Reklama

Niedziela Częstochowska

Ministranci i lektorzy grali o puchar abp. Wacława Depo

Za nami finał Mistrzostw Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej w Piłce Nożnej Halowej o Puchar abp. Wacława Depo. Zawody rozegrano 18 marca w hali sportowej przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie.

2023-03-18 14:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

piłka nożna

LSO

Maciej Orman/Niedziela

W turnieju uczestniczyło 12 drużyn, które zwyciężyły w rozgrywkach na etapie regionalnym.

W kategorii ministrant I miejsce wywalczyła drużyna z parafii św. Jacka w Borze Zapilskim. Na najwyższym miejscu na podium w kategorii lektor młodszy stanęła reprezentacja parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach. Piłkarze z parafii św. Rocha w Naramicach zwyciężyli w kategorii lektor starszy.

Wymienione drużyny będą reprezentować archidiecezję częstochowską podczas XVIII Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar KnC, które odbędą się w dniach 26-27 czerwca w Gnieźnie.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

Instytut NIEDZIELA ufundował dla każdej zwycięskiej drużyny 10 biletów na mecz Rakowa Częstochowa.

– Duszpasterze, opiekunowie poszczególnych drużyn najlepiej widzą to, że w służbie liturgicznej nie tylko liczy się formacja, ale także bardzo ważna jest integracja. Myślę, że zawody sportowe w piłce nożnej halowej są bardzo dobrą formą integracji dla wspólnoty ministrantów i lektorów w danej parafii – powiedział ks. Paweł Wróbel, duszpasterz LSO w archidiecezji częstochowskiej.

Rozgrywki poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi.

W homilii metropolita częstochowski przypomniał o wielkim zamiłowaniu do sportu Karola Wojtyły, który najczęściej grał na bramce, czyli bronił drużyny przed przegraną. – W swojej posłudze kapłańskiej, biskupiej i papieskiej bardzo się natrudził, aby każdy człowiek, ale zwłaszcza człowiek młody, nie przegrał swojego życia zasmakowaniem w złu – podkreślił.

Maciej Orman/Niedziela

Arcybiskup Depo przywołał również słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział do sportowców 29 października 2000 r. na stadionie olimpijskim w Rzymie. Ojciec Święty dziękował Bogu za dar sportu, „przez który człowiek ćwiczy swe ciało, rozum i wolę, uznając, że każda z tych władz jest darem Stwórcy. Sport (...) może sprzyjać upowszechnianiu wśród młodych ważnych wartości, takich jak wytrwałość, przyjaźń, wspólnota, solidarność”. – Wasz wytrwały wysiłek i radość ze zwycięstwa, ale i doświadczenie porażki niech przyczynią się do wzrostu duchowego i dadzą wam świadomość, że „w dobrych zawodach wystąpiliście” – zakończył metropolita częstochowski.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Finał coraz bliżej

2023-03-19 10:43

[ TEMATY ]

piłka nożna

ministranci

Zielona Góra

Piłkarska Liga Ministrancka

ks. Marcin Bobowicz

18 marca odbyły się rozgrywki Piłkarskiej Ligi Ministranckiej dla dekanatów zielonogórskich.

Drużyny z grupy młodszej rywalizowały ze sobą w sali gimnastycznej SP nr 18 w Zielonej Górze. starsi rozegrali mecze na boisku na Jędrzychowie. Zwycięzcy wchodzą do strefy i zmierzą się ze sobą na przełomie marca i kwietnia. W ten sposób wyłonione zostaną drużyny, które spotkają się w finale podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Służby Liturgicznej Ołtarza, która odbędzie się w Paradyżu 6 maja.

CZYTAJ DALEJ

Instalacja głogowskiej kapituły kolegiackiej

2023-03-25 12:07

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Głogowska Kapituła Kolegiacka

Karolina Krasowska

Głogowscy kanonicy jeszcze przed Mszą św. otrzymali z rąk biskupa diecezjalnego symboliczne pierścienie

Głogowscy kanonicy jeszcze przed Mszą św. otrzymali z rąk biskupa diecezjalnego symboliczne pierścienie

W Głogowie odbyła się uroczysta instalacja głogowskiej kapituły kolegiackiej.

Uroczystości restytucji głogowskiej kapituły kolegiackiej przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Pasterz diecezji przywrócił to historyczne gremium, które swoimi początkami sięga 1120 r. dla głogowskiej kolegiaty, trzy lata temu. Dziś w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, odbyła się jego restytucja.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ekumeniczna Droga Krzyżowa przeszła ulicami miasta

2023-03-25 07:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Spod kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Mateusza do kościoła ojców Dominikanów pw. Podwyższenia Krzyża Św., na dwa tygodnie przed Wielkim Piątkiem, przeszła Ekumeniczna Droga Krzyżowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję