Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Górkach Wielkich

Przedstawiciele Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Regionu Bielsko-Żywieckiego spotkali się na modlitwie przy monumentalnej stajence w Górkach Wielkich.

2023-01-23 19:29

[ TEMATY ]

modlitwa

Franciszkański Zakon Świeckich

Monika Jaworska

Przedstawiciele FZŚ z pocztami sztandarowymi na tegorocznej modlitwie.

Przedstawiciele FZŚ z pocztami sztandarowymi na tegorocznej modlitwie.

Mszy św. w kościele św. Jana Sarkandra w liturgiczne święto Chrztu Pańskiego przewodniczył bp Piotr Greger w koncelebrze z asystentem regionalnym FZŚ o. Innocentym Kiełbasiewiczem i tutejszym proboszczem o. Ignacym Winiarskim OFM. Były obecne liczne poczty sztandarowe.

Hierarcha w kazaniu zauważył, że udzielany sakrament chrztu jest znakiem zbawczej ingerencji Boga w życie człowieka, znakiem, od którego wszystko się w życiu wiary zaczyna.

To jest moment kluczowy, który decyduje o naszej tożsamości. Jest to fakt nieodwracalny ze względu na swoje skutki i wyznaczający jednocześnie właściwy sobie kierunek życia ziemskiego aż po dzień przejścia z tego świata do wieczności. Od tego momentu zostaliśmy na zawsze chrześcijanami, to jest nasze nowe imię – powiedział.

Reklama

Przypomniał, że w teologii są trzy rodzaje chrztu: chrzest krwi (męczeństwo za wiarę), chrzest pragnienia (instytucja katechumenatu) i chrzest udzielany z wody. Jego zdaniem największym sukcesem człowieka jest odnalezienie samego siebie jako człowieka ochrzczonego, jako chrześcijanina.

Wielu nadal nie chce albo nie potrafi docenić tych darów, które otrzymali od Boga w sakramencie chrztu świętego. Pomimo tego Bóg ich nie odwołuje ani nam tych darów nie odbiera. Świadczy o tym niezatarte znamię, trwały charakter, jaki chrzest wycisnął na ludzkiej duszy, niezniszczalny i nieusuwalny znak przynależności do Chrystusa i Jego Kościoła. Jezus nieustannie pragnie i nigdy nie przestanie pragnąć, aby tak jak w Nim, tak i w nas Ojciec niebieski miał upodobanie. Jesteśmy naprawdę Kimś wielkim; Pan Bóg takimi nas chce – podsumował.

Na koniec przedstawicielki FZŚ podziękowały biskupowi za modlitwę. Po Eucharystii udali się na spotkanie opłatkowe.

Mszę św. poprzedziła modlitewna adoracja przy jednej z największych szopek betlejemskich na terenie naszej diecezji. Jej powierzchnia zajmuje przestrzeń całego prezbiterium. Podziwiać w niej można wiele akcentów franciszkańskich i regionalnych, a także obiekty ruchome. Natomiast w samej świątyni od grudnia widnieją nowe witraże ukazujące poszczególne sakramenty św., w tym chrzest św.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsze soboty miesiąca w Fatimie z modlitwami dla dzieci

[ TEMATY ]

modlitwa

Fatima

Graziako

Sanktuarium w Fatimie wprowadzi do obchodzonych tam uroczystości pierwszych sobót miesiąca modlitwy i katechezy dla dzieci. Kładąc większy nacisk na duszpasterstwo najmłodszych, władze sanktuarium Matki Bożej Różańcowej chcą powrócić do korzeni maryjnych objawień z 1917 r., w których brała udział trójka małych pasterzy.

Jak poinformowała Carmo Rodeia, rzeczniczka prasowa portugalskiego sanktuarium, w lipcu wprowadzony został w Fatimie specjalny program modlitw z udziałem dzieci. Będzie on prowadzony przez wszystkie pierwsze soboty miesiąca. - O 15.00 dzieci będą gromadzić się przy drzwiach Bazyliki Trójcy Przenajświętszej, aby następnie wziąć udział w odbywającej się w świątyni krótkiej katechezie, dotyczącej przesłania fatimskiego. Później najmłodsi będą mogli wziąć udział w 15-minutowej medytacji, a także przystąpić do spowiedzi. Ich udział w pierwszej sobocie miesiąca będzie się kończył podwieczorkiem – wyjaśniła przedstawicielka portugalskiego sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

2023-02-08 16:48

[ TEMATY ]

misje

Papieskie Dzieła Misyjne

missio.org.pl

W Skorzeszycach odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. Do diecezji kieleckiej przyjechało 17 kapłanów z 16 diecezji, dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, sekretarze poszczególnych Dzieł oraz dyrektor wydawnictwa Missio-Polonia. W najbliższym czasie powołana zostanie również fundacja „Na Krańce Świata”, która będzie służyć pozyskiwaniu projektów dla animacji misyjnej w PDM.

W poniedziałek Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej. Przybliżył on uczestnikom postać sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, byłego dyrektora PDM w diecezji kieleckiej, duszpasterza młodzieży i chorych, zaangażowanego w dzieło misyjne.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Andaś: posługa kapelana jest dla mnie procesem ciągłego nawracania się

2023-02-09 09:59

[ TEMATY ]

kapelan

kapelani

Karol Porwich/Niedziela

- Posługa kapelana jest dla mnie procesem ciągłego nawracania się – powiedział ks. Krzysztof Andaś, kapelan Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Chorego, który będzie obchodzony 11 lutego. Duszpasterz przyznał również, że osobiście doświadczył wielu cudów w szpitalu. Z drugiej strony z spotyka w lecznicy 12 czy 13-latków, którzy próbowali sobie odebrać życie.

Radosław Mizera: Po raz kolejny przeżywać będziemy 11 lutego Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go św. Jan Paweł II, aby uwrażliwić i zwrócić uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują. Co oznacza dla księdza bycie kapelanem?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję