone przez kościelne osoby prawne oraz szkoły, które zostały uznane za katolickie dekretem biskupa diecezjalnego i są prowadzone przez inne osoby prawne lub fizyczne.

Rada Szkół Katolickich wspiera szkoły oraz ich organa założycielskie w zachowaniu katolickiej tożsamości i rozwijaniu działalności.

2022-11-24 16:26

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus zwyciężył – szatan pokonany!

Niedziela szczecińsko-kamieńska 28/2014, str. 3

[ TEMATY ]

forum

Marcin Boduszek

W przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego – w dniach 6-7 czerwca 2014 r. – w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie miało miejsce ważne wydarzenie – I Szczecińskie Forum Charyzmatyczne. Uczestniczyło w nim ponad 500 osób. Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym zaprosiła na to spotkanie członków ruchów, wspólnot i stowarzyszeń katolickich z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, a także wszystkich zainteresowanych problematyką zagrożeń duchowych oraz modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie.
Forum poprzedziły katechezy głoszone w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego przez Roberta Tekieli (publicystę, dziennikarza i konsultanta egzorcystów polskich) nt. „Zagrożeń duchowych ukrytych we współczesnej kulturze” i „Joga, tarot, bioenergoterapia – co Kościołowi do tego?”.
Forum rozpoczęło się Mszą św. o godz. 15 w Godzinie Miłosierdzia. Gościem tego dnia (i głównym celebransem) był ks. Mariusz Mik – przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce.
W procesji z darami zaniesiono do ołtarza dary dla domu pomocy rodzinom Caritas w Płoni k. Szczecina oraz plecaki z wyprawką szkolną. Przyniesiony został też sztandar Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, który został uroczyście poświęcony.
Po Mszy św. doświadczeniem swojego nawrócenia podzieliła się Agnieszka, a następnie ks. Mariusz Mik wygłosił katechezę pt. „Jezus – Pan nieba i ziemi”, w której zawarł też świadectwo swojego życia. Piątkowy wieczór zakończyła modlitwa śpiewem animowana przez Wspólnotę Miłości Ukrzyżowanej.
Sobotni dzień na Forum rozpoczął się od modlitwy i świadectwa o działaniu Jezusa w życiu Renaty. Następnie katechezę wygłosił ks. Andrzej Grefkowicz – egzorcysta diecezji warszawsko-praskiej. Jej temat brzmiał: „Okultyzm drogą do związania się ze złym duchem”. W nawiązaniu do tego tematu – ks. Grefkowicz poruszył problemy spirytyzmu, wróżb, niekonwencjonalnych form leczenia, jak homeopatia i bioenergoterapia, praktyk i rytów magicznych, muzyki tzw. satanistycznej oraz różnych form kultu religii Wschodu. Wszystko to jest swoistego rodzaju apostazją, czyli sprzeniewierzeniem się nauce Kościoła katolickiego i może prowadzić do opętania, czyli sytuacji, gdy zły duch zawładnie ciałem człowieka.
Kolejna katecheza pt. „Walka duchowa” prowadzona przez egzorcystę ks. Andrzeja Trojanowskiego dotyczyła problemu zmagania się ze złym duchem, egzorcyzmów i modlitwy o uwolnienie. Ks. Andrzej podkreślił, że z diabłem nie walczy się słowami, działaniem czy wiedzą o nim, lecz pokorą i w zjednoczeniu z Jezusem na poziomie inteligencji i serca, bo cierpiący i zmartwychwstały Chrystus jest naszą mocą. Nie ma innej walki niż taka, jaką stoczył Jezus przez posłuszeństwo Ojcu, przez posłuszeństwo krzyża. Zło trzeba dobrem zwyciężać, nie bać się, bo Bóg nas chroni i daje nam władzę nad diabłem.
Zobrazowanie tej prawdy – że dobro zwycięża zło – przedstawiła pantomima w wykonaniu grupy teatralnej ze Wspólnoty „Przymierze Miłosierdzia”. Następnie kilka osób podzieliło się świadectwem – jak Bóg działał w ich życiu, jak zostali uwolnieni od wpływów złego ducha. Były to bardzo wzruszające wyznania...
W kolejnej katechezie ks. Grefkowicza na temat: „Uzdrowienie ważnym etapem w zbawczym planie Boga” poruszone były trudne problemy zranień – przez grzech osobisty i grzechy świata oraz niezdolność przebaczenia innym.
Bezpośrednio po katechezie odbyło się nabożeństwo, w czasie którego Jezus uzdrawiał wiele zranień z różnych okresów życia – życia prenatalnego, dzieciństwa, relacji rodzinnych, zawodowych, z różnych sytuacji i bolesnych wspomnień.
Forum zakończyła uroczysta Msza św. wigilii uroczystości Zesłania Ducha Świętego, którą sprawował w asyście kapłanów delegat Księdza Arcybiskupa ds. Archidiecezjalnej Rady Ruchów Katolickich ks. kan. Janusz Szczepaniak. W homilii podkreślił niebezpieczeństwo pychy w życiu człowieka i zachęcił, aby być otwartym na doświadczenie Bożej miłości, bo pomaga ona iść przez życie.
Radosny śpiew animowany przez Wspólnotę Miłości Ukrzyżowanej zakończył I Szczecińskie Forum Charyzmatyczne. Długo jeszcze brzmiały słowa wiodącej pieśni: „Jezus zwyciężył, to wykonało się, szatan pokonany, Jezus złamał śmierci moc... Alleluja!”.

CZYTAJ DALEJ

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

[ TEMATY ]

LGBT

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ranking w gmachu MEN został zaprezentowany po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję