Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś przy grobie św. Jana Pawła II: nie chodzi o to, że istniejemy, mamy istnieć dla kogoś!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Dzisiaj Pan Bóg stwarza każdego z nas. To nie oznacza tylko tego, że obudziliśmy się, że istniejemy i mamy w sobie tętno, tylko oznacza to, że Bóg nam dzisiaj zadaje nam ludzi, których mamy kochać. Dopiero wtedy proces stwarzania człowieka jest dokończony, kiedy Bóg przyprowadza człowiekowi drugą osobę, konkretną osobę do miłości. Nie chodzi o to, że istniejemy, ale że mamy istnieć dla kogoś! – podkreślił duchowny.

O miłości małżeńskiej, która jest ciągłym dziełem stwórczym Boga i celibacie, który jest objawianiem miłości do tych, do których są posłani żyjący w tym stanie mówił abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki podczas dzisiejszej porannej Mszy św. przy grobie Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Watykanie.

Zawracając się do zgromadzonych na liturgii abp Grzegorz powiedział - Pan Bóg przyprowadza wam na nowo wasze żony, waszych mężów. Każe wam na nowo otworzyć na nich wasze oczy, każe wam się na nowo nimi ucieszyć i przeżyć to jako powołanie. Dziś ludzie spotykają się, zakochują, ale czy przeżywają to jako powołanie? Jako moment stworzenia przez Boga? To słowo otrzymujemy przy grobie papieża, który nazywany był papieżem rodziny, i który pół życia spędził komentując te teksty z księgi rodzaju o stworzeniu mężczyzny i kobiety, teksty o miłości także w wymiarze erotycznym. To słowo przy tym grobie jest bardzo mocne – podkreślił.

Reklama

- Ewangelia która pokazuje celibatariusza – Jezusa, który odchodzi na osobność, by pozostać w ukryciu. Do tego ukrycia i do tej samotności Bóg przyprowadza mu konkretną, potrzebującą osobę. Celibat nie jest rezygnacją miłości. Celibat ma sens tylko wtedy, kiedy jest miłością do ludzi. Nie ma innego powołania w chrześcijaństwie – tylko powołanie do miłości. Wszystko inne to jest forma to jest sposób – zauważył duchowny.

Zwracając się do obecnych na liturgii żyjących w celibacie księży i sióstr zakonnych metropolita łódzki apelował – otwórzcie oczy, zobaczcie kogo dzisiaj Pan Bóg wam przyprowadza -jakich ludzi? Mogą być odlegli, między nimi, a nami mogą być różne granice – jak między Jezusem, a Syrofenicjanką, różnica kultury, wiary. Jezus przekracza te granice w spotkaniu z nią, ona przekracza te granice. Dochodzi do ważnego spotkania. W naszym celibacie Pan Bóg zadaje nam ludzi – znacie ich twarze? – pytał.

Kończąc homilię arcybiskup łódzki nawiązał do trzęsienia ziemi, które miało miejsce w ostatnich dniach w Syrii i Turcji i zaapelował do zebranych by wyszli ze swojej strefy komfortu i dostrzegli tych, którzy ucierpieli tracąc wszystko – cały dorobek swojego życia. - Powinniśmy dziś zobaczyć – kobiety i dzieci cierpiących z Syrii i z Turcji. Wpłaciliście już jakiś grosz na mirę tego, na co was stać, na ile możecie pomoc? – pytał.

2023-02-09 10:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: „Tornister pełen uśmiechów” wyjechał na Białoruś

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

July Brenda Gonzalez

1 grudnia 2021 roku wyruszył transport wyprawek szkolnych zgromadzonych w parafiach archidiecezji łódzkiej w ramach charytatywnej akcji „Tornister pełen uśmiechu”.

CZYTAJ DALEJ

Obchody rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w diecezji - aktualizacja

2023-03-31 00:05

[ TEMATY ]

marsz

Droga Krzyżowa

apel

św. Jan Paweł II

2 kwietnia

Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II

Jan Paweł II

2 kwietnia przypada 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Podczas okolicznościowych Dróg Krzyżowych, marszów i nabożeństw wierni będą dziękowali Panu Bogu za życie i dziedzictwo Papieża Polaka. Poniżej podajemy zaktualizowaną listę inicjatyw modlitewnych w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Bp Tadeusz Lityński 10 marca poprosił diecezjan o modlitwę w intencji Kościoła w Polsce. Uroczyste obchody towarzyszące 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II organizowane w dekanatach naszej diecezji są okazją do modlitwy i przypomnienia dziedzictwa św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Pokonała anoreksję dzięki modlitwie

2023-03-31 21:10

[ TEMATY ]

świadectwo

anoreksja

Modlitwa działa, choć nie zawsze od razu widać jej rezultat...

Zarówno ja, jak i moja siostra poczęłyśmy się przed ślubem moich rodziców. Gdy już do niego doszło, nie był on z miłości, ale z wyrachowania. Moja mama przeżyła wiele cierpień, w wyniku czego została bardzo mocno zniewolona i nie potrafiła okazywać miłości. Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek mnie przytuliła, powiedziała: „kocham cię”, nie pamiętam nawet wspólnego radosnego spędzenia popołudnia. To, oczywiście, wpływało na mnie i na moją siostrę. Nie potrafiłam nawiązywać relacji do tego stopnia, że mojej przyjaciółce nie złożyłam życzeń w dniu urodzin. Byłam samolubna, egoistyczna; chciałam, żeby tylko mnie zauważano, bo nie otrzymywałam tego w domu. Rodzice zawarli ślub, ale już po kilku miesiącach mieszkałyśmy u babci. Tata czasami przychodził, chwilę się z nami pobawił, ale zaraz odjeżdżał, później spotykałyśmy się z nim jedynie raz w tygodniu na kilka godzin. Rodzice nigdy nas nie wspierali, nie dodawali odwagi, wręcz przeciwnie – ściągali w dół. Od taty słyszałam: „Nie idźcie na studia, najlepiej wybierzcie zawodówkę, ewentualnie technikum”. Chodziło o to, żebyśmy się szybko usamodzielniły i żeby nie trzeba było płacić alimentów. Myślałyśmy, że to jest normalne, że tak się o nas troszczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję