Reklama

Kościół

Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w intencji pokoju

„Jako Kościół gnieźnieński zgromadzony na modlitwie w łańcuchu wiary prosimy o wstawiennictwo św. Józefa, opiekuna Jezusa, by uprosił dar pokoju dla umęczonej wojną Ukrainy” - prosił Prymas Polski abp Wojciech Polak na początku Mszy św. sprawowanej 20 marca w katedrze gnieźnieńskiej.

[ TEMATY ]

pokój

abp Wojciech Polak

modlitwa o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy rozbrzmiewała dziś w całej Polsce, jako część ogólnoeuropejskiej inicjatywy „Łańcuch Eucharystyczny”, zainicjowanej przez Radę Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). W Polsce modlitwa ta zbiegła się z uroczystością św. Józefa Oblubieńca NMP, który - jak mówił w homilii biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz - jest nauczycielem rozeznawania, zaufania i twórczej odwagi.

„Uczymy się od niego podejmowania decyzji i wiernego wprowadzania jej w życie. Jego przykład zapewnia nas, że kiedy podejmuje się wolę Bożą, kiedy okazuje się tej woli posłuszeństwo, to w sercu rodzi się pokój” - podkreślił bp Orchowicz powtarzając za Prymasem Polski, że o ten pokój w sercu, a nade wszystko o pokój dla Ukrainy i świata modlimy się dziś za wstawiennictwem Opiekuna Świętej Rodziny.

„Czytając pobieżnie Ewangelie dzieciństwa Jezusa można odnieść wrażenie, że świat jest na łasce silnych i możnych, ale dobra nowina Ewangelii polega na ukazaniu, że pomimo despotyzmu i przemocy władców ziemskich Bóg zawsze znajduje sposób, by zrealizować swój plan zbawienia” - mówił bp Orchowicz, dodając za papieżem Franciszkiem, że nawet jeśli nam się wydaje, że Bóg nam nie pomaga, to nie znaczy, że nas opuścił, ale że pokłada ufność w nas i w tym, co możemy zaplanować i zdziałać.

Reklama

„Wpatrując się dziś w św. Józefa modlimy się o twórczą odwagę zarówno dla światowych przywódców, jak i dla nas wszystkich. Prosimy o twórczą odwagę szukania jak starać się i wprowadzać pokój, jak oddziaływać, żeby on zagościł” - podkreślił biskup pomocniczy gnieźnieński kończąc homilię modlitwą papieża Franciszka na Dzień Migranta i Uchodźcy 2020.

Razem z Prymasem Polski w katedrze gnieźnieńskiej modlili się gnieźnieńscy kapłani z proboszczem katedry ks. kan. Janem Kasprowiczem. W modlitwie pamiętano także o abp. seniorze Henryku Muszyńskim, który 20 marca obchodził 90. rocznicę urodzin oraz o abp. seniorze Józefie Kowalczyku w dniu jego patrona.

O odprawienie Mszy św. w intencji pokoju 20 marca lub w dniach następnych abp Wojciech Polak poprosił wszystkich proboszczów archidiecezji gnieźnieńskiej.

2023-03-20 20:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek to świadek pokoju i braterstwa dla wszystkich

[ TEMATY ]

pokój

papież Franciszek

braterstwo

„Prostota, bliskość z ludźmi, troska o tych, którzy są «niewidzialni»”: oto cechy, które charakteryzują życie Papieża obchodzącego po raz dziewiąty urodziny jako następca Apostoła Piotra. Dacia Maraini, włoska pisarka, zaangażowana w sprawy społeczne, opowiedziała Radiu Watykańskiemu o postaci i działaniach Franciszka, który jej zdaniem jest dzisiaj światowym liderem w budowaniu z ufnością sieci pokoju.

Maraini zwraca uwagę na konkretny styl Franciszka, który uczynił z Kościoła: „miejsce przykładu”. Uderza ją w Papieżu z Argentyny prostota i chęć bycia pośród normalnego życia. Wszyscy byli mocno zdziwieni, gdy zobaczyli go w drodze do sklepu po okulary lub wchodzącego do domów ludzi, jak to robił z Edith Brück. Pisarka widzi w tym akt zaufania do innych i uważa, że ludzie to wiedzą i rozumieją. Papież z wielką determinacją wzywa do pokoju wskazując drogę do tego celu prowadzącą przez zerwanie z podejrzeniami, dzieleniem, nienawiścią, urazami oraz zemstą, które są głównymi przyczynami wojny. Franciszek podkreśla potrzebę budowania sieci zrozumienia, znajomości oraz przyjaźni jako sposobu bycia w świecie. Jednym z kluczowych pojęć używanych przez Franciszka jest globalizacja obojętności. Dacia Maraini została zapytana przez rozgłośnię papieską, na ile to pojęcie może pomóc współczesnemu człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ

“Pielgrzymka Nadziei” u Ojca Świętego

2023-05-29 21:47

Materiały uczestników „Pielgrzymki Nadziei”

dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej z papieżem Franciszkiem

dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej z papieżem Franciszkiem

Przebywające na pielgrzymce w Rzymie dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej wraz z rodzicami, lekarzami i pielęgniarkami uczestniczyły w audiencji Ojca Świętego Franciszka.

Papież, zwrócił się bezpośrednio do dzieci z Wrocławia, zachęcając je, aby dostrzegały bliskość Pana Jezusa - Wasza droga przez życie jest trudna, musicie pokonywać chorobę czy żyć z nią, to niełatwe. Wiele razy w życiu znajdujemy się w sytuacji, gdy nie mamy siły, aby iść dalej. Ale Wy nigdy nie jesteście sami! Jezus jest blisko, mówi do Was: “Idź, idź naprzód. Ja jestem z Tobą. Wezmę Cię za rękę, tak jak wtedy, gdy byłeś dzieckiem, uczącym się stawiać pierwsze kroki” - mówił Franciszek, dodając: - Drogie Dzieci, Jezus zawsze jest obok nas, aby dać nam nadzieję. Zawsze, nawet w czasie choroby, nawet w najbardziej bolesnych chwilach, nawet w najtrudniejszych momentach: Pan jest przy nas! Także Wasze rodziny, Wasi lekarze, Wasi przyjaciele pomogą Wam iść naprzód. Pomyślcie o Waszej Matce, która Was urodziła, i o Waszym Ojcu.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uczniowski projekt "Ślub Obojga Narodów"

2023-05-30 17:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ZSBERNARDYNI

W ramach działań uczniowie 2 szkół: Bernardyńskiej Szkoły Podstawowej z Łodzi oraz VILNIAUS LAZDYN MOKYKLA z Wilna spotkali się, aby na terenie województwa małopolskiego realizować wspólne działania. Przebywać będą przede wszystkim w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Krakowie. Jest to dla obu szkół pierwszy tego typu projekt. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję