Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. prof. zw. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

W homilii abp Depo przypomniał słowa z Listu do Hebrajczyków, które były odczytywane w liturgii 3 lutego, w dniu śmierci ks. Pamuły: „Pamiętajcie o swoich przełożonych, którzy głosili wam słowo Boże, i rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę”. – Pamiętamy o swoich przełożonych, o ludziach naszej drogi, którzy głosili nam słowo Boże i wychowywali nas na wiernych do końca kapłanów według Serca Jezusowego – zapewnił.

Maciej Orman/Niedziela

Komentując fragment Ewangelii według św. Mateusza, metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że dostrzegamy w nim „zobowiązanie Jezusa idące z ducha wiary: Wy jesteście solą ziemi, ocalającą świat przed zepsuciem. Wy jesteście światłem świata”. – Z pewnością możemy powiedzieć, że ta misja przekracza ludzkie możliwości, ale z pomocą łaski Bożej jest możliwa do spełnienia – zaznaczył.

Arcybiskup podkreślił, że kapłaństwo ks. Pamuły „było kapłaństwem wewnętrznie scalonym”. – Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – dodał.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski dziękował Bogu za gorliwość i kompetencję naukową zmarłego kapłana, „zwłaszcza wobec ideologii, która obiecuje raj już na ziemi i tylko na ziemi, pełniąc funkcję doczesnego, świeckiego substytutu religii”. – Niech ta Eucharystia będzie uwielbieniem Boga, który jest i który jest życiem. Jest Bogiem życia, a nie śmierci – zakończył.

Ks. Czesław Mendak, dyrektor Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Częstochowie, w którym ks. Pamuła spędził kilka dni, zauważył, że zmarły odszedł do Pana w pierwszy piątek miesiąca, który jest szczególnym dniem dla każdego kapłana. – To w Sercu Jezusa jest źródło życia i świętości. To w cieniu Bożego Serca kapłan realizuje swoje powołanie, kształtując swoje serce na Jego wzór – powiedział.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Dziękował za dar życia i „wielowymiarową posługę” zmarłego. Podkreślił, że szczególnej barwy nabrała jego posługa jako wychowawcy, wicerektora w częstochowskim seminarium w Krakowie. – Zaangażował się w tę pracę całym bogactwem intelektualnym, z wrodzoną sobie wrażliwością, osobistą kulturą i szacunkiem dla każdego. Miał wizję kształtowania intelektualnego, moralnego i dojrzałego alumnów na miarę potrzeb naszych czasów. Myślę, że pokolenie kapłanów, które otrzymało święcenia pod koniec lat 80. i na początku lat 90. XX wieku, mogło doświadczyć jego mądrości wychowawczej, umiejętności ukazywania piękna kapłańskiej drogi, kształtowania człowieczeństwa otwartego na drugiego człowieka. Była to mobilizacja do kultury bycia kapłana autentycznego, świadka Chrystusa. Zależało mu bardzo na doskonaleniu intelektualnym, na permanentnym formowaniu człowieczeństwa, na wypracowywaniu u alumnów otwartych i wrażliwych postaw. Tego dotyczyły jego liczne konferencje, na które klerycy oczekiwali, uwagi przy różnych okazjach czy przeprowadzane osobiste rozmowy. To był bardzo czytelny wymiar rektorskiej posługi, swoisty kanon zasad, którym do końca pozostał wierny. (...) Takich przewodników i formatorów potrzeba dzisiaj młodemu pokoleniu – wskazał ks. Mendak.

Ks. Wojciech Pelczarski, proboszcz parafii św. Faustyny Kowalskiej w Częstochowie, gdzie ks. Stanisław Pamuła spędził ostatnie lata życia, przytoczył słowa, które patronka parafii usłyszała od Jezusa: „Dusze kapłańskie są w sposób szczególny w moim Najświętszym Sercu”. Duchowny dziękował zmarłemu za jego posługę w tej wspólnocie i za modlitwę w jej intencji. Zapewnił, że od parafii zostaną odprawione Msze św. gregoriańskie za ks. Pamułę.

Maciej Orman/Niedziela

Ks. Stanisław Pamuła urodził się w rodzinie Władysława i Magdaleny z d. Pagacz 10 lutego 1940 r. w miejscowości Bucze w powiecie brzeskim. Tam ukończył szkołę podstawową. Następnie był uczniem liceum ogólnokształcącego w Brzesku. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w 1958 r. został przyjęty do Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Studia i formację zwieńczył święceniami kapłańskimi 17 maja 1964 r. w katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, których udzielił mu bp Stefan Bareła.

Reklama

Ks. Pamuła pracował w placówkach duszpasterskich w Dankowie, Dąbrowie Zielonej, Praszce, Kromołowie, w parafii św. Tomasza w Sosnowcu, w Dąbrowie Górniczej i w parafii św. Wojciecha w Częstochowie.

1 lipca 1982 r. został skierowany przez bp. Barełę na studia w Rzymie, które zwieńczył w 1985 r., jednak doktorat obronił na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie już w 1982 r. We wrześniu 1985 r. został mianowany wicerektorem Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Pełnił tę funkcję do 1991 r., kiedy przeniesiono je do Częstochowy. W 1989 r. uzyskał habilitację na podstawie pracy pt. „Stanowiska doktrynalne a opinie prasowe o nauczaniu społecznym Jana Pawła II na podstawie wybranych tygodników: «Tygodnik Powszechny», «Kierunki» i «Polityka»”.

Maciej Orman/Niedziela

W 1990 r. został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości Ojca Świętego Jana Pawła II z tytułem prałata.

Był wieloletnim profesorem teologii pastoralnej i socjologii religii w WSD w Częstochowie, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Pracował również na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie). 22 lutego 1999 r. uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych.

W 2015 r. został przeniesiony na emeryturę i zamieszkał w swoim domu w Częstochowie. Odszedł do Pana opatrzony sakramentami świętymi 3 lutego 2023 r., na tydzień przed ukończeniem 83. roku życia i w 59. roku kapłaństwa.

Mszy św. pogrzebowej ks. Stanisława Pamuły w poniedziałek, 6 lutego o godz. 12 w kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w WMSD w Częstochowie będzie przewodniczył biskup senior Antoni Długosz. Następnie trumna z ciałem zmarłego kapłana zostanie złożona na częstochowskim cmentarzu św. Rocha.

2023-02-05 22:35

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zobaczyć świat na nowo

O tym, jak wygrać z zaćmą, z dr. hab. n. med. Michałem Nowakiem, okulistą i dyrektorem ds. medycznych kliniki Provisus w Częstochowie, rozmawia Anna Janowska.

Anna Janowska: Duży sukces kliniki Provisus to operacja zaćmy u najstarszego pacjenta w Polsce. Jak czuje się pacjent?

CZYTAJ DALEJ

Diecezja świdnicka ze św. Janem Pawłem II

2023-03-31 11:00

[ TEMATY ]

Dolny Śląsk

św. Jan Paweł II

diecezja świdnicka

Dolny Śląsk z Janem Pawłem II

Dolny Śląsk z Janem Pawłem II

Diecezja świdnicka włącza się w zaplanowaną od 31 marca do 2 kwietnia inicjatywę "Dolny Śląsk ze św. Janem Pawłem II".

Z racji 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w wielu parafiach diecezji świdnickiej odbędą się drogi krzyżowe oraz inne nabożeństwa a także marsze poparcia i wydarzenia kulturalne. Poniżej prezentujemy oficjalny plan wydarzeń, o których informuje diecezja świdnicka.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: dostarczając pomoc Ukrainie wielu ludzi naraża swoje życie

2023-03-31 16:43

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

#pomocdlaUkrainy

rosyjska agresja na Ukrainę

facebook.com/ksm.polska

„Brak wiadomości jest dobrą wiadomością, a najlepiej jak prawa ręka nie wie, co czyni lewa. Trzeba jednak także mówić o pomocy dla Ukrainy, aby podziękować wielu bohaterom, którzy ją dostarczają” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

Prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia podkreśla odwagę kierowców ciężarówek, którzy pokonują tysiące kilometrów, aby zawieźć to, co potrzebne do przeżycia. „W zeszłym tygodniu wyjechał dość duży konwój. Tiry wyruszyły z Rzymu, i dotarły bezpośrednio tam, gdzie toczy się wojna i panuje ogromne zagrożenie; m.in. jeden dotarł do Charkowa. Był pełen lekarstw i innych rzeczy potrzebnych do przeżycia w tej trudnej sytuacji” – podkreślił kard. Krajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję