Reklama

Kościół

Zeszłoroczny akt zawierzenia Rosji i Ukrainy Maryi przynosi owoce

Widzę coś takiego w naszych żołnierzach, wracających chwilowo z frontu: oni rozumieją, że rzeczy, które robią, robią z obowiązku ochraniania życia, ale nie jest to normalny stan – wskazuje ks. Ivan Sichkaryk z archieparchii tarnopolsko-zborowskiej. Greckokatolicki kapłan zauważył w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, iż dokonane dokładnie rok temu przez Papieża zawierzenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi przynosi owoce, choć nie od razu widoczne.

Grzegorz Gałązka

Duchowny dostrzega skutki owego aktu, wypowiedzianego tego samego dnia przez Franciszka w Rzymie oraz przez abp. Światosława Szewczuka w sanktuarium w Zarwanicy, w duchowości swoich rodaków, walczących w obronie wartości. Ks. Sichkaryk podkreślił, że faktycznie chcemy najczęściej doświadczyć natychmiastowych skutków modlitwy, ale niestety, bezwzględna wojna Rosji przeciw narodowi ukraińskiemu, a także przeciw zasadom wolności, na których zbudowano prawo międzynarodowe, nadal trwa. Niemniej jednak wśród owych trudów i cierpień można zauważyć oznaki Bożego działania – zaznaczył kapłan.

„To był historyczny akt, zainicjowany przez Papieża Franciszka. Cały nasz Ukraiński Kościół Greckokatolicki włączył się w owo wydarzenie poprzez modlitwę, poprzez wiarę. Abp Światosław Szewczuk podkreślił, że to nie jest tylko wojna Rosji przeciw Ukrainie, ale duchowa walka dobra ze złem. Dlatego wierzymy w ów akt poświęcenia i będziemy opowiadać naszym dzieciom, a owe dzieci swoim potomkom o tym wydarzeniu (…). O co tu chodzi? O to, iż jesteśmy dziećmi Boga, pragniemy stawać się bardziej dziećmi Boga i dziećmi Maryi (…). Dlatego przeżywamy ową chwilę całym sercem, duszą i duchem. A kiedy składamy nasze życie i losy Ukrainy w ręce Najświętszej Maryi Panny – czym był ten akt poświęcenia – uznajemy, że pośród naszych ludzkich możliwości może brakować [odpowiednich] środków (…). I co się okazuje? Że Ukraina stoi. Ludzie przewidywali, iż ona się nie utrzyma. A Ukraina stoi. I w tym dostrzegamy cud łaski Bożej oraz wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny. I dziękujemy również za solidarność z nami wszystkim narodom, które nas wspierają na różne sposoby, każdy robiąc tyle, ile może, bo wspierają nie tyle Ukraińców, ale wspierają sprawiedliwość i prawo do życia. I oto już w ten sposób mamy zwycięstwo. To zwycięstwo, że cały świat się zjednoczył i wszyscy właściwie oceniają te sprawy“ - powiedział papieskiej rozgłośni greckokatolicki duchowny.

2023-03-25 16:46

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Joanna d’Arc, dziewica

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2023 r.

2023-05-23 11:20

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Kult Bożego Miłosierdzia na Sri Lance

2023-05-30 21:24

Małgorzata Pabis

Bp Joseph Ponniah z diecezji Batticaloa (Sri Lanka) w czasie swojej pielgrzymki do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach opowiedział o kulcie Bożego Miłosierdzia w swojej diecezji.

Proszę opowiedzieć jak wygląda kult Bożego Miłosierdzia na Sri Lance?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję