Reklama

Konsekracja kościoła pw. św. Tadeusza w Legnicy

28 października br. biskup legnicki Tadeusz Rybak dokona konsekracji kościoła w parafii pw. św. Tadeusza Apostoła w Legnicy. To druga po kościele Matki Bożej Królowej Polski w powojennej historii miasta świątynia, która zostanie uroczyście poświęcona i oddana do użytku wiernym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki

30 stycznia 1992 r. biskup legnicki Tadeusz Rybak powołał samodzielny ośrodek duszpasterski pw. św. Tadeusza Apostoła w Legnicy. Rektorem tego ośrodka ustanowiony został ks. Marek Kurzawa, dotychczasowy wikariusz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy. Już 1 lutego 1993 r. rozpoczęto budowę tymczasowej kaplicy, którą ukończono 30 kwietnia 1993 r., a 9 maja uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka zainaugurowano działalność parafii. Ważnym wydarzeniem w życiu parafii było nawiedzenie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej 23 sierpnia 1993 r. oraz nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Krzeszowskiej 4-5 września 1997 r. Parafię odwiedzili także 28 sierpnia 1993 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp i kard. Franciszek Macharski, a kamień węgielny pod budowę nowej świątyni poświęcił Papież Jan Paweł II podczas historycznej Mszy św. w Legnicy 2 czerwca 1997 r. 1 maja 1995 r. przybył do pomocy duszpasterskiej ks. Marek Mendyk.
W szóstym roku istnienia parafii, 22 czerwca 1998 r. nowym proboszczem mianowany został ks. Stanisław Araszczuk, a do pomocy duszpasterskiej skierowano ks. Adama Laska. W czerwcu 1999 r. wikariuszem parafii został ks. Krzysztof Kauf. W 2000 r. nastąpiła zmiana wikariusza. Nowym współpracownikiem proboszcza został ks. Rodryg Albin. W duszpasterstwie parafialnym pomaga także ks. prał. Stanisław Zając. Zakrystianką jest s. Teresa ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Kościelnym jest Edward Burda, a organistą Roman Rewczuk.
Parafia liczy ponad 4000 wiernych, którzy przybyli do Legnicy z różnych regionów Polski. Pracują przede wszystkim w Hucie Miedzi i "Legmecie". Według kartoteki parafialnej, na terenie parafii mieszka 1337 rodzin. Duszpasterza po kolędzie przyjmuje 1098 rodzin.
Miejscem urzeczywistniania i zarazem sprawdzenia, że Kościół jest wspólnotą ludzi zjednoczonych mocą Ducha Świętego, sprawcy wiary, miłości i świadomości wspólnotowej wiernych, jest parafia. W parafii ukazuje się Kościół jako wspólnota ludzi zjednoczonych mocą Słowa Bożego, liturgii, zwłaszcza eucharystycznej oraz codziennej miłości braterskiej.
Parafia św. Tadeusza Ap. staje się wspólnotą wspólnot. Każda mała wspólnota w swoim programie formacyjnym zawiera dynamizację życia parafii i realizuje cele duszpasterskie. Istnieją już w parafii następujące wspólnoty formacyjne: Wspólnota Żywego Różańca, Liturgiczna Służba Ołtarza, Eucharystyczny Ruch Młodych, Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym, Modlitewna Grupa o. Pio, Towarzystwo Przyjaciół WSD Diecezji Legnickiej, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, schola młodzieżowa i dziecięca, chór parafialny, dziecięcy Żywy Różaniec, Koło Misyjne, nadzwyczajni szafarze Komunii św.
W parafii istnieje od 2000 r. świetlica środowiskowa im. św. Jadwigi Śląskiej. Zadaniem świetlicy jest łagodzenie niedostatków wychowawczych w rodzinie, eliminowanie zaburzeń zachowania, poprzez zapewnienie dzieciom opieki wychowawczej, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień, stworzenie warunków do nauki własnej. Działania, które są realizowane, to: zapewnienie dzieciom i młodzieży możliwości godnego, racjonalnego i trzeźwego spędzania czasu wolnego od nauki i pracy, poprzez realizowanie programów profilaktycznych (antyalkoholowych, antynarkotykowych, antynikotynowych), organizowanie kolonii letnich i zimowych oraz umożliwienie rozwoju i kształtowania pożądanych społecznie postaw. Coraz częściej bowiem dzieci, pozbawione opieki dorosłych, nie potrafią odpowiednio wykorzystać wolnego czasu, sięgają po narkotyki i alkohol. Pojawia się agresja dzieci nie tylko do grupy rówieśników, ale także do osób starszych.
Z zajęć w świetlicy korzysta ponad 100 dzieci i 30 młodzieży. W ramach jej działalności zorganizowane były kursy j. niemieckiego, angielskiego i obsługi komputerów, także dla ludzi dorosłych, szczególnie bezrobotnych. Wszystkie zajęcia były nieodpłatne, a cały ciężar utrzymania świetlicy ponosi parafia.

Historia budowy kościoła

Pierwszy proboszcz parafii św. Tadeusza Apostoła w Legnicy, ks. Marek Kurzawa, rozpoczął pracę w styczniu 1993 r. Już w maju tego roku parafia oficjalnie zainaugurowała swoją działalność w nowo wybudowanej kaplicy mszalnej. Od tego roku proboszcz przystąpił do spraw związanych z przygotowaniem terenu oraz odpowiedniej dokumentacji. Prace przygotowawcze trwały do 1998 r. W tym roku parafia uzyskała pozwolenie na budowę kościoła. W czerwcu nowym proboszczem został ks. Stanisław Araszczuk.
W trudnym czasie przystąpił do realizacji projektu budowy kościoła. Pracy tej podjęło się Przedsiębiorstwo Hydrobudowa - Wrocław. Pierwsze wpisy w dzienniku budowy kościoła pochodzą z października 1998 r. We wrześniu 1999 r. biskup legnicki Tadeusz Rybak wmurował kamień węgielny, a w grudniu 1999 r. sprawowano pierwszą Pasterkę w nowym kościele. Wielkim wysiłkiem zdołano postawić kościół w stanie surowym i przygotować wnętrze. W listopadzie 2001 r. Urząd Miasta wydał zezwolenie na użytkowanie kościoła. Po czterech latach od rozpoczęcia budowy kościół został przygotowany do poświęcenia.
W pracach przy budowie kościoła szczególne zasługi mają:
- Parafianie, a szczególnie 600 rodzin, które w miarę swoich możliwości materialnie wspierały budowę kościoła
- Rada Parafialna z Zarządem: Henryk Kamieniecki - przewodniczący, Robert Adamczak - zastępca przewodniczącego, Genowefa Kursewicz - skarbnik, Irena Gajda - sekretarz
- Zespoły Rady Parafialnej do spraw wychowania dzieci i młodzieży: Jolanta Buczak, Damian Michałowski, Marian Lalewicz, Danuta Szeliga, Jan Szeliga, Czesław Wiśniewski;
do spraw rodziny: Ewa Adamczak, Maria Zych, Barbara Wilk, Jerzy Skupień, Mieczysław Cisło, Elżbieta Skupień, Krystyna Raba, Irena Gajda;
do spraw ekonomicznych: Robert Adamczak, Genowefa Kursewicz, Kazimierz Filipowicz, Adam Wszołek, Bernard Ślązak;
do spraw gospodarczych: Władysław Gałka, Bronisław Orłowski, Stefan Król, Henryk Kamieniecki, Janusz Gajda, Henryk Zarzycki, Janusz Torz, Tadeusz Majgier.
Wielkie zasługi w wybudowaniu nowej świątyni mają wspólnoty, które istnieją przy parafii, zwłaszcza wspólnota Żywego Różańca.
Bezpośrednio w budowę kościoła byli zaangażowani:
inż. arch. Bolesław Rutkowski - projektant kościoła, mgr inż. Walerian Przybylski - inspektor nadzoru, inż. Irena Gajda - kierownik budowy, Grzegorz Niemyjski - projekt wnętrza, Edward Burda - majster.
Stan surowy kościoła - Hudrobudowa - Wrocław.
Przyłącze wodne - Henryk Kamieniecki.
Przyłącze energetyczne - Zakłady Energetyczne w Legnicy
Przyłącze gazowe - Jerzy Czochara.
Instalacja elektryczna - Tomasz Nieślańczyk.
Instalacja wodno-kanalizacyjna - Henryk Kamieniecki.
Instalacja odgromowa - Stanisław Czuba, Bogdan Rutkowski.
Instalacja sanitarna - Stefan Król.
Instalacja c. o. - Dariusz Borecki - "Cti" Jawor.
Ocieplenie wnętrza kościoła - Jerzy Marek Łysiak - Legnickie Studio Aranżacji Wnętrz.
Kamień wewnątrz kościoła, posadzka, ołtarz - Zenon Kiszkiel Kamieniarstwo - Strzegom.
Kamień na zewnątrz kościoła - Józef Bobel - Grabinex - Strzegom.
Położenie posadzki - Ryszard Mruk.
Wybrukowanie placu przed kościołem i dróg procesyjnych - Dariusz Borowiec - Strzegom.
Nagłośnienie - Firma "Rduch" - Wrocław.
Żyrandole, kinkiety, drzwi, krata - Jan Beńko - Ślusarstwo ogólnobudowlane.
Kopuła - Piotr Mędrak, Tadeusz Adach.
Oświetlenie - Tadeusz Majgier, Bronisław Orłowski.
Prace stolarskie - Henryk Zarzycki, Henryk Maczka, Bolesław Cerulewicz, Andrzej Dykas.
Prace malarskie - Andrzej Busłowicz, Eugeniusz Włodaczyk.
Ogrodzenie - Ryszard Statkiewicz - Estat Metal.
Tynki wewnątrz kościoła - Ryszard Mruk, Stefan Król, Wojciech Nowak.
Elewacja zewnętrzna - ks. Bronisław Kryłowski.
Witraże - Stanisław Strzałka - Zakład Witrażowo- Szklarski - Strzelin.
Transport - Janusz Torz.
Oczekując tego uroczystego dnia w życiu naszej parafii, już dzisiaj składam serdeczne podziękowania wszystkim, dzięki którym powstało to dzieło. Zapraszam także do udziału w uroczystości w poniedziałek 28 października 2002 r. o godz. 17.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wszystko zaczęło się przy chrzcielnicy

2024-05-18 12:51

[ TEMATY ]

urodziny

św. Jan Paweł II

Małgorzata Rokoszewska

18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła. 33 dni później, 20 czerwca przyszły Papież został ochrzczony. Rodzice – Emilia z Kaczorowskich i Karol senior Wojtyła nadali mu imiona Karol Józef. W tym roku przypada 104. rocznica jego urodzin i chrztu, który otworzył mu drzwi do Boga i Jego Kościoła.

Nie da się poznać człowieka, nie znając jego historii. Nie da się go zrozumieć, nie wiedząc czego doświadczył. I choć nie da się wejść w nieswoje buty i przejść przez czyjeś życie, to można dotrzeć do miejsc, które naznaczyły życiorys Karola Wojtyły i przejść drogami, którymi chodził.

CZYTAJ DALEJ

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

2024-05-18 07:06

[ TEMATY ]

katecheza

felieton

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Oceny z religii i etyki nie wliczane do średniej ocen; możliwe łączenie uczniów z różnych klas w ramach danego etapu edukacyjnego; znaczna redukcja liczby etatów nauczycieli religii; wytyczne, aby organizować lekcje religii na pierwszych lub ostatnich zajęciach szkolnych oraz usunięcie z listy lektur pisarzy kojarzonych z nurtem katolickim to tylko wybrane narzędzia, które od 1 września br. resort edukacji zamierza wykorzystać w walce z religią w szkołach.

Reakcja strony społecznej

CZYTAJ DALEJ

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28

[ TEMATY ]

krzyż

rozmowa

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Dr Błażej Poboży: To jest w mojej ocenie odbieranie obywatelom, urzędnikom prawa do okazywania swoich uczuć religijnych i swojego związku z religią. Jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna i oburzająca. Stanowi pewną konsekwencję działań, które stołeczny ratusz podejmował od dłuższego czasu. Pamiętam, jako radny Warszawy z pięcioletnim stażem, jak najpierw niektórym radnym z zaplecza prezydenta Trzaskowskiego przeszkadzały kolędy w windach, które jeździły w Pałacu Kultury. Później, już dwa lata z rzędu, zrezygnowano z tradycyjnego „opłatka”, który przez lata, niezależnie od tego, kto był prezydentem stolicy, był czymś zupełnie naturalnym w okresie świątecznym. A teraz, w myśl zasady jednego z aktualnych ministrów w rządzie Donalda Tuska, który mówił o opiłowywaniu katolików z przywilejów, mamy skandaliczne, niezrozumiałe, w mojej ocenie sprzeczne z Konstytucją RP i z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zarządzenie prezydenta Trzaskowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję