Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu

O rodzinie i szkole

Reklama

Polityka na rzecz rodziny, sfinalizowanie prac Komisji Majątkowej, wprowadzenie religii bądź etyki jako obowiązkowego przedmiotu nauczania i autonomia cmentarzy wyznaniowych były głównymi tematami obrad Komisji Majątkowej Rządu i Episkopatu 19 listopada. Spotkanie odbyło się w gmachu Konferencji Episkopatu Polski.
Podczas spotkania obaj współprzewodniczący - abp Sławoj Leszek Głódź i min. Grzegorz Schetyna podpisali deklarację w sprawie polityki rodzinnej. Ks. Józef Kloch poinformował, że deklaracja ta zawiera jasno określony kierunek, w jakim winna zmierzać polityka na rzecz rodziny w Polsce. Przyznał, że rodzina jest bardzo ważnym obszarem wspólnego zainteresowania zarówno rządu, jak i Kościoła.
Bardzo istotnym tematem obrad Komisji Wspólnej były prace Komisji Majątkowej, które - zdaniem strony kościelnej - w ostatnim okresie praktycznie zostały zablokowane z winy państwa. - W sprawach majątkowych obie strony zgodziły się, że trzeba bardzo szybko wypracować i przyjąć zasady, które w sposób sprawny i przejrzysty pozwoliłyby prowadzić prace Komisji Majątkowej do końca - poinformował ks. Kloch.
Jak dowiedziała się KAI, strona kościelna - w przypadku braku rezultatów tych działań - rozważa możliwość wycofania swych członków z Komisji Majątkowej bądź inną formę zakończenia pracy Komisji. Umożliwiłoby to podmiotom kościelnym skierowanie nierozwiązanych jeszcze wniosków o zwrot majątków na drogę sądową.
Min. Hall zreferowała sprawę zamiennego nauczania religii bądź etyki w szkołach. Poinformowała, że w 2009 r. zostanie wprowadzona zasada wyboru przez ucznia lekcji religii lub etyki. Zasada ta będzie stopniowo wprowadzana w poszczególnych typach szkół.
Natomiast w sprawie możliwości zdawania religii jako nieobowiązkowego egzaminu na maturze ks. Kloch poinformował, że strona rządowa czeka na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, gdzie sprawa ta została zaskarżona.

Rada ds. Społecznych Episkopatu Polski

Konferencja o kryzysach

Kryzysowi finansowemu i ekologicznemu poświęcone było jesienne posiedzenie Rady ds. Społecznych Episkopatu Polski. Podczas konferencji prasowej podsumowującej obrady przewodniczący Rady bp Piotr Jarecki podkreślił, że u podstaw światowego kryzysu finansowego oraz kryzysu środowiska naturalnego leży kryzys wartości. Prof. Witold Modzelewski, ekonomista i prawnik, stwierdził natomiast, że instytucje finansowe wykreowały obrót urojonymi aktywami, wycenionymi w fałszywy sposób. Ktoś powiedział „sprawdzam” i okazało się, że to, co do tej pory wydawało się wiele warte, faktycznie nie ma żadnej wartości. Nastąpił więc kryzys. Teraz trzeba dokonać rzetelnej, niezależnej diagnozy sytuacji. - A następnie należy stworzyć nowy model nadzoru nad rynkiem finansowym - zaznaczył Modzelewski.
Rada dyskutowała także o zmianach klimatycznych. Dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju podkreślił, że emisja gazów cieplarnianych powinna zostać ograniczona globalnie o co najmniej 50% do roku 2050. Negocjacje na ten temat będą prowadzone na konferencji klimatycznej w Poznaniu w dniach od 1 do 12 grudnia. Przyjadą tam negocjatorzy z ponad 192 krajów. - W całym działaniu na rzecz ochrony klimatu globalnego rysuje się dwoistość. Z jednej strony coraz więcej jest dowodów na znaczący wpływ człowieka na ocieplanie klimatu i związane z tym skutki. Z drugiej natomiast - są partykularne interesy poszczególnych krajów, układów biznesowo-lobbystycznych dążących do utrzymania swoich wpływów gospodarczych, przynoszących znaczne zyski. Powoduje to brak zgody na istotne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych wbrew interesowi przyszłych pokoleń. Jeśli będziemy zwlekać z podjęciem decyzji, może okazać się, że jest już za późno, aby przeciwdziałać katastrofalnym skutkom - uważa dr Kassenberg.
Z kolei dr Leszek Karski z UKSW podkreślił, że kryzys ekologiczny jest w rzeczywistości kryzysem moralnym, za który każdy z nas ponosi odpowiedzialność. - Ziemia cierpi na skutek egoizmu człowieka. Zbyt mocno wykorzystujemy zasoby ziemi, za bardzo konsumujemy. Bardziej chcemy mieć niż być. Konsekwencją są zmiany klimatu - mówił dr Karski.

Piotr Chmieliński

Niepokalanów

Nowy Zarząd Narodowy Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej”

W dniu 8 listopada 2008 r., podczas IV Zgromadzenia Narodowego MI w Niepokalanowie, odbyły się wybory do Zarządu Narodowego Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce. Wyborom przewodniczyli przybyła z Rzymu prezes międzynarodowa Stowarzyszenia Raffaella Aguzzoni (Misjonarka Niepokalanej Ojca Kolbego) oraz asystent międzynarodowy - o. Mirosław M. Adaszkiewicz OFMConv. W Zgromadzeniu uczestniczyło 117 delegatów z lokalnych wspólnot Stowarzyszenia MI z całej Polski oraz delegatów z urzędu.
W tajnym głosowaniu wybrano na czteroletnią kadencję nowy Zarząd Narodowy MI. Prezesem został ponownie o. Ryszard M. Żuber, franciszkanin z Niepokalanowa-Lasku. Na jego zastępcę powołano o. Janusza Szypulskiego OFMConv z Ostródy. Pozostali członkowie Zarządu to: sekretarz - Renata Kupis ze Zwolenia, ekonom - Barbara Pietrzykowska z Częstochowy oraz siedmiu doradców: ks. Paweł Kolanowski z Kielc, Bronisław Podosek ze Szczucina, Jerzy Kupnicki z Bielska-Białej, Anna Jodczyk z Białegostoku, Irma Szott z Krosna, Eleonora Wołyniec z Gdyni oraz s. Teresa Michałek (SMMI) z Teresina (doradca ds. młodzieży). Dokonano także wyboru Komisji Rewizyjnej w składzie: Krystyna Radomska z Morawicy, Julia Skrzynecka z Dębicy oraz Leszek Jaworski z Tarnowa. Asystentem narodowym Stowarzyszenia pozostał na kolejną kadencję o. Stanisław M. Piętka, gwardian Niepokalanowa.
Podczas trwającego trzy dni IV Zgromadzenia Narodowego uczestnicy wysłuchali również sprawozdania z działalności Stowarzyszenia MI w Polsce za okres III kadencji (2005-2008) oraz przesłania do MI w Polsce, wygłoszonego przez Raffaellę Aguzzoni.
Centralnym punktem programu każdego dnia była Msza św. i modlitwa różańcowa.

Renata Kupis, Sekretarz Stowarzyszenia MI

Krótko

Relikwię błogosławionego cesarza Karola I Habsburga, ostatniego władcy Austro-Węgier, przekazał paulinom na Jasnej Górze jego wnuk - arcyksiążę Rudolf d’Autriche. - Na Jasną Górę trafiła cząsteczka kości błogosławionego.

Doroczne rekolekcje polskich biskupów rozpoczęły się w poniedziałek 24 listopada w Sanktuarium Jasnogórskim. Prowadzi je znany etyk - ks. prof. Andrzej Szostek ze Zgromadzenia Księży Marianów, były rektor KUL-u. Po zakończeniu rekolekcji, 27 listopada, odbędzie się jednodniowe 346. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu.

Wydawało się, że rząd ugina się pod protestami w sprawie ustawy o emeryturach pomostowych. Minister pracy z PSL Jolanta Fedak zapowiedziała, że kolejną grupą, którą obejmie przywilej, będą nauczyciele. Szybko zareagowali politycy PO, twierdząc, że to autorski pomysł minister i nie godzą się na niego.

Ponad 130 tys. osób rocznie jest w Polsce dotkniętych przemocą w rodzinie - powiedział wiceszef MSWiA Adam Rapacki podczas międzynarodowego seminarium „Przeciwdziałanie przemocy - praktyka w Polsce i Europie”.

Trybunał Konstytucyjny odrzucił skargę prezydenta na ustawę o specsłużbach wojskowych. Chodzi o ustawy dotyczące Służb Kontrwywiadu Wojskowego i Służb Wywiadu Wojskowego.

Od 1 stycznia rusza reforma podatkowa. Z dotychczasowych trzech stawek: 19, 30 i 40 proc. zostaną dwie: 18 i 32 proc.

CBA odkryło, że szef ABW Krzysztof Bondaryk cały czas otrzymuje pieniądze od jednego z operatorów telefonii komórkowej. Bondaryk pracował w tej firmie przed objęciem funkcji publicznej. Na dodatek „Rzeczpospolita” dotarła do dokumentów, które potwierdzają, że forsował odrzucenie prawa, które utajnia przed operatorami zakładanie podsłuchów.

Mieszkańcy Olsztyna odwołali w referendum swojego prezydenta Czesława Małkowskiego oskarżonego o molestowanie seksualne swoich podwładnych. Olsztyn czekają teraz nowe wybory. Do tego czasu miastem będzie rządzić komisarz mianowany przez premiera, na wniosek wojewody.

Prof. Zbigniew Religa został odznaczony przez prezydenta najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego.

20 listopada br. zmarł w Łodzi Jan Machulski. Aktor miał 80 lat.

Dzięki badaniom genetycznym udało się potwierdzić, że szczątki znalezione we Fromborku należą do Mikołaja Kopernika.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Kapituły Metropolitalnej Wrocławskiej

2025-01-20 19:42

screen

Eucharystia w katedrze wrocławskiej w patronalne święto Kapituły

Eucharystia w katedrze wrocławskiej w patronalne święto Kapituły

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski przewodniczył Mszy św. z udziałem Kanoników Kapituły Metropolitalnej Wrocławskiej z racji patronalnego wspomnienia św. Wincentego diakona i męczennika.

– W Roku Jubileuszowym 2025 przybywamy do katedry jako pielgrzymi nadziei. Papież Franciszek w bulli ogłaszającej ten jubileusz napisał: „Nadzieja wraz z wiarą i miłością tworzy tryptyk cnót teologalnych, które wyrażają istotę życia chrześcijańskiego. W ich nierozerwalnym dynamizmie nadzieja jest tą, która niejako nadaje orientację i wskazuje kierunek i cel chrześcijańskiej egzystencji”. Te słowa stają się naszą intencją podczas patronalnego święta, abyśmy podobnie jak św. Wincenty napełnieni nadzieją, wypełniając z miłością powołanie, którym obdarzył nas Bóg, stawali się już nie tylko pielgrzymami nadziei, ale również jej świadkami – mówił w słowie powitania ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej.
CZYTAJ DALEJ

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Niedziela rzeszowska 3/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

św. Sebastian

Arkadiusz Bednarczyk

Obraz św. Sebastiana z sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Ropczycach

Obraz św. Sebastiana z sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin
w Ropczycach

Postać św. Sebastiana, rzymskiego dowódcy z trzeciego stulecia, cieszyła się od wieków wielkim kultem: świadczy o tym fakt, iż był on trzecim po świętych Piotrze i Pawle patronem Rzymu. Jego śmierć poprzedziły okrutne męczarnie, kiedy stał się celem dla strzał i dziryt rzymskich żołnierzy

Sebastian stał się z czasem orędownikiem w czasach epidemii, które tak licznie nawiedzały osady i miasta również na Podkarpaciu. W czasach Renesansu wizerunek świętego Sebastiana w ikonografii uległ zaskakującej zmianie: zamiast dojrzałego rzymskiego żołnierza w zbroi przedstawiano nagiego młodzieńca...
CZYTAJ DALEJ

Bp Bab: Kościół stanowi jedność, lecz chrześcijanie są podzieleni

2025-01-21 11:54

[ TEMATY ]

Lublin

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

chrześcijanie

Bp Adam Bab

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej

Bp Adam Bab

Bp Adam Bab

W poniedziałek, 20 stycznia 2025 r., w Lublinie odbyło się kolejne ekumeniczne nabożeństwo w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Gospodarzem wydarzenia była Parafia Prawosławna św. Metropolity Piotra Mohyły Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, mieszcząca się przy ul. Dolińskiego w Lublinie. Tegoroczne obchody przebiegają pod hasłem: „Czy wierzysz w to?” (J 11,26).

Pierwsze nabożeństwo w historii parafii
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję