Reklama

Wiara

Wybierz się na Wielkanoc do Częstochowy. Miasto z historią na tle najważniejszego święta kościelnego

Wielkanoc stanowi najważniejsze święto roku liturgicznego - celebrujemy zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, będące filarem wiary chrześcijańskiej. W okresie Wielkanocy najmocniej wyznajemy prawdę o zmartwychwstaniu i przygotowujemy się do ponownego przywitania Wyswobodziciela wśród nas. W głębokim oczekiwaniu i zadumie obchodzimy Triduum Paschalne, aby na nowo zrozumieć istotę Wielkanocy. 

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielki Post i Triduum Paschalne obfitują w refleksje. Pamiętamy o cierpieniu i żywocie Zbawcy - rozprawiamy o jego życiu i karmimy się nadzieją, że odmieni się jego los. Nadzieja ta jest słuszna, ponieważ niedługo po umieszczeniu ciała Jezusa w grobie, możemy świętować Zmartwychwstanie. To szczęśliwy czas niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy, bo liczy się nasze emocjonalne zaangażowanie i sposób, w jaki czcimy to wydarzenie. Z wysokim powodzeniem możemy spędzić Wielkanoc w domowym zaciszu lub - co zyskuje popularność także u wierzących - poza nim. Coraz chętniej organizowane są wyjazdy, będące okazją nie tylko do wyprawy na duchowy szlak i odkrycie swojej wiary po raz kolejny, ale także do odetchnięcia od trudu codzienności. Wyprawy te są wyjątkowe - szczególnie wiosną, kiedy zmartwychwstaje Jezus, przyroda budzi się do życia, a my - zyskujemy nową nadzieję. 

W poszukiwaniu nowych doznań duchowych i miejsca, gdzie możemy się zrealizować w wierze, warto zastanowić się nad odwiedzeniem wyjątkowego miasta - Częstochowy.


Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Duchowa stolica Polski słynie z Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze - najważniejszego centrum pielgrzymkowego katolików w Polsce. Jednak to tylko jedna z przestrzeni przyjaznych rozwojowi duchowemu i godnemu przeżyciu Świąt Wielkanocnych. Co jeszcze zobaczyć w Częstochowie i dlaczego to dobre miejsce na świąteczny wyjazd?

Reklama

Śladami wiary na Jasną Górę

Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej stanowi jeden z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego. Jest to miejsce wyjątkowe w skali świata - jego ponadprzeciętność wynika z faktu, że to jedno z sanktuariów słynących nie z powodu objawień maryjnych, a wspaniałej ikony Czarnej Madonny, która trafiła do Częstochowy w 1384 roku, dwa lata po ufundowaniu klasztoru przez Władysława Opolczyka. historia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej naznaczona jest głębokim kultem i uznaniem. To jedno z najważniejszych dzieł o tematyce religijnej - urzeka nie tylko wysoką estetyką wykonania i mnogością zdobień, ale przede wszystkim przesłaniem, jakie można odczytać z przeszłości ikony. Ukazaną na obrazie Matkę Boską można uznać za coś stałego, nieprzemijającego, czuwającego nad Dziećmi Bożymi. Jako katolicy wierzymy, że Matka wysłuchuje naszych próśb, dlatego tak chętnie powierzamy jej swoje bolączki i dylematy oraz odwiedzamy Kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej.

Wielkanoc na Jasnej Górze. Wydarzenia 

Jasna Góra zachwyca na Wielkanoc. Wybierając się do Duchowej stolicy Polski, możemy liczyć na udział w wyjątkowych obchodach Triduum Paschalnego. Plan na duchowe przeżycie najważniejszego okresu w roku liturgicznym obejmuje tradycyjnie:

• Msza św. Wieczerzy Paschalnej,

• Droga krzyżowa,

• Liturgia Męki Pańskiej,

• Wigilia Paschalna,

• Rezurekcja,

• Suma wielkanocna.

Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej i jego okolice to doskonałe miejsce na spędzenie Świąt Wielkiej Nocy. Dzięki udziałowi w wydarzeniach liturgicznych możemy odpowiednio się przygotować do Zmartwychwstania Pana i mocniej uwierzyć w zwycięstwo życia nad śmiercią. 

Podziel się cytatem

Duchowa stolica Polski. Dobra aura i miejsca warte odwiedzenia. 

Poza Sanktuarium na Jasnej Górze - będącego najważniejszym miejscem w Częstochowie - warto odwiedzić równie interesujące miejsca przy okazji wiosennej wizyty w Duchowej stolicy Polski.

Kościół św. Barbary i św. Andrzeja Apostoła w Częstochowie - znany jako Kościół św. Barbary. Zabytkowy, rzymskokatolicki kościół parafialny u zbiegu ulic św. Barbary i św. Augustyna, w bliskim sąsiedztwie Jasnej Góry. Miejsce kluczowe w historii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W 1430 roku na terenie przyległym do świątyni porzucono sprofanowany obraz. 

Reklama

W poszukiwaniu wiedzy na temat Częstochowy i regionu warto wybrać się do placówek kulturowych. Jedną z polecanych jest Muzeum Częstochowskie. Obiekt oferuje wystawy stałe* o tematyce:

• Dzieje Miasta Częstochowy (Ratusz),

• Sztuka Polska XIX i XX wieku (Galeria Dobrej Sztuki),

• Z mroku dziejów - kultura łużycka (Rezerwat Archeologiczny),

• Ekspozycja poświęcona życiu i twórczości literackiej wybitnej polskiej poetki (Dom Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej),

• Dzieje górnictwa rud żelaza (Muzeum Górnictwa Rud Żelaza),

• Żydzi Częstochowianie (Muzeum Żydów Częstochowian),

• Historia Częstochowy - miasta nad Wartą (Stary Ratusz).

* Wystawy znajdują się w różnych obiektach muzealnych.

Szlak architektury drewnianej województwa śląskiego

Wyprawa na szlak architektury drewnianej to dobry pomysł na spędzenie wolnej chwili i poznanie okolicznych budowli sakralnych i nie tylko. W Częstochowie panuje ich deficyt, jednak wystarczy wyjechać poza miasto, aby odkryć fascynujące miejsca. W regionie częstochowskim możemy odwiedzić:

• Drewniany kościół pw. Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Mokrej,

• Drewniany kościół pw. Matki Boskiej Truskolaskiej w Truskolasach,

• Drewniany kościół pw. św. Jacka w Borze Zapilskim, 

• Drewniany spichlerz w Olsztynie k. Częstochowy.

Dawka ruchu w urokliwych okolicznościach przyrody 

Bliska okolica Częstochowy obfituje w szlaki turystyczne. W obrębie zaledwie 50 km na południowy-wschód od miasta znajdują się najpopularniejsze atrakcje regionu:

• 6 z 14 obiektów wpisanych na Szlak Orlich Gniazd (Sanktuarium NMP na Jasnej Górze, Zamek Olsztyn, Dolina Wiercicy - Złoty Potok, Strażnica obronna w Przewodziszowicach, Zamek Mirów, Zamek Bobolice). Trasę można pokonać w całości lub częściowo, pieszo lub rowerem,

Reklama

• rezerwat przyrody Sokole Góry,

• rezerwat przyrody Zielona Góra,

• zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. 

Miejsce na Wielkanocny pobyt. Arche Hotel Częstochowa zaprasza w gościnne progi

Hotel Arche

Szukając miejsca, gdzie święta Wielkiej Nocy są zarówno piękną tradycją, jak i chwilą refleksji, warto poznać ofertę Arche Hotel Częstochowa - obiektu usytuowanego w sąsiedztwie Jasnej Góry - najważniejszego centrum pielgrzymkowego w Polsce. Czterogwiazdkowy hotel może przyjąć nawet 270 gości i ulokować ich w pokojach:

• 2-osobowych standardowych,

• 3-osobowych o podwyższonym standardzie, typu Superior,

• 2-osobowych apartamentach. 

Dużą zaletą hotelu jest jego lokalizacja. W okolicy znajdują się najważniejsze miejsca kultu religijnego:

• sanktuarium na Jasnej Górze,

• kościół św. Barbary i św. Andrzeja Apostoła,

• kościół pw. św. Jakuba. 

To dobre miejsce na pobyt w Częstochowie. Hotel może stanowić bazę wypadową na wycieczki - te przyjazne rozwojowi duchowemu oraz te wspierające sferę fizyczną. Oprócz imponujących obiektów sakralnych - gdzie natrafimy na znakomite rzeźby i imponujące freski - możemy odwiedzić położony niedaleko hotelu Park Wypoczynkowy "Lisiniec", w ramach świątecznego spaceru. "Lisiniec", to ponad 40 ha terenów zieleni. Na terenie Parku znajdują się 3 zbiorniki wodne (Pacyfik, Bałtyk, Adriatyk). Do dyspozycji gości Parku jest plaża z piaskiem przywiezionym z Łeby.

Hotel Arche

Wielkanocna oferta Arche Hotel Częstochowa 

Arche Hotel Częstochowa jak co roku prezentuje ofertę wielkanocną - to już mała tradycja działającego od 2017 roku na częstochowskim rynku hotelu. Osoby planujące obchody Triduum Paschalnego i Wielkanocy w Duchowej stolicy Polski, mogą skorzystać z wyjątkowego pakietu. Oferta “Wielkanoc u podnóża Jasnej Góry” obejmuje:

• 3 noclegi w komfortowym pokoju,

Reklama

• 1 śniadanie bufetowe,

• 2 świąteczne śniadania bufetowe,

• 3 obiadokolacje w formie bufetu,

• tradycyjny koszyczek ze święconką (w przydziale jeden koszyczek na pokój).

Pakiet obejmuje trzy noclegi, ale oczywiście ofertę można elastycznie dostosować do własnych planów.

Hotel Arche

W cenie ujęte są także atrakcje dla całej rodziny:

• wspólne malowanie pisanek dla dzieci i dorosłych,

• seanse filmowe dla całej rodziny,

• specjalny “gift pack” powitalny dla dorosłych i dzieci,

• plan nabożeństw oraz uroczystości Triduum Sacrum na Jasnej Górze,

• nielimitowany dostęp do strefy relaksu (sauny). 

Więcej informacji na temat obiektu znajdziemy na stronie: www.hotelczestochowa.com

2023-03-08 10:48

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Młodzi bibliści” w rocznicę zamachu na Jana Pawła II modlić się będą na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Zdzisław Sowiński

Tradycyjnie w rocznicę zamachu na życie Jana Pawła II przy jednej z najcenniejszych jego relikwii, przestrzelonym pasie papieskiej sutanny, na Jasnej Górze modlić się będą 13 maja uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Spotkanie Młodych z Biblią będzie też okazją do włączenia się w modlitwę ekspiacyjną za profanację Maryi w znaku Jasnogórskiej Ikony.

Przedstawiciele niemal wszystkich polskich diecezji, uczniowie szkół średnich, zabiorą małe kopie jasnogórskiego Wizerunku, by „strzec” tej Świętości w swoich środowiskach.

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24

[ TEMATY ]

Rzym

św. bp Józef Sebastian Pelczar

100. rocznica

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję