Bazylika Grobu Pańskiego jest pod opieką są przedstawicieli trzech obrządków chrześcijańskich: rzymskokatolickiego, greckiego prawosławnego oraz Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. W związku z tym, aby różne obrządki modliły się przed Grobem Pana Jezusa w różnych czasie każdy z nich ma wyznaczone godziny sprawowania liturgii. Dlatego też katolicy sprawują Liturgię Wigilii Paschalnej już w sobotę rano o godz. 6.30, a nie wieczorem lub w niedziele rano - jak to jest przyjęte w wielu krajach. Jednak w niedzielę przy grobie Pańskim o godz. 10.00 jest uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem patriarchy Jerozolimy Fuada Twala, która jest odpowiednikiem naszej rezurekcji.
W tym roku katolicy i prawosławni obchodzą Wielkanoc w tym samym czasie. Dlatego po Wigilii Paschalnej ma miejsce liturgia prawosławna, którą można nazwać liturgią światła. Po południu grecko prawosławny patriarcha Jerozolimy lub jego zastępca wchodzi do Grobu Pańskiego, gdzie są wszystkie światła zgaszone, i po modlitwie wychodzi z zapalonymi świecami przekazując wiernym święty ogień. Jest to bardzo antyczna liturgia sięgająca być może V w. Niektórzy mówią o cudzie, co jednak wymagałoby dalszej analizy naukowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W sobotni wieczór są śpiewane Nieszpory przy Grobie Pańskim oraz Godzina Czytań sprawowana w kaplicy Najświętszego Sakramentu, gdzie upamiętnia się spotkanie Pana Jezusa z Matką Bożą po Zmartwychwstaniu. W tym dniu polska tradycja poświęcenia pokarmów jest kultywowana m.in. w Domach Polskich prowadzonych przez Siostry Elżbietanki.
W tym czasie chrześcijanie różnych wyznań pozdrawiają się słowami: Chrystus zmartwychwstał! Na co się odpowiada: Prawdziwie zmartwychwstał! Wielu zaś wchodzi na modlitwę do pustego Grobu Pańskiego, skąd Pan Jezus zmartwychwstał.