Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Węgierska Górka: bp Pindel erygował Drogę Krzyżową związaną z krakowską „Arką Pana”

Bp Roman Pindel erygował 24 marca w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce koło Żywca Drogę Krzyżową pędzla krakowskiego malarza Mariusza Lipińskiego. 14 stacji przybliżających Mękę Pańską miało pierwotnie być obecne w jednej z najbardziej znanych w całym świecie świątyni – nazywanej „Arką Pana” – w Krakowie-Bieńczycach. Dzięki staraniom proboszcza parafii w Cięcinie ks. Henryka Zątka dzieło po ponad 30 latach nieobecności służyć teraz będzie beskidzkiej wspólnocie na Żywiecczyźnie.

Diecezja Bielsko Żywiecka

Przed nabożeństwem Drogi Krzyżowej ks. Zątek przybliżył wiernym historię jednej z najbardziej znanych świątyń w Polsce i na świecie – pierwszego nowo zbudowanego kościoła w robotniczej dzielnicy Krakowa – Nowej Hucie, powstałego z inicjatywy ks. Józefa Gorzelanego w latach 1967–1977. Z nim właśnie związana jest Droga Krzyżowa, którą na zamówienie namalował w latach 80. ubiegłego wieku na 14 deskach Mariusz Lipiński. Ostatecznie artysta stworzył dla krakowskiego obiektu sakralnego niestacyjną, tzw. Galicyjską Drogę Krzyżową – na ośmiu planszach, która do tej pory tam się znajduje. „Ostatnie godziny z życia Jezusa Chrystusa na ziemi ukazane są na niej nie w realiach jerozolimskiego pejzażu, ale rozgrywają się na tle galicyjskiego krajobrazu” – wyjaśnił duchowny.

Przed poświęceniem Drogi Krzyżowej bp Pindel przypomniał, że tego typu przedstawienia umieszcza się nie tylko w kościołach, ale także w krużgankach klasztorów, a jeszcze inne buduje się w plenerze, w miejscach pielgrzymkowych. „To często więcej niż 14 stacji czy kaplic, które rozłożone są na przestrzeni nawet kilkunastu kilometrów, jak w Kalwarii Zebrzydowskiej czy Pacławskiej, Pakoskiej, zwanej też Kujawską Jerozolimą. Na Górze św. Anny jest Droga Męki Pańskiej, a niedaleko stąd Golgota Beskidów, czyli Droga Krzyżowa z Radziechów na Matyskę” – wspomniał.

„Niech poświęcana dziś Droga Krzyżowa będzie nie tylko piękna i cenna swoim kunsztem, ale też umiłowana przez Was, gdy z jej pomocą będziecie rozważać Mękę Pańską i poznawać miłość Jezusa do grzeszników” – wezwał.

Po poświęceniu obrazów stacyjnych sprawowane było nabożeństwo pasyjne z udziałem biskupa.

Stacje Drogi Krzyżowej autorstwa Mariusza Lipińskiego zostały namalowane na desce. Są bogato złocone. Ks. Zątek przyznał, że długo szukał dla kościoła w Węgierskiej Górce odpowiednich przedstawień artystycznych z Męką Pańską. W tym celu odwiedził liczne kościoły we Francji czy w Niemczech, jednak ta, odkryta „przypadkowo” w Krakowie, najbardziej go urzekła.

Reklama

Mariusz Lipiński (1945-2010) pochodził z rodziny o tradycjach malarskich. Artysta po ukończeniu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu podjął studia w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa. Studiował w pracowniach prof. W. Taranczewskiego, Cz. Rzepińskiego, A. Stopki i T. Kantora. Dyplom ukończenia studiów otrzymał u prof. J. Nowosielskiego.

Fascynował się zaginioną kulturą żydowską. Malował sceny z życia codziennego dawnych galicyjskich miasteczek żydowskich. Jego obrazami obdarowywano m.in. Jana Pawła II.

Mariusz Lipiński został pochowany na podgórskim cmentarzu w Krakowie.

2023-03-25 08:42

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zginął za wiarę

2023-05-23 14:24

Niedziela Ogólnopolska 22/2023, str. 20

[ TEMATY ]

św. Jan Sarkander

commons.wikimedia.org

Św. Jan Sarkander

Św. Jan Sarkander

Cierpiał i umarł dlatego, że dochował wierności tajemnicy spowiedzi i powołaniu katolickiego kapłana.

Jan Sarkander urodził się w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim, ale najdłużej związany był z Morawami, gdzie studiował i w wieku 33 lat przyjął święcenia prezbiteratu. Dał się poznać jako gorliwy misjonarz, dzięki któremu wielu protestantów powróciło do wiary katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Mistrzowie Polski Raków Częstochowa złożyli swój złoty medal Matce Bożej na Jasnej Górze

2023-05-28 20:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG

„Czerwono - niebiescy” z Raków Częstochowa na Jasnej Górze złożyli Matce Bożej szczególne wotum-złoty medal Mistrzostw Polski. Piłkarzom, trenerowi i władzom klubu pogratulował przeor klasztoru o. Samuel Pacholski. Zapewnił, że i paulini im kibicują. Piłkarze deklarują dalszą ciężką pracę i dziękują za wsparcie.

- W Polskiej ekstraklasie zdobyliście najważniejsze trofeum - jesteście mistrzami Polski. My jako paulini kibicujemy wam z całego serca. To, co dzieje się w naszym mieście, także ten wymiar sportowy jest dla nas bardzo ważny. Jesteście rozpoznawalną marką, już nie tylko Jasna Góra jest od dawna rozpoznawalna w Częstochowie, ale od wczoraj w sposób wyjątkowy także Raków Częstochowa. Cieszymy się z waszej obecności i z całego serca gratulujemy sukcesu - powiedział o. Samuel Pacholski. Przeor zapewnił piłkarzy o dalszej modlitwie i przekazał im różańce.

CZYTAJ DALEJ

Piłkarskie ME do lat 17 - Polacy przegrali z Niemcami 3:5 w półfinale

2023-05-30 18:49

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

Adobe Stock

Piłkarska reprezentacja Polski do lat 17 przegrała z Niemcami 3:5 (2:1) w półfinale rozgrywanych na Węgrzech mistrzostw Europy. Bramki dla biało-czerwonych w pełnym zwrotów akcji meczu zdobyli Daniel Mikołajewski, Karol Borys i Filip Wolski.

Polska - Niemcy 3:5 (2:1).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję