Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Kolejarze ze św. Katarzyną

Od kilku lat 25 listopada na Dworcu Głównym, przy drugim peronie, pracownicy PKP wraz ze swoim duszpasterzem gromadzą się przy figurze św. Katarzyny, dziękując za opiekę nad kolejarzami.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

kolejarze

ks. Marek Zołoteńki

Parafia MB Częstochowskiej w Wałbrzychu

Pamiątkowe zdjęcie ludzi kolei w dniu św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Pamiątkowe zdjęcie ludzi kolei w dniu św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Jak wyjaśnia Dariusz Kolubka dyrektor Zakładu PKP PLK w Wałbrzychu, znajdująca się na dworcu figurka św. Katarzyny, jest wyjątkowa. Choć podobne figury znajdują się na 13 stacjach Dolnego Śląska, to właśnie ta wałbrzyska, staraniem pracowników kolei, pojawiła się pierwsza. Każdego roku, w tym miejscu, we wspomnienie świętej męczennicy kolejarze spotykają się na wspólnej modlitwie, wspominając dawnych pracowników i składając życzenia obecnym.

O świętej patronce, mówił w dniu jej wspomnienia ks. kan. Marek Zołoteńki. - Męczennica i dziewica, która swoje życie oddała dla Chrystusa, dla wiary, broniąc Kościoła. Nie chciała hołdować swojemu ciału, choć była bardzo piękna, mądra i bogata. Swoje życie zakończyła, ze świadomym obraniem celu – zaznaczył kapelan kolejarzy.

Przypominając napomnienie św. Pawła, kapłan zwrócił uwagę, że dziś wielu ludzi żyje wyłącznie wg ciała, zaspokajając swoje żądze. - Te słowa odczytujemy w czasie, kiedy w świecie toczą się 42 wojny, a jedna z nich na progu naszej wschodniej granicy. Mimo tego jest wielu takich, którzy wolą praktyczny materializm, niż wierność Kościołowi i ewangelii - zauważył, zachęcając do wierności Bogu na wzór patronki kolejarzy. - Pomórzmy przebudzić się duchowo tym, których Pan Bóg stawia na naszej drodze. Przyobleczmy się zbroję światłości i zwyciężajmy w imię Chrystusa – podsumował.

2022-11-25 22:57

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak idzie budowa kościoła na Konradowie?

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Wałbrzych Konradów

ks. Marek Zołoteńki

Ryszard Wyszyński

Kościół na na wałbrzyskim Konradowie

Kościół na na wałbrzyskim Konradowie

- Każdy z nas może się dołożyć do oszklenia okna budowanego kościoła - zachęca proboszcz najmłodszej parafii diecezji świdnickiej.

W wałbrzyskiej dzielnicy Konradów od 6 lat staraniem wiernych i proboszcza ks. kan. Marka Zołoteńkiego powstaje kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Sama parafia została wydzielona z parafii pw. św. Jerzego i Matki Boskiej Różańcowej w Wałbrzychu i erygowana 24 czerwca 2010 r. Do czasu wybudowania kościoła wierni gromadzą się w dawnej świetlicy, która została adaptowana na tymczasową kaplicę.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Wartościowe ferie z Salezem

2023-01-31 17:45

Archiwum Oratorium Arka

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Dziś wspomnienie św. Jana Bosco, który gromadził wokół siebie setki młodych ludzi i pomagał im zbliżyć się do Boga. Jego charyzmat pielęgnują dalej księża salezjanie. We Wrocławiu przygotowali ciekawą propozycję na czas zbliżających się ferii.

Na zimowe półkolonie, związane tematycznie z filmem „Kraina lodu”, zapraszają wrocławscy salezjanie. Od 13 do 17 lutego zapewniają dzieciom atrakcyjne zajęcia sportowe, taneczne, gry, warsztaty, a wszystko w duchu św. ks. Bosko. – Każde półkolonie mają dla nas również aspekt formacyjny – nie tylko zabawa, ale też wartościowe treści, formacja. Dzieci budują swój świat poprzez to, co otrzymują z zewnątrz, poprzez treści, które odbierają. Do filmu przygotowany został konspekt, na nim jest też oparta praca w grupach, zadania, zabawy. Staramy się, żeby podczas ferii oprócz odpoczynku dzieciaki mogły popracować nad sobą, zastanowić się nad pewnymi wartościami – tłumaczy salezjanin ks. Bartosz Mikuła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję