Reklama

Niedziela Lubelska

Piaski. Dzielą się dobrem

Agnieszka Paździor

Cieszmy się i radujmy z narodzin Jezusa - mówił ks. proboszcz Stanisław Duma, zapraszając parafian na jasełka przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Piaskach pod kierunkiem nauczycieli i ks. Mariusza Koziny. - Trwając w świątecznym nastroju podążajmy z Maryją i Józefem oraz pasterzami do Betlejem. W odpowiedzi na to młodzi artyści zaśpiewali radosną pieśń, której refren brzmiał: „Święta to czas kolędowania, święta to czas narodzin Pana”. W klimat niezwykłego zdarzenia, jakim były narodziny Syna Bożego wprowadziła kolęda „Cicha noc”, śpiewana przez chór pod kierunkiem nauczycielki Leny Poniewozik. Wędrówka Maryi z Józefem poszukjących bezskutecznie noclegu to kolejna odsłona świetnie zagrana przez dzieci. Matka Boża śpiewa pieśń o swojej samotności i tułaczce (Ciemna noc niepojęta…). Dramatyzm tej sceny podkreśla kolęda śpiewana tym razem przez chór anielski: „Nie było miejsca dla Ciebie…”.

W drugiej części jasełek radykalnie zmienia się nastrój. Radość z narodzin Dzieciątka wyrażają aniołowie, nucąc wraz ze wszystkimi uczestnikami: „Bóg się rodzi”, „Lulajże Jezuniu”. Natomiast pastorałka „Mario, czy Ty wiesz?” zapowiada wielkie wydarzenie - zbawienie świata przez Jezusa. Jasełka, nawiązując do zdarzeń znanych z przekazu ewangelicznego, zawierają uniwersalne przesłanie. Wskazują na potrzebę dzielenia się dobrem z drugim człowiekiem. I nie chodzi tu tylko o podarowanie kromki chleba ubogiemu wędrowcy czy udzielenie mu schronienia, co jest ważne szczególnie teraz w obliczu toczącej się wojny na Ukrainie. W zakończeniu mocno wybrzmiewa przesłanie: „Naucz nas Boże miłości, abyśmy do niej dorośli”. „Przymnóż nam wiary, naucz przebaczać i przebacz”. W relacji z bliźnimi ważne są takie wartości jak: łagodność, przyjaźń, empatia i miłość. Kobieta, która oczekując Boga, sprząta mieszkanie, piecze ciasto, zakłada najpiękniejszą suknię, lecz odmawia pomocy potrzebującym, nie doczekała się Jego przyjścia. Matka Teresa z Kalkuty mówiła: „Zawsze jest Boże Narodzenie, ilekroć się do mnie uśmiechasz”, wskazując na potrzebę życzliwości i serdeczności w kontaktach międzyludzkich. Dzieci sparafrazowały tę myśl, mówiąc: „Codziennie każdy z nas jest świadkiem Bożego Narodzenia. Na ołtarzu przychodzi to samo Dziecię - Jezus. Wyjdźcie Mu na spotkanie”.

Reklama

Jasełka zwieńczyła radosna pieśń pt. „Grudniowe noce”. Ksiądz Proboszcz podziękował młodym artystom za piękne występy, a nauczycielkom: Lenie Poniewozik, Alicji Grabowskiej i Agnieszce Paździor pogratulował znakomitych efektów uzyskanych dzięki wytężonej pracy. - Wysoki poziom jasełek świadczy o tym, że mamy utalentowane dzieci i wspaniałych nauczycieli - mówił z radością kapłan. Natomiast rodzice i dziadkowie ocierali łzy wzruszenia i z dumą spoglądali na swoje pociechy.

Warto dodać, że wcześniej dzieci uczestniczyły w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym na plebanii (50 osób). Ponadto występując w kilkuosobowych zespołach, odwiedziły parafian z Piask i wiosek jako kolędnicy misyjni (6 zespołów). Niosąc Dobrą Nowinę, odgrywali różne scenki, śpiewali kolędy oraz zbierali ofiary na misje. Zebrali sporą kwotę z przeznaczeniem dla swoich rówieśników z Papui-Nowej Gwinei.

2023-01-30 06:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spowiednik powinien mieć poczucie bycia grzesznikiem

2023-03-23 15:27

[ TEMATY ]

spowiedź

Karol Porwich/Niedziela

Obecny na spotkaniu aktualnych i przyszłych spowiedników z Papieżem Franciszkiem, ks. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej zaznaczył w rozmowie z Radiem Watykańskim, że kapłan powinien patrzeć na penitenta oczami samego Jezusa, który ratuje, leczy i pragnie wyruszyć w drogę z człowiekiem nawróconym.

Spowiednik powinien mieć poczucie, że sam jest słabym grzesznikiem potrzebującym Bożego zmiłowania. Wtedy staje się zdolny do bycia narzędziem Bożego miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Bez muzyki chrześcijańskiej trudno będzie nam wyjść z Ewangelią do młodych

2023-03-24 07:00

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

Adobe Stock

Muzyka chrześcijańska jest dla mnie ogromnym wsparciem w życiu. Teksty wielu utworów pomagają mi w modlitwie, wielokrotnie podnoszą na duchu... Dają wytchnienie po dniu pracy – mówi w rozmowie z portalem niedziela.pl Michał Guzek, inicjator festiwalu „Chrześcijańskie Granie”, którego XII edycja już 23 kwietnia.

Damian Krawczykowski: To już 12 edycje tego coraz bardziej znanego festiwalu. Skąd pomysł na tę inicjatywę?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję