Zastąpi on w sprawach karnych wszystkie istniejące we Francji sądy diecezjalne i międzydiecezjalne. Jego jurysdykcja obejmie całe terytorium kraju.
O powstaniu trybunału zdecydowała Konferencja Biskupów Francji na zgromadzeniu plenarnym w marcu 2021 r. Oprócz sędziów duchownych, pracować w nim będą odpowiednio przygotowani sędziowie i współpracownicy świeccy.
Jest to pierwszy tego typu trybunał na świecie, gdyż żadna inna konferencja episkopatu nie powołała dotychczas sądu o podobnej formie i podobnych kompetencjach.
Archidiecezja krakowska chce sprostowania wypowiedzi abp. Jędraszewskiego w "Faktach" TVN
"W związku z manipulacją, jakiej dopuścili się autorzy materiału reporterskiego w Faktach TVN z dnia 12 maja 2019 r., pod którym podpisana jest red. Renata Kijowska, domagamy się sprostowania kontekstu wypowiedzi i przeprosin metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego zarówno od redakcji TVN i innych, które powielają nieprawdę, jak np. Gazeta Wyborcza. Prosimy również inne redakcje, aby w imię rzetelności, uczciwości, prawdy i etyki dziennikarskiej nie powielały kłamstw" - napisało na swoich stronach Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej.
Zdaniem, Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej, niedzielna wypowiedź abp. Marka Jędraszewskiego dla "Faktów" TVN została wyjęta z kontekstu. Metropolita krakowski odpowiedział na inne pytanie.
CZYTAJ DALEJ