Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Ekumeniczna Droga Krzyżowa przeszła ulicami miasta

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Spod kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Mateusza do kościoła ojców Dominikanów pw. Podwyższenia Krzyża Św., na dwa tygodnie przed Wielkim Piątkiem, przeszła Ekumeniczna Droga Krzyżowa.

Nabożeństwo, którego główną intencją była modlitwa o pokój na Ukrainie, rozpoczęło się pod kościołem luterańskim, gdzie zebrali się wszyscy biskupi i zwierzchnicy bratnich kościołów chrześcijańskich oraz wierni świeccy.

Na przodzie procesji, która przeszła ulicą Piotrkowską, niesiona była ogromna kadzielnica z koroną cierniową, do której po odczytaniu rozważania przez duchownych wyznań chrześcijańskich działających na terenie Łodzi do każdej z 14 stacji, dorzucany był kolejny węgielek, podtrzymujący ogień. Ogromny krzyż nieśli przedstawiciele różnych grup społecznych i kościelnych: młodzież, kobiety, niepełnosprawni, nadzwyczajni szafarze Eucharystii, strażnicy miejscy, przedstawiciele Ekumenicznej Szkoły Biblijnej, Rycerze Kolumba, pracownicy i wolontariusze „Caritas”, ministranci, diakoni stali i policjanci.

Reklama

- „On był przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy. Pan zwalił na niego winy nas wszystkich”. Upadek Jezusa. Bóg nigdy nie upada, tylko człowiek. W duchu solidarności z ludźmi, jego bóstwo ugięło się przed człowieczeństwem (…) Jak łatwo człowiek zapomina o Bogu i o tym, że tylko on jest drogą do zbawienia. Wszystko dla naszego odkupienia, w jego ranach jest nasze zbawienie. To właśnie grzechy świata martwią Jezusa i sprawiają, że upada pod ich ciężarem. Jest on w każdym człowieku dotkniętym bólem czy nieludzko sponiewieranym. Jest ich siła i nadzieją. Tak jak było wówczas, tak jest i teraz – mówił abp senior Władysław Ziółek podczas stacji pod bazyliką archikatedralną.

- Nie dziwi nas, nie przeraża. Można powiedzieć, że kto upadł raz, upadnie pewnie ponownie. To tylko kwestia czasu. Trudno się dziwić czy specjalnie oburzać (…) Słowo Boże jest przerażone perspektywą drugiego upadku, to znaczy raz już odrzuconego grzechu. Wszyscy wierzymy, że Bóg, który ma na imię „Miłosierdzie”, jest niezmordowany w dawaniu nam drugiej szansy. A potem trzeciej i czwartej i siedemdziesiątej siódmej. Nie oznacza to jednak, że wolno nam oswoić się z powtarzającym się złem w naszym życiu. Powrót do grzechu – drugi upadek – to potępienie krwi, która obmyła mnie z popełnionego grzechu. Strzeżmy się tez upadków w naszych ekumenicznych odniesieniach. Bójmy się cofać z drogi już przebytej, unieważniać osiągnięte porozumienia, zrywać dialog dla wątpliwych pogłosek. Nie depczmy krzyża i nie gaśmy ducha! – mówił abp Grzegorz Ryś podczas stacji o drugim upadku Jezusa. Wierni podążali za krzyżem ulicą Piotrkowską i ulicą Tuwima, do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie ze względu na padający rzęsisty deszcz, miały miejsce dwie ostatnie stacje nabożeństwa. - Naszej Drodze Krzyżowej przyświecały dwie intencje. Pierwszą jest modlitwa o pokój dla Ukrainy. Pokój to nie jest brak wojny, pokój to nie jest narzucony politykom rozejm.  Pokój to jest ostatecznie harmonia, czyli współżycie ludzi ze sobą. My się o taki pokój modlimy dla Ukrainy.  Druga intencja, która zawsze nam towarzyszy na tej Drodze Krzyżowej, a także na Drodze Światła we wszystkich naszych wspólnych modlitwach, to jest modlitwa o jedność. Te dwie intencje są absolutnie ze sobą złączone, bo trudno jest być narzędziem jedności dla świata, jeśli samemu nie jest się zjednoczonym. Dlatego te dwie intencje są tak spięte ze sobą logicznie – mówił na zakończenie nabożeństwa abp Grzegorz Ryś, zapraszając wszystkich do wspólnej modlitwy „Ojcze Nasz” we wspomnianych intencjach.  

Ekumeniczna Droga Krzyżowa ulicami Łodzi została zorganizowana po raz pierwszy w 2000 roku i stanowiła ona odpowiedź na apel Jana Pawła II o wspólne świętowanie Jubileuszu Chrześcijaństwa. Jednak już od 1994 roku studenci ze Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej i Duszpasterstwa Akademickiego "Piątka" w godzinie śmierci Chrystusa, nieśli krzyż, pośród zwykłej krzątaniny w centrum Łodzi. Z czasem do nabożeństwa dołączyły inne Kościoły. Rokrocznie w nabożeństwie brali udział przedstawiciele Kościołów obecnych w Łodzi: rzymskokatolickiego, ewangelicko–augsburskiego, ewangelicko–reformowanego, ewangelicko-metodystycznego, starokatolickiego mariawitów i polsko-katolickiego. Nazewnictwo stacji nieco różniło się od powszechnie znanego i wzorowane było na Drodze Krzyżowej, którą poprowadził w 2009 roku papież Benedykt XVI w rzymskim Koloseum. Od 2018 roku Ekumeniczna Droga Krzyżowa jest zorganizowana przez Archidiecezję Łódzką i łódzki oddział Polskiej Rady Ekumenicznej.

2023-03-25 07:30

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie od Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Obraz Matki Bożej Śnieżnej

Obraz Matki Bożej Śnieżnej

W niedzielę, 2 sierpnia 2020 r. odbędą się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim. Msze Święte tego dnia sprawowane będą o godz. 9.30, 11.30 i 20.00. Podczas Sumy Odpustowej o godz. 20.00, której będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski, będziemy dziękować Panu Bogu za Uroczystość Koronacji Obrazu Naszej Matki Bożej. Natomiast o godz. 19.30 zapraszamy na recital wokalno-instrumentalny pt. „Ava Maria w muzyce” połączony z prezentacją zdjęć z Koronacji Obrazu Matki Bożej Śnieżnej.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Znowu Matka. Jakie jest najbardziej chrześcijańskie zajęcie?

2023-05-28 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Fotolia.com/kmiragaya

Siedzi w Wieczerniku otoczona uczniami, którzy czekają na spełnienie się Jezusowej obietnicy – przyjście Ducha Świętego. Nie jest to zbyt wesoła gromadka. Nie jest tak, jak Łukasz pisał w zakończeniu Ewangelii, że „z wielką radością wrócili do Jerozolimy, gdzie stale przebywali w świątyni, błogosławiąc Boga”.

Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej. Przybywszy tam, weszli do sali na górze i przebywali w niej: Piotr i Jan, Jakub i Andrzej, Filip i Tomasz, Bartłomiej i Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Szymon Gorliwy, i Juda, brat Jakuba. Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego. Dz 1,12-14.

CZYTAJ DALEJ

Kult Bożego Miłosierdzia na Sri Lance

2023-05-30 21:24

Małgorzata Pabis

Bp Joseph Ponniah z diecezji Batticaloa (Sri Lanka) w czasie swojej pielgrzymki do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach opowiedział o kulcie Bożego Miłosierdzia w swojej diecezji.

Proszę opowiedzieć jak wygląda kult Bożego Miłosierdzia na Sri Lance?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję