Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Bieg do Pękniętego Serca

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Fundacja Życie

Kilkunastu biegaczy łódzkich uczciło pamięć Dzieci z Przemysłowej. Bieg odbył się w 80. rocznicę utworzenia obozu nazywanego „Małym Oświęcimiem”.

Bieg rozpoczął się na cmentarzu Kurczaki, gdzie znajdują się groby dzieci zamordowanych przez Niemców w obozie na Przemysłowej. Tam biegacze pomodlili się i zapalili znicze na grobie Jurka Rutkowskiego, który został zamordowany w obozie 16 grudnia 1943 roku oraz Zygmunta Olejniczaka, zamordowanego 29 sierpnia 1944 roku. Biegnąc dalej, zatrzymali się pod bazyliką archikatedralną, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa. Bieg zakończył się pod Pomnikiem Pękniętego Serca, znajdującym się na terenie dawnego „Małego Oświęcimia”. - Z grupą biegaczy postanowiliśmy uczcić pamięć wszystkich dzieci, które zginęły w obozie na Przemysłowej. Biegliśmy ubrani na czarno, w zadumie nad straszną tragedią tych dzieci. Przed startem odwiedziliśmy groby dwóch chłopców, którzy zginęli w obozie. Potem pobiegliśmy do katedry, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa, a stamtąd pod Pomnik Pękniętego Serca, gdzie czekał na nas dr Andrzej Janicki historyk i kustosz z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu. Następnie odbył się krótki spacer po terenie obozu. Bieg zadumy, w milczeniu. Pamiętamy i będziemy pamiętać! – mówi Agnieszka Forzpańczyk, uczestniczka biegu i założycielka grupy „Biegam i zwiedzam Łódź”.

Patronem biegu było Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi. ,,Nauczono nas płakać bez łez"...Tak mówiły dzieci z obozu na ulicy Przemysłowej w Łodzi. 1 grudnia minęła 80 - rocznica utworzenia przez Niemcy Prewencyjnego Obozu Policji Bezpieczeństwa dla Młodzieży Polskiej w Łodzi. - To jest naprawdę specyficzny obóz , perfidny w skali świata. Tam więzione były niemowlęta i małe dzieci, które zmuszano do ciężkiej pracy – tłumaczy Michał Owczarski, prezes Fundacji Życie. W maju 1971 roku dla uczczenia pamięci dzieci więzionych i zamordowanych w obozie, w parku im. Szarych Szeregów odsłonięto Pomnik Pękniętego Serca.

Reklama

W najbliższą środę, 7 grudnia, w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się premiera filmu „To się nie kończy… Historia dzieci z obozu na Przemysłowej”, opowiadający o trzyletnim piekle działalności obozu.

Patronat nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński oraz Marszałek Województw Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

2022-12-03 12:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Bp Pękalski do osób życia konsekrowanego: świętość – to jest nasze zadanie!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, które w Kościele powszechnym przypadają na dzień 2 lutego tj. liturgiczne święto Ofiarowania Pańskiego, w Kościele Łódzkim połączone zostały z jubileuszem Osób Życia Konsekrowanego wpisującym się w obchody 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej. O godz. 11:00 miało miejsce wystąpienie o. Jacak Dembskiego – redemptorysty, który zaprezentował temat Charyzmat zakonny w służbie Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu

Urodził się około 1225 r. w Roccasecca jako syn hrabiego Akwinu. Przebywał w klasztorze na Monte Cassino w latach 1230 – 39, gdzie był wychowywany przez swojego wuja, który pełnił obowiązki opata. Podczas studiów w Neapolu został przyjęty do dominikanów. Jego rodzeni bracia nie chcieli pogodzić się z tą decyzją i uwięzili Tomasza. Został jednak uwolniony przez swoją siostrę i przybył do Paryża. Tu studiował pod kierunkiem Alberta Wielkiego. W 1256 r. razem z Bonawenturą został powołany do grona magistrów i zaczął publicznie nauczać teologii.

CZYTAJ DALEJ

Prezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję