Reklama

Serwis częstochowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wrażliwi na jasnogórskie światło Maryi

Jedną z form pracy z młodzieżą częstochowskiego regionu są organizowane od 9 lat turnieje literacko-historyczne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Tematyka każdorazowo związana jest z rocznicą historyczną bądź literacką. W br. organizatorzy: Biblioteka Publiczna im. Wł. Biegańskiego, Delegatura Śląskiego Kuratorium Oświaty, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i Ośrodek Kultury w Koniecpolu przy współudziale Ojców Paulinów z Jasnej Góry kolejny IX Turniej poświęcili 620-leciu Sanktuarium Maryjnego w Częstochowie. Do ścisłych eliminacji rozegranych 26 września w Koniecpolu przystąpiło 46 uczniów. Finałowe zmagania poprzedziło zwiedzanie Biblioteki Jasnogórskiej, przemodlona wspólnie z przewodniczką s. Danutą Lipińską Droga Krzyżowa autorstwa Jerzego Dudy-Gracza, a przede wszystkim wielotygodniowa praca i szczera modlitwa u stóp Cudownego Obrazu. Doskonałym wprowadzeniem do Turnieju była okolicznościowa sesja popularnonaukowa. Wiadomości zdobyte podczas referatów: o. prof. Szczepana Zachariasza Jabłońskiego - Jasna Góra w kształtowaniu postaw patriotycznych, ks. prof. Jana Związka - Życie religijne w Częstochowie i mgr Małgorzaty Rabędy - Jasna Góra na tle maryjnych sanktuariów europejskich były dla uczestników doskonałym uzupełnieniem wiadomości i pomocą w rozwiązywaniu konkursowych zadań.
Zwycięzcami byli wszyscy, którzy wolny czas poświęcili, by pogłębić swoją wiedzę o miejscu bliskim wszystkim Polakom. Werdyktem jury do finału weszli: Kamil Zadrożny, Marcin Kieruzel, Marek Dumin, Mesalina Chwist, Amelia Kawecka, Kamila Dorożyńska, Katarzyna Seweryn, Barbara Wiktor, Łukasz Zalasiński, Bartłomiej Filek. Po emocjonujących zmaganiach w ścisłej czołówce znaleźli się: I Kamil Zadrożny - Niższe Seminarium Duchowne, II Marcin Kieruzel - I LO im. J. Słowackiego, III Kamila Dorożyńska - VII LO im. M. Kopernika. Duży sukces odniosła młodzież z Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, która pod opieką ks. Marka Cisowskiego spośród pięciu wystawionych uczestników zebrała dwie nagrody i trzy wyróżnienia.
Miłym akcentem koniecpolskiego spotkania był minirecital piosenki religijnej w wykonaniu Doroty Wiśniewskiej. Według oceny jurorów poziom tegorocznego turnieju był bardzo wysoki.
Jan Paweł II podczas pobytu w Częstochowie w 1983 r. zachęcał: "Synowie i córki tej ziemi przez sześć stuleci byli wrażliwi na jasnogórskie światło Maryi. Niech pozostaną nadal tak wrażliwi, jak tego domaga się od nich nasza trudna epoka". To światło z Jasnej Góry dostrzegli uczestnicy tegorocznego Turnieju, niosąc je do swoich szkół i środowisk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wojciech Mścichowski

Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę

W tegorocznej 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet po Mastektomii na Jasną Górę uczestniczyło ponad 4 tys. kobiet. - W pierwszej pielgrzymce wzięło udział tylko 260 osób. Jednak z każdym rokiem uczestniczek pielgrzymki przybywa i prawdę mówiąc, nie wiemy, czy się tym cieszyć, czy też martwić - mówi Janina Stryczak, przewodnicząca Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki. W ruchu amazońskim w Polsce uczestniczy obecnie 130 klubów zrzeszających kobiety, które walczą z rakiem piersi. Spotkania w klubach są dla nich sprawą niezwykle ważną, ponieważ tutaj mogą otrzymać wszechstronne wsparcie.
Przed 5 laty środowisko częstochowskie zainicjowało pielgrzymki na Jasną Górę i do tej pory jest ich organizatorem. Tegoroczne spotkanie odbyło się 5 października br. Kobiety uczestniczyły w Mszy św. przed Jasnogórskim Szczytem, którą celebrował bp Antoni Długosz. - Patrząc na was, jestem głęboko przekonany, że podejmujecie tę wielką tajemnicę wybrania przez Boga poprzez cierpienie. On w waszym życiu pisze nieustannie historię zbawienia. Niech ta pielgrzymka zjednoczy was i połączy z Matką Bożą - powiedział Ksiądz Biskup. Apelował również, aby kobiety matki kochały każde życie poczęte i życie wydane na świat, aby wychowywały do miłości i pomagały matkom samotnie wychowującym dzieci.
Po południu w kaplicy św. Józefa odbyła się konferencja, podczas której głos zabrali m.in.: o. Zachariasz Jabłoński, o. Mieczysław Łacek, dr Witold Chmielarczyk z warszawskiego Centrum Onkologii oraz Amazonki. Dzień wcześniej w częstochowskiej Filharmonii odbył się koncert charytatywny, w którym wystąpili m.in.: zespół "Częstochowa", chór "Pochodnia", aktor Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie Bonifacy Dymarczyk. Podczas koncertu członkinie Klubu dziękowały tym wszystkim, którzy udzielają im moralnego i materialnego wsparcia.
Siedziba Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki znajduje się przy al. Wolności 44 (tel. 368-29-92). Zebrania klubowe odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, o godz. 17.00. Co tydzień w każdy wtorek i czwartek, o godz. 18.15, rozpoczynają się zajęcia z gimnastyki rehabilitacyjnej, natomiast zajęcia z psychoterapii prowadzone są w każdą II środę miesiąca, od godz. 16.30.

Reklama

A.W.

Dekanalny Dzień Chorego

Kościół zawsze otaczał szczególną troską chorych i cierpiących. W duchu tej tradycji Dekanalny Dzień Chorego stanowił okazję do pogłębionej refleksji nad misterium cierpienia, nad odczytaniem choroby w świetle wiary czy ofiary z cierpienia dla dobra Kościoła.
W częstochowskim sanktuarium Krwi Chrystusa, nad którym pieczę sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa, już po raz trzeci odbył się Dekanalny Dzień Chorego (24 września). W Eucharystii uczestniczyli licznie przybyli chorzy z dziewięciu parafii dekanatu Podwyższenia Świętego Krzyża. Liturgii przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Ksiądz Arcybiskup ukazał w homilii trudną sytuację człowieka chorego, szczególnie człowieka w podeszłym wieku, często w samotności przeżywającego kalwarię swojego cierpienia. Jest to efekt m.in. niedoskonałości systemu opieki zdrowotnej, jak również pogłębiających się problemów materialnych czy braku wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Kaznodzieja podkreślił wartość cierpienia, choroby, które w świetle wiary są doświadczeniem "Bożego nawiedzenia". Wezwał zebranych, aby "swój ból zanurzyli w Krwi Chrystusa, aby nieustannie wpatrywali się w Boga, który cierpiał dla naszego zbawienia. Cierpienie bowiem nabiera sensu tylko w łączności z Chrystusem cierpiącym, czerpiąc z nieogarnionego rezerwuaru Jego miłosierdzia". Eucharystię zakończyło tzw. błogosławieństwo fatimskie, podczas którego Ksiądz Arcybiskup indywidualnie błogosławił każdego Najświętszym Sakramentem.

Reklama

Mira Bodak

Z Czarnożył do Krakowa

Tradycją jest, że proboszcz parafii w Czarnożyłach - ks. kan. Alfred Pierzchała przynajmniej raz w roku organizuje pielgrzymkę autokarową dla swoich wiernych. W tym roku parafianie pielgrzymowali za przesłaniem Bożego Miłosierdzia do Krakowa. Najpierw zwiedzili katedrę wawelską, potem udali się do kościoła Mariackiego, zwiedzając po drodze zabytkowe uliczki i Stary Rynek.
Jednak głównym celem pielgrzymki było nawiedzenie sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Właśnie w dniu pielgrzymki, 13 września (piątek), przypadała 67. rocznica ustanowienia Koronki do Bożego Miłosierdzia. Wtedy to Pan Jezus, ukazując się siostrze Faustynie, polecił jej ją odmawiać. Pielgrzymi uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w sanktuarium.
W drodze powrotnej pątnicy zatrzymali się na Jasnej Górze, gdzie wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, dziękując Matce Bożej za szczęśliwą pielgrzymkę.

Józef Parzybut

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od trudnych spraw

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego

Ten list do sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego na Marianki w Górze Kalwarii nadszedł z jednej z okolicznych miejscowości. Autorem był kompozytor i zarazem organista w jednej z parafii. Załączył dwie pieśni ku czci św. Stanisława, jako wotum dziękczynne za uzdrowienie żony. Oto, gdy dowiedzieli się, że jeden z guzów wykrytych u żony jest złośliwy, od razu została skierowana na operację. „Rozpoczęły się modlitwy. Nasze rodziny, zaprzyjaźnieni ludzie i ja osobiście polecałem zdrowie żony nowemu świętemu, o. Papczyńskiemu. Nowemu, a przecież staremu, bo znam go od dzieciństwa, pochodzę z parafii mariańskiej” – napisał w świadectwie.

CZYTAJ DALEJ

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17

[ TEMATY ]

Warszawa

kard. Kazimierz Nycz

Kard. Grzegorz Ryś

symbole religijne

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w przestrzeniach stołecznych urzędów. Jest to zapisane w jego wydanym w ub. tygodniu zarządzeniu dotyczącym “Standardów równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy”.

CZYTAJ DALEJ

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

[ TEMATY ]

świadectwo

zakonnica

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

„W ciągu nauki w szkole średniej zastanawiałam się nad sobą, moim życiem i przyszłością, szukałam mojej drogi. Po maturze z koleżanką z liceum zaczęłyśmy jeździć do Krakowa na skupienia i rekolekcje powołaniowe. Dało mi to dużo, bo mogłam poznawać siebie, pogłębiać życie modlitwy i znajomość Pisma Świętego” – podkreśliła s. Joanna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję