Reklama

Kościół

Bp Pindel we Lwowie w przededniu 100. rocznicy śmierci św. Józefa Bilczewskiego

Do podążania śladami św. abp. Józefa Bilczewskiego, „gdy szaleje nienawiść, agresja, lęk, niepewność, eksterminacja i próby wydziedziczenia ludzi z ich własnej ojczyzny” – wezwał bp Roman Pindel w kazaniu wygłoszonym 18 marca 2023 r. w lwowskiej katedrze podczas Mszy św. z okazji 100. rocznicy urodzin dla nieba pochodzącego z Wilamowic metropolity Lwowa obrządku łacińskiego. W modlitwie udział wzięli przedstawiciele episkopatu Kościoła rzymskokatolickiego Ukrainy, z jego nowo wybranym przewodniczącym bp. Witalijem Skomarowskim, ordynariuszem diecezji łuckiej, a także jego poprzednikiem w tej funkcji arcybiskupem Lwowa Mieczysławem Mokrzyckim.

2023-03-18 17:58

[ TEMATY ]

Lwów

bp Roman Pindel

diecezja.bielsko.pl

W homilii bp Pindel zawrócił uwagę, w jaki sposób czytane dziś w liturgii słowa z 6. rozdziału Księgi Ozeasza dają „nadzieję, umocnienie, zachętę i wskazania do tego, jak wypełniać Boże zamiary”. „Tylko, czy słowa tak dawno napisane mają nam dziś coś do powiedzenia? W kraju zaatakowanym przez nieprzyjaciela, gdy giną żołnierze, kobiety, starcy i dzieci? Gdy zniszczenia są tak straszne, że niewiele jest podobnych na świecie i historii? Gdy wyjechało ileś milionów kobiet i dzieci i nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle wrócą?” – pytał hierarcha i zapewnił, że słowa tej księgi starotestamentowej zawsze „podnosiły na duchu, dawały pokój w sercu i wlewały nadzieję, że Bóg przyjdzie z pomocą, wybawi a przede wszystkim da zbawienie”.

„Prorok ma jedną radę: trzeba wrócić do Boga, niezależnie od tego, jak źle jest. Ozeasz nie boi się powiedzieć, że Bóg dopuszcza zagrożenie, wojnę i klęskę, a później, jak się okaże, pozwoli nawet na zburzenie swojej świątyni w Jerozolimie. Prorok mówi wprost, że Bóg zranił i pobił, choć widzialnym sprawcą nieszczęść jest nieprzyjaciel” – kontynuował kaznodzieja i przytoczył zapewnienie Ozeasza, że Pan „po dwu dniach przywróci nam życie, a dnia trzeciego nas dźwignie i żyć będziemy w Jego obecności”.

„Wiele razy te słowa dawały nadzieję i spełniały się w różny sposób. Najważniejsze ich spełnienie miało miejsce niemal 2000 lat temu, gdy Jezus ukrzyżowany, po śmierci złożony do grobu, powstał z martwych, jak wyznajemy trzeciego dnia. Jego uczniowie, widząc Go żywego i z ranami od gwoździ, od włóczni, poznali, że i tym razem Bóg dotrzymał słowa i wskrzesił Jezusa” – stwierdził.

diecezja.bielsko.pl

Duchowny zachęcił do przyjęcia Bożego zapewnienia o wyzwoleniu od nieszczęścia. „Jeżeli dopuszcza na nas doświadczenie, to i wyzwoli z nieszczęścia, uleczy i obdarzy dobrem, które jest nieporównywalne z czasowym doświadczeniem. Ozeasz daje nadzieję dla wszystkich i w każdym czasie, na pewno zaś dla nas dzisiaj, gdy w tej katedrze wspominamy rocznicę śmierci świętego pasterza Kościoła Lwowskiego, arcybiskupa Józefa Bilczewskiego. Gdy wspominając na śluby tu niegdyś uczynione wzywamy wstawiennictwa Królowej Polski, do której święty Arcybiskup Lwowa miał taką cześć i nabożeństwo” – dodał.

Reklama

Biskup zapewnił zabranych w katedrze o pamięci, modlitwie, zaangażowaniu i wsparciu bardzo wielu osób z diecezji bielsko-żywieckiej. Przywołał słowa zakończenia swego listu pasterskiego z 3 marca 2022 roku, pisanego na początku Roku św. Józefa Bilczewskiego.

„Wywodzący się z naszych Wilamowic Święty Pasterz zawsze zabiegał o zgodne życie obok siebie ludzi różnych wyznań i religii, ale także osób mających korzenie polskie, niemieckie, ruskie czy ukraińskie, ormiańskie czy żydowskie. Zabiegał o pojednanie i wyciszanie konfliktów i o ustanie nieraz zapiekłej nienawiści, zawsze gotowy spieszyć z pomocą potrzebującym. Idźmy jego śladami, gdy szaleje nienawiść, agresja, lęk, niepewność, eksterminacja i próby wydziedziczenia ludzi z ich własnej ojczyzny, niedaleko nas, za wschodnią granicą” – powtórzył bp Pindel.

Zaapelował na koniec, by wziąć sobie do serca wezwanie Ozeasza: „Chodźcie, powróćmy do Pana! On nas zranił i On też uleczy, On to nas pobił, On ranę przewiąże. Po dwu dniach przywróci nam życie, a dnia trzeciego nas dźwignie i żyć będziemy w Jego obecności”.

Podczas pierwszego dnia pobytu biskupa Romana Pindla w Lwowie, który był gościem na zebraniu konferencji episkopatu Ukrainy Kościoła rzymskokatolickiego, odbyła się premiera filmu o wilamowickim sanktuarium abp. Bilczewskiego. Twórcą dokumentu jest ks. Piotr Góra. Film rozpoczyna serię poświęconą sanktuariom diecezji bielsko-żywieckiej, która ma stanowić uzupełnienie do większego projektu duszpasterskiego.

Reklama

„Projekt ten ma na celu stworzenie szlaku sanktuariów beskidzkiej diecezji, audioprzewodnika oraz strony internetowej gromadzącej informacje przydatne dla pielgrzymów i turystów” – zapowiada ks. Góra.

W katedrze lwowskiej odbyła się też w sobotę prezentacja książki pt. „Arystokrata ducha. Święty arcybiskup Józef Bilczewski (1860-1923) we wspomnieniach”.

W przededniu 100. rocznicy śmierci metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego Józefa Bilczewskiego przypadającej 20 marca br. ukazała się druga, rozszerzona edycja wspomnień poświęcona Świętemu Kościoła Powszechnego. Urodzony w Wilamowicach, inkardynowany na mocy święceń kapłańskich do ówczesnej diecezji krakowskiej, odbył gruntowne studia filozoficzno-teologiczne w Krakowie, Wiedniu, Rzymie i Paryżu. Po doktoracie uzyskał habilitację na Uniwersytecie Jagiellońskim, a profesurę na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie przez dziewięć lat wykładał teologię dogmatyczną dochodząc do funkcji rektora uczelni.

W latach 1900-1923 pełnił obowiązki metropolity lwowskiego; pod jego rządami lokalny Kościół przeżył głęboką metamorfozę religijno-społeczną. Zainicjował na szeroką skalę akcję budowy światyń (328 kościołów i kaplic), erygował 21 parafii oraz 96 filii parafialnych, był animatorem kultu Eucharystii, Najświętszej Maryi Panny i świętych, troszczył się o rozwój instytucji społeczno-religijnych, legitymował się głębokim patriotyzmem, pracowitością i tolerancją. Zmarł 20 marca 1923 r. we Lwowie, beatyfikowany został w 2001 r., a cztery lata później kanonizowany.

Zaprezentowana publikacja zawiera kilkadziesiąt relacji bezpośrednich świadków jego życia. Wyłania się z nich człowiek o bogatej, a zarazem dojrzałej osobowości, wrażliwy na los najniższych warstw społecznych, duchowny dbający o poprawne relacje z Kościołami innych obrządków katolickich na południowo-wschodnich Kresach RP, mąż stanu pielęgnujący i realizujący marzenia o niepodległej Ojczyźnie po okresie zaborów, realizator idei właściwie odczytanych z ówczesnych znaków czasu.

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lwów: przypomniano postać ks. Henryka Mosinga – kapłana i naukowca

[ TEMATY ]

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Dr Mosing był nie tylko utalentowanym naukowcem, który był bezpośrednio zaangażowany w tworzenie szczepionki przeciw tyfusowi. Był także kapłanem i przez wiele lat prowadził działalność misyjną i duszpasterską – przypomniał metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki podczas sympozjum zorganizowanego 30 listopada przez Instytut Epidemiologii i Higieny.

Arcybiskup Mokrzycki przypomniał o posłudze tego wybitnego naukowca, jako „człowieka wielkiego miłosierdzia”. „Nie można, bowiem zapominać o takich osobach jak ks. dr Henryk Mosing. Nie wolno nam zapominać o wybitnych pedagogach i naukowcach, bo to oni są dzisiaj fundamentem naszej działalności. … Analizując życie Henryka Mosinga, możemy bez cienia wątpliwości stwierdzić, że przeżył je godnie, czyniąc dobro jako lekarz i jako kapłan. Cieszę się, że Instytut Epidemiologii co roku organizuje sympozjum. Niech jego postać stanie się dla nas wzorem, aby słowa Jezusa, który pragnie być naszą nagrodą w wieczności za wszelkie dobro, jakie czynimy bliźnim, spełniły się w naszym życiu. Dziękując za to naukowe spotkanie, wszystkim błogosławię i życzę łask Bożych w służbie bliźnim” – powiedział abp Mokrzycki.

CZYTAJ DALEJ

Szaflary: bp Muskus odprawił Mszę św. w intencji Marty Kubackiej

2023-03-23 19:38

[ TEMATY ]

Msza św.

bp Damian Muskus

Dawid Kubacki

Szaflary

Marta Kubacka

diecezja.pl

Niewiele możemy dzisiaj uczynić. Ale możemy dać świadectwo, że jesteśmy z nimi, że otaczamy ich miłością i modlitwą, i czuwamy przy nich z nadzieją, że są teraz w najlepszych rękach dobrego Ojca - mówił bp Damian Muskus OFM o rodzinie słynnego skoczka. Hierarcha przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym Marty i Dawida Kubackich w Szaflarach, odprawionej w intencji walczącej o zdrowie i życie żony sportowca.

W homilii bp Muskus mówił o miłości, która jest „fundamentem naszego życia, jest siłą, która nas porusza do działania i umacnia w ciężkich chwilach". - Taka miłość jest prawdziwym świadectwem. Nie ta, o której opowiadamy, nie ta, którą gorliwie wyrażamy na wiele sposobów. Chodzi o miłość, która jest wyborem potwierdzonym codzienną wiernością. Miłość wypróbowana cierpieniem, wytrwała i konkretna, jest najważniejszym i najbardziej przekonującym świadectwem o Bogu - podkreślał krakowski biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Węgierska Górka: bp Pindel erygował Drogę Krzyżową związaną z krakowską „Arką Pana”

2023-03-25 08:42

Diecezja Bielsko Żywiecka

Bp Roman Pindel erygował 24 marca w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce koło Żywca Drogę Krzyżową pędzla krakowskiego malarza Mariusza Lipińskiego. 14 stacji przybliżających Mękę Pańską miało pierwotnie być obecne w jednej z najbardziej znanych w całym świecie świątyni – nazywanej „Arką Pana” – w Krakowie-Bieńczycach. Dzięki staraniom proboszcza parafii w Cięcinie ks. Henryka Zątka dzieło po ponad 30 latach nieobecności służyć teraz będzie beskidzkiej wspólnocie na Żywiecczyźnie.

Przed nabożeństwem Drogi Krzyżowej ks. Zątek przybliżył wiernym historię jednej z najbardziej znanych świątyń w Polsce i na świecie – pierwszego nowo zbudowanego kościoła w robotniczej dzielnicy Krakowa – Nowej Hucie, powstałego z inicjatywy ks. Józefa Gorzelanego w latach 1967–1977. Z nim właśnie związana jest Droga Krzyżowa, którą na zamówienie namalował w latach 80. ubiegłego wieku na 14 deskach Mariusz Lipiński. Ostatecznie artysta stworzył dla krakowskiego obiektu sakralnego niestacyjną, tzw. Galicyjską Drogę Krzyżową – na ośmiu planszach, która do tej pory tam się znajduje. „Ostatnie godziny z życia Jezusa Chrystusa na ziemi ukazane są na niej nie w realiach jerozolimskiego pejzażu, ale rozgrywają się na tle galicyjskiego krajobrazu” – wyjaśnił duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję