Reklama

Antologia poezji sióstr zakonnych „Pochwyć mnie, Światło, rzeką swoich ramion”, „Verbinum” 2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 2008 r. ukazała się na rynku księgarskim w Polsce pierwsza antologia poezji sióstr zakonnych. Wcześniej, bo już w roku 1971, wyszła w Londynie antologia poezji kapłańskiej „Słowo na pustyni”, z przedmową kard. Karola Wojtyły. Antologia poezji sióstr zakonnych „Pochwyć mnie, Światło, rzeką swoich ramion” powstała dzięki pomysłowi i benedyktyńskiej pracy osoby niezwykle skromnej, poetki i pisarki, Ewy Skarżyńskiej. Utwory poprzedza przedmowa Kazimierza Wójtowicza CR, pod znamiennym tytułem „Dwa powołania zanurzone w świetle”. Antologia zawiera 343 utwory 64 poetek z 26 zgromadzeń zakonnych. Najwięcej, bo aż 7, pochodzi ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Reprezentowane są jeszcze siostry Sacré-Coeur (6), felicjanki (5), karmelitanki (5), Najświętszego Imienia Jezus (4), elżbietanki (4), loretanki (3), niepokalanki (3), franciszkanki służebnice Krzyża (3). Obecne są także: Misjonarki Świętej Rodziny (2), karmelitanki Dzieciątka Jezus (2), sercanki (2), obliczanki (2), zmartwychwstanki (2); inne zgromadzenia mają po jednej przedstawicielce. Oprócz utworów sióstr żyjących w antologii są utwory 13 zakonnic, które już zmarły, wśród nich m.in. Krysta Szembek, prawnuczka Aleksandra Fredry, czy Inez Zofia Strzałkowska, chrześnica Elizy Orzeszkowej. Obok tekstów sióstr pracujących w kraju, są także teksty sióstr pracujących poza Polską.
Antologia podzielona jest na dziesięć działów tematycznych: o pisaniu wierszy; moja modlitwa, moja tęsknota; Boże Narodzenie; Matka mojego Pana; Jezus - mój Oblubieniec; patrząc na drzewo krzyża; w ramionach Boga; mocą Słowa, mocą Chleba; Ojczyzna, jaką znam; Synowie Obietnicy i zawiera krótkie CV każdej autorki. Na okładce znajduje się świetlista postać Chrystusa na krzyżu, otoczona wielokolorową ramą, która wspaniale koresponduje z tytułem antologii „Pochwyć mnie, Światło, rzeką swoich ramion”. Projekt okładki i ilustracje są dziełem Hanny Pstrągowskiej-Dubiel.
28 stycznia w Klubie Księgarza w Warszawie odbyła się promocja wspomnianej antologii. Obecna była redaktor antologii Ewa Skarżyńska, która przedstawiła historię powstania tej książki. Wiadomo, nie jest łatwo zebrać aż tyle tekstów z różnych zgromadzeń i różnych stron kraju, a nawet świata. Aktorka Joanna Szczepkowska natomiast recytowała wybrane wiersze sióstr, dając słuchaczom możliwość poczucia „smaku piękna” zawartego w tekstach. Trzeba dodać, że sala w Klubie Księgarza wypełniona była szczelnie. Samych poetek przybyło kilkanaście. Redaktor naczelny Wydawnictwa Księży Werbistów „Verbinum” Andrzej Wójcik stwierdził, że antologia jest ewenementem nie tylko na skalę Polski, ale i Europy.
Jan Paweł II, któremu antologia jest dedykowana, z pewnością cieszyłby się nią bardzo. W „Vita consecrata” wyrażał pragnienie, mówiąc o niektórych areopagach misji, by osoby konsekrowane ewangelizowały kulturę. Pisał: „Potrzeba uczestnictwa w krzewieniu kultury, w dialogu między kulturą a wiarą, jest dziś szczególnie odczuwana w Kościele” (VC 98). Może ta antologia będzie początkiem nawiązania do dobrych tradycji, bo jak pisze Papież, instytuty życia konsekrowanego miały zawsze wielki wpływ na kształtowanie i przekazywanie kultury.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy i wybrali nowe władze

2024-05-20 12:56

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Justyna Zacharek / Biuro Prasowe Licheń

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIV Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków męskiej wspólnoty odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów z encykliki św. Jana Pawła II Evangelium Vitae (39): „Bóg jedynym Panem życia”.

W czasie tegorocznego uroczystego spotkania Rycerzy z całej Polski wyróżniono najlepsze rady – wspólnoty lokalne działające przy parafiach – oraz ich tegoroczne dzieła. Specjalną nagrodą za działalność odznaczono wspólnotę Rycerzy z Jastrowia (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), którzy od chwili powstania w 2020 roku regularnie niosą pomoc miejscowemu zgromadzeniu Sióstr Opatrzności Bożej, a także grupę Rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego, która zorganizowała festyn parafialny połączony z Marszem dla Życia i wystawą pro-life. Pozostałe nagrody otrzymali także Rycerze z Wrocławia za promocję Zakonu na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam w czasie niedawnego wydarzenia, a także rada Rycerzy z Ostrowi Mazowieckiej za zorganizowanie festynu rodzinnego w swojej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

2024-05-21 08:01

[ TEMATY ]

Piekary Śląskie

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W najbliższą niedzielę odbędzie się doroczna stanowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Nowak.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik archidiecezji katowickiej ks. Rafał Bogacki, metropolita katowicki abp Adrian Galbas w zaproszeniu do męskiej części diecezjan nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki „Jestem w Kościele”. Hierarcha zaapelował przy tym o przyjrzenie się w Piekarach wspólnej obecności wiernych w Kościele i próbę odpowiedzi na pytanie, co zrobić, aby była ona jeszcze intensywniejsza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję