Po raz czternasty przygraniczny Terespol rozbrzmiewał chóralnym śpiewem kolęd i rozmaitych pieśni bożonarodzeniowych. Ukraińskie, polskie, białoruskie, rumuńskie, niemieckie i rosyjskie zespoły śpiewacze i wokalno-muzyczne, parafialne, amatorskie i profesjonalne chóry zaprezentowały szeroki wachlarz twórczości, umiejętności aranżacyjnych, artyzmu oraz dyrygenckiego kunsztu swoich kierowników. Doroczny Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich, który odbywał się w dniach 31 stycznia - 1 lutego 2009 r., poprzedzony został wieczorem kolęd wschodniego pogranicza w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie 30 stycznia.
Jak co roku, organizatorami artystycznych spotkań byli prawosławna diecezja lubelsko-chełmska i Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu, który wraz z miejscowym Gimnazjum nr 1 gościnnie podejmuje setki chórzystów i tysiące słuchaczy. W ostatnich latach do tego grona dołączyła Fundacja Dialog Narodów, a patronat nad Festiwalem objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Lubelskiego wraz z władzami samorządowymi wielu miast, gmin oraz parafii Lubeszczyzny i Podlasia. Inicjatorem całego wieloletniego przedsięwzięcia był prawosławny ordynariusz abp Abel.
Podczas tegorocznego Festiwalu wielkich przeżyć dostarczyły: Chór Polskiej Macierzy Szkolnej „Polesie” z Brześcia na Białorusi, mniszki monasteru w Gródku na Ukrainie, także męski chór parafii św. Eliasza z Bukaresztu-Rahovy, „Błahodar” z diecezji wrocławsko-szczecińskiej i dziecięcy „Solo Musica” z Odessy. Ostatnie trzy zdobyły Grand Prix w poszczególnych dniach Festiwalu. Nagrodę Publiczności zdobyły: zespół wokalny „Sacrum” z Białej Podlaskiej pod dyrekcją utalentowanej studentki muzykologii Angeliki Iwaniuk i chór parafii św. Jana Teologa z Terespola. Bardzo interesujący repertuar zaprezentował żeński „Akord” z Białegostoku, natomiast kapela ludowa „Chutor”, Narodowy Chór Kameralny „Orijana” ze Lwowa, chór parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku i zespół śpiewaczy z Zahorowa przypomniały elementy tradycyjnego kolędowania wiejskiego z interesującymi propozycjami teatralno-wizualnymi.
Łącznie w tym roku wystąpiło 67 zespołów, jest to liczba rekordowa. Terespolskie spotkania chóralne pokazują, że wiele jest młodych osób, które z ogromnym pietyzmem nawiązują do wielopokoleniowej spuścizny i wkładają dużo serca, aby wydobyć z zapomnienia ślady religijno-etnicznego kobierca, zaznaczając swoje trwanie w kulturze chrześcijańskiej. Może są nawet jej iskrą…
Pomóż w rozwoju naszego portalu