Reklama

Jasna Góra

Koncert Górecki – in memoriam

Pieśnią „Totus tuus” noszącą tytuł jak papieskie zawołanie, skomponowaną dla Jana Pawła II w 1987 r., rozpoczął się na Jasnej Górze koncert dedykowany Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, którego 90. rocznica urodzin przypada w tym roku.

2023-03-16 20:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

koncert

Mikołaj Górecki

BPJG

Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”

Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”

W Bazylice utwory tego znakomitego polskiego kompozytora współczesnej muzyki poważnej i religijnej zaprezentował Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” przygotowany przez Janusza Siadlaka, pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika.

H.M. Górecki dla Matki Bożej Jasnogórskiej skomponował w 1985 r. utwór „O Domina Nostra. Medytacje o Jasnogórskiej Pani Naszej” na sopran i organy. Był to osobisty wyraz podziękowania Jasnogórskiej Bogurodzicy za uratowanie życia w związku z chorobą. Zgodnie z tytułem utwór jest niezwykle spokojną modlitewną medytacją. To najwyższej artystycznej próby sakralne dzieło Góreckiego i zarazem jego osobisty wyraz całkowitego zawierzenia życia opiece Boga i Jego Matki.

Jak podkreślił Janusz Siadlak, dyrygent chóru wielu wspaniałych muzyków naszej Ojczyzny, wśród których jest też prof. Górecki, miało związek z Jasną Górą, zwłaszcza, gdy komponowali muzykę sakralną. W Sanktuarium były prezentowane liczne prawykonania tego kompozytora, głównie podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. - To miejsce jest więc najbardziej uprawnione, najwłaściwsze, może jedyne godne do prezentacji takiej muzyki - dodał chórmistrz. Wyraził przekonanie, że odbiorcy koncertu - zarówno melomani doceniający twórczość wielkiego kompozytora, jak i ci, którzy nie mieli okazji jej poznać, po tych „muzycznych rekolekcjach” nie pozostaną obojętni.

Chórem dyrygował Włodzimierz Siedlik, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. Zauważył on, że kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego w większości, bo aż w ok. 75% to pieśni religijne. Ten wybitny muzyk nie bał się też pisać utworów patriotycznych, za co poniósł konsekwencje (wyrzucenie z Akademii Muzycznej w Katowicach za dzieło „Beatus Vir”). - Wiele pieśni autorstwa Góreckiego śpiewamy w naszych kościołach podczas nabożeństw. Nie da się wobec nich być obojętnym - podkreślił dyrygent. Zauważył, że godnym zauważenia jest też fakt, że artysta nie wstydził się swojej wiary, wspominał o niej podczas różnych wykładów na całym świecie.

Reklama

W koncercie oprócz cyklu pieśni maryjnych zabrzmiały też inne dzieła sakralne: „Totus tuus” czy „Pieśń Rodzin Katyńskich”, która była ostatnim utworem na chór mieszany a capella skomponowanym przez wybitnego muzyka.

Henryk Mikołaj Górecki obchodziłby w tym roku 90. urodziny. Kompozytor wyjątkową popularność zdobył na początku lat 90., gdy nagranie jego „III Symfonii Pieśni żałosnych op. 36” znalazło się na czołowych miejscach angielskich i amerykańskich list przebojów.

Był jednym z najważniejszych nowatorów świata muzycznego XX w. Stworzył całkiem nowe, dokładnie usystematyzowane techniki komponowania pięknych struktur muzycznych, które były w stanie utrzymać uwagę słuchaczy przez długi czas, co było kontrastem w odniesieniu do innych europejskich twórców awangardowych.

Prof. Górecki został wyróżniony m.in. Orderem św. Grzegorza Wielkiego - najwyższym odznaczeniem papieskim, jakie może otrzymać osoba świecka, za szczególne zasługi dla Kościoła. Otrzymał też najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi Polski i Niemiec modlili się o pokój w 50. rocznicę wymiany listów

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pojednanie

Marian Sztajner

Mszę św. z okazji 50. rocznicy wymiany listów o pojednaniu odprawili dziś na Jasnej Górze biskupi polscy i niemieccy. Przewodniczący episkopatów obydwu krajów - abp Stanisław Gądecki i kard. Reinhard Marx - podpisali wspólne oświadczenie, w którym zapowiedzieli wspieranie Kościołów w różnych krajach świata w ich działaniach na rzecz pojednania.

Podczas uroczystości, w której uczestniczyły kilkunastoosobowe delegacje obydwu episkopatów, odczytano też przesłanie prezydentów Polski i Niemiec. Andrzej Duda i Joachim Gauck przyznali, że w procesie zbliżenia obydwu krajów Kościoły wyprzedziły politykę.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Węgierska Górka: bp Pindel erygował Drogę Krzyżową związaną z krakowską „Arką Pana”

2023-03-25 08:42

Diecezja Bielsko Żywiecka

Bp Roman Pindel erygował 24 marca w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce koło Żywca Drogę Krzyżową pędzla krakowskiego malarza Mariusza Lipińskiego. 14 stacji przybliżających Mękę Pańską miało pierwotnie być obecne w jednej z najbardziej znanych w całym świecie świątyni – nazywanej „Arką Pana” – w Krakowie-Bieńczycach. Dzięki staraniom proboszcza parafii w Cięcinie ks. Henryka Zątka dzieło po ponad 30 latach nieobecności służyć teraz będzie beskidzkiej wspólnocie na Żywiecczyźnie.

Przed nabożeństwem Drogi Krzyżowej ks. Zątek przybliżył wiernym historię jednej z najbardziej znanych świątyń w Polsce i na świecie – pierwszego nowo zbudowanego kościoła w robotniczej dzielnicy Krakowa – Nowej Hucie, powstałego z inicjatywy ks. Józefa Gorzelanego w latach 1967–1977. Z nim właśnie związana jest Droga Krzyżowa, którą na zamówienie namalował w latach 80. ubiegłego wieku na 14 deskach Mariusz Lipiński. Ostatecznie artysta stworzył dla krakowskiego obiektu sakralnego niestacyjną, tzw. Galicyjską Drogę Krzyżową – na ośmiu planszach, która do tej pory tam się znajduje. „Ostatnie godziny z życia Jezusa Chrystusa na ziemi ukazane są na niej nie w realiach jerozolimskiego pejzażu, ale rozgrywają się na tle galicyjskiego krajobrazu” – wyjaśnił duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję