Reklama

Niedziela Lubelska

Koncert pasyjny - Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu

Kościół pobrygidkowski

W kościele rektoralnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy ul. Narutowicza w Lublinie rozpoczynają się wieczory muzyczne.

W tej edycji „Wieczorów muzycznych w kościele pobrygidkowskim” zaplanowano 7 koncertów związanych z okresami liturgicznymi oraz świętami patriotycznymi. Już w niedzielę, 26 marca, zabrzmi oratorium Haydna „Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu”. Sprzyjające wielkopostnej refleksji dzieło wykona kwartet smyczkowy Filharmonii Lubelskiej: Tomasz Kusiak, Lech Gąsior, Katarzyna Czerniawska i Szymon Krzemień. Początek koncertu o godz. 18.45; wstęp wolny.

Ewangelie przekazują siedem wypowiedzi Jezusa umierającego na Krzyżu (nazywanych umownie „siedmioma słowami”: Ojcze, przebacz im...; Dziś ze mną będziesz w raju; Niewiasto, oto syn Twój...; Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?; Pragnę; Wykonało się i Ojcze, w ręce Twoje...). Te szczególnie ważne dla chrześcijan słowa były często tematem rozważań teologów, motywem homilii, a także muzycznych opracowań. Tak ujął je w XVII wieku wielki Heinrich Schütz, w kolejnym Giovanni Battista Pergolesi i Christoph Graupner. Dzieła wymienionych twórców przekazywały słowa Zbawiciela wokalnie, były oratoriami lub kantatami.

W 1786 r. Joseph Haydn otrzymał nietypowe zamówienie aż z krańców Hiszpanii, z andaluzyjskiego Kadyksu. Duchowny z tego miasta, Don José Sáenz de Santa María zapragnął, by w tamtejszym Oratorio de la Santa Cueva wykonano w Wielki Piątek kolejnego roku kompozycję instrumentalną, towarzyszącą modlitewnej kontemplacji „Siedmiu Słów”. Kompozytor stworzył dzieło bardzo niekonwencjonalne, niemające dotąd precedensu: Die sieben letzten Worte unseres Erlösers am Kreuze, złożone z siedmiu orkiestrowych sonat (wszystkie utrzymane w wolnych tempach, jak adagio, largo, grave, lento), poprzedzonych introdukcją i zakończonych żywą częścią finałową, ilustrującą trzęsienie ziemi, które nastąpiło po śmierci Jezusa. Dzieło Haydna odniosło ogromny sukces, wykonano je nie tylko w Kadyksie, lecz także w Wiedniu, Paryżu i Berlinie. Uskrzydlony tym sukcesem autor przygotował wkrótce jego wariant przeznaczony na kameralny kwartet smyczkowy, a dziesięć lat po skomponowaniu wersję oratoryjną.

2023-03-25 18:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Rozpaleni Duchem - koncert w Sanoku

2023-05-30 09:58

RadioFara

Koncert odbywał się w Skansenie w Sanoku

Koncert odbywał się w Skansenie w Sanoku

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, ciepły, majowy wieczór, przepiękna sceneria sanockiego Skansenu i tłumy mieszkańców przybyłych na wydarzenie, o którym głośno było już od kilku tygodni w całym mieście. Jednych przywiodła ciekawość i a innych pragnienie wspólnego świętowania, uwielbiania Boga i modlitwy. Czy ich serca zostały rozpalone Duchem? Obserwując rozmodlone twarze, uniesione ręce, uśmiechy na twarzach, pełne zachwytu komentarze, gromkie brawa i głośne "dziękujemy" - zdecydowanie tak.

Obecny na koncercie Biskup Stanisław Jamrozek dziękując organizatorom podkreślił, że "to nie tylko koncert, ale też i modlitwa - za nas, ale i za tych których spotykamy na co dzień. Bóg przez Swojego Ducha rzeczywiście rozpala ogień miłości i tą miłością potem możemy płonąć i dzielić ją z drugim człowiekiem".

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Bł. Stefan Kardynał Wyszyński - miłośnik Maryi

2023-05-30 20:19

[ TEMATY ]

bł. kard. Stefan Wyszyński

#TrzymajSięMaryi

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

„...cokolwiek bym powiedział o swoim życiu, jakkolwiek bym zestawiał swoje pomyłki, to na tym jednym odcinku nie pomyliłem się: na drodze duchowej na Jasną Górę” – bł. Stefan Kardynał Wyszyński.

Wezwanie do oddania się Matce Bożej kard. Stefan Wyszyński ponawiał wielokrotnie. Dzielił się z innymi tajemnicą swego serca – doświadczeniem głębokiego związku z Maryją. Miał świadomość, jak wspaniałe owoce przynosi oddanie się Matce Bożej, i pragnął, aby stały się one udziałem wszystkich wiernych, całego narodu i świata. Dlatego wraz z Episkopatem Polski przygotowywał naród do Milenijnego Aktu Oddania Polski w macierzyńską niewolę miłości za wolność Kościoła w Polsce i świecie 3 maja 1966 r. Z jakąż radością i dumą z tego, że nadprzyrodzone pragnienia zawarte w tym akcie zostały w pełni zrozumiane przez Ojca Świętego Pawła VI, przytaczał rok później słowa z jego listu: „Sprawimy to, aby dokument waszego oddania się w niewolę Matki Najświętszej z całą troskliwością przechowywany był na Watykanie, obok Grobu Świętego Piotra (…). Bądźcie pewni, że katolicka Polska jeszcze ściślej zjednoczyła się przez to ze Stolicą Apostolską i jeszcze głębiej zaskarbiła sobie miejsce w duszy Następcy Świętego Piotra”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję