Od bezpieczeństwa energetycznego zależy los nas wszystkich i przyszłość gospodarcza Polski.
- Ja jestem osobą zdecydowaną i rzadko coś budzi we mnie przerażenie, ale jak widzę, co dzieje sie w UE na poziomie twardych decyzji, to mój poziom przerażenia jest bardzo duży. Przede wszystkim co do kwestii przyszłości Polski w zakresie rozwoju gospodarczego - powiedziała Beata Kempa, eurodeputowana z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przepisy unijnej polityki klimatycznej z 2010 roku, które zostały przyjęte jeszcze przez poprzednie rządy, wymuszają na Polsce transformację energetyczną, która już teraz się dzieje. - Ale Polska musi oprzeć swoją energetykę na przewidywalnych źródłach energii, które zapewnią stały dopływ prądu do naszych domów i do naszej gospodarki. Takim przewidywalnym źródłem jest właśnie węgiel - mówiła Beata Kempa.
Reklama
Ostatnie kryzysy sprawiają, że także na zachodzie Europy korzysta się z węgla. Gdy w 2021 roku źródła OZE produkowały mało energii, bo był słaby wiatr, a panele fotowoltaiczne przykrył śnieg, to państwa uzależnione od OZE nie miały problemu ze sprowadzaniem "brudnej" energii węglowej z Polski. - Wobec wojny na Ukrainie to szaleństwo transformacji energetycznej powinno być zatrzymane na jakiś czas i zrewidowane, bo to nie tylko polskie rodziny ponoszą skutki tego szaleństwa, ale także rodziny na zachodzie Europy - uważa eurodeputowana z EKR.
Stabilnym źródłem energii mogą być też elektrownie atomowe, ale zanim zaczną wytwarzać prąd dla polskich rodzi i naszej gospodarki, upłynie dużo czasu. Niestety inwestycje te będą zapewne napotykać na wiele problemów. - Już teraz mamy protesty poszczególnych landów w Niemczech przeciwko takim inwestycjom w Polsce. Pojawiają sie także głosy, że Komisja Europejska będzie chciała zablokować wybór naszych partnerów inwestycji w energetykę jądrową w Polsce, co może na wiele lat pogrzebać ten proces. Trzeba o tym dziś dyskutować, bo przecież chodzi o bezpieczeństwo energetyczne Polski i także miejsca pracy np. w Opolu - podkreśliła Beata Kempa.
Cała konferencja z udziałem polityków i naukowców na kanele YouTube