Będąc właścicielem lokalu mieszkalnego, wynająłem go osobom fizycznym na czas nieokreślony. Umowa określa warunki korzystania z lokalu, jednak nie jestem przekonany, czy najemca się do nich stosuje. Chciałbym co jakiś czas sprawdzić, czy najemca stosuje się do umowy i w jakim stanie jest moje mieszkanie.
Kwestie poruszone w przykładzie regulują przepisy art.222 i 690 Kodeksu Cywilnego. Wynajmujący, będąc właścicielem mieszkania, ma prawo sprawdzić stan swojej własności. Jednocześnie najemca może nie życzyć sobie zakłócania spokoju. Tak więc strony umowy najmu powinny ustalić ogólne zasady i terminy dokonywania wizytacji. Podstawą przeprowadzenia kontroli przez wynajmującego jest jego prawo własności, natomiast prawem najemcy jest jego status posiadacza zależnego. W tym przypadku zarówno prawo własności, jak i prawo najemcy zostały zrównane przez ustawodawcę. Wynajmujący ma obowiązek zapewnić najemcy spokojne korzystanie z przedmiotu najmu, a najemca ma prawo czuć się w nim swobodnie i nie być narażonym na naruszenie prywatności. Chcąc zatem sprawdzić stan mieszkania w trakcie trwania umowy, właściciel winien najpierw uprzedzić najemcę o planowanej wizycie oraz ustalić jej dzień i godzinę.
Właściciel może jedynie sprawdzić stan techniczny lokalu, jego wyposażenie i czy lokal nie został np. podnajęty. Nie może przeglądać rzeczy prywatnych najemcy.
Zbyt częste wizytacje, niczym nieuzasadnione, mogą doprowadzić do konfliktu i mogą stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy. Najemca ma obowiązek udostępnić lokal potencjalnym najemcom, którzy za zgodą właściciela mogą dany lokal oglądać. Jednak także i w tym przypadku najemca musi być o tym wcześniej uprzedzony.
B. Z.
Pomóż w rozwoju naszego portalu