Reklama

Niedziela Łódzka

Kościół łódzki pożegnał ks. Roberta Jantczaka

Dziś w południe w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca N.M.P. w Łodzi celebrowana była Msza święta pogrzebowa za zmarłego śp. księdza Roberta Jantczaka – proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim. Uroczystej liturgii przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

[ TEMATY ]

aarchidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

We wprowadzeniu do liturgii metropolita łódzki zauważył, że Zmarły - stał przy różnych ołtarzach Chrystusowych począwszy od 1991 roku. Najdłuższy czas życia kapłańskiego był na misjach w Argentynie – 13 lat. Był wikariuszem w czterech parafiach i przez 10 lat proboszczem w parafii w Konstantynowie Łódzkim. Arcybiskup Ryś zwrócił uwagę również na to, że – kiedy Zmarły był w Argentynie pisał listy do abpa Władysława – to jest bardzo piękna korespondencja, która nie ma w sobie nic z jakiejś wymaganej urzędowo grzeczności. Będąc na misji utożsamiał się z Kościołem, który go wychował i doprowadził do kapłaństwa. To była taka bardzo piękna relacja księdza z biskupem – bardzo ludzka, bardzo ciepła, bardzo zwyczajna. – zauważył duchowny.

W homilii, którą wygłosił ks. Maciej Łazarek – proboszcz parafii w Kurowicach i kolega kursowy Zmarłego – przypomniał postać kapłana i wspólnie przeżyte lata seminaryjne. – Żegnamy księdza Roberta, który odszedł z naszego kursu jako trzeci, za księdzem Mariuszem, który cieszył się kapłaństwem 3-miesiące i za zaginionym księdzem Piotrem. Jak rocznik kapłański trwamy i jesteśmy – podkreślił na 20. rocznicę naszych Święceń ksiądz arcybiskup Władysław. Święta Faustyna – sekretarka Bożego Miłosierdzia notując słowa podyktowane Jej przez Pana Jezusa napisała – o Jezu pomnij na gorzką mękę swoją i nie dozwól, aby ginęły dusze odkupione tak drogocenną Krwią Twoją najświętszą. Wystarczy jedna kropla Bożego Miłosierdzia. Miłosierdzia, które głosił w swojej parafii śp. ks. Robert. Miłosierdzia, które głosimy i my przystępując do Sakramentu Pokuty i udzielając rozgrzeszenia. Przywołujemy tegoż Bożego Miłosierdzia, by Bóg zmazał grzech, przebaczył winy, by nas wspomagał w posłudze głoszenia Jego Miłosierdzia – podkreślił duchowny.

Przed zakończeniem liturgii Zmarłego pożegnali: przedstawiciel władz Konstantynowa Łódzkiego, przedstawiciel parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim, oraz dziekan konstantynowski – ks. Leszek Kaźmierczak.

Liturgię zakończyły egzekwie żałobne, które poprowadził arcybiskup Grzegorz Ryś. Śp. ksiądz Robert Jantczak odszedł do Pana w niedzielę 26 marca br. w 57 roku życia i 32 roku kapłaństwa. Był proboszczem parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim.

2023-03-31 17:21

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Wręczono odznaczenia państwowe zasłużonym nauczycielom

Podczas uroczystej gali wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński wręczył nauczycielom odznaczenia państwowe: Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę, zaś łódzki kurator oświaty Waldemar Flajszer – medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji i Nauki oraz Łódzkiego Kuratora Oświaty. 

CZYTAJ DALEJ

Towarzyszyła synowi w śmiertelnej chorobie. Mama Carla Acutisa: "To syn zaprowadził mnie do Boga"

2023-05-26 12:36

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

Ks. Daniel Plewka

Antonia Acutis żyła z dala od Boga. We Mszy Świętej uczestniczyła zaledwie trzy razy: w dniu chrztu, w dniu Pierwszej Komunii Świętej i w dniu ślubu. To jej syn doprowadził ją do Boga. Zapytana o to w jaki sposób jej syn odkrył wiarę odpowiada: „Na pewno nie dzięki nam, rodzicom. Nie uczęszczaliśmy na niedzielną Mszę Świętą. Dużą rolę odegrała Beata, polska niania oddana Papieżowi Wojtyle, ale w Carlo była też taka naturalna skłonność do świętości. Kiedy miał 3 i pół roku poprosił mnie żebyśmy weszli do Kościoła, aby pozdrowić Jezusa. W mediolańskich parkach zbierał kwiaty, aby ofiarować je Madonnie. Ja byłam analfabetką, jeśli chodzi o wiarę, to on mnie uratował i przyprowadził do Boga”.

Powstało już wiele biografii opisujących niezwykłość piętnastoletniego Carlo, ale żadna z nich nie poprowadziła nas jeszcze tak blisko, jak historia jego matki, która żyła u jego boku. Antonia towarzyszyła swojemu synowi, w najtrudniejszym doświadczeniu – w śmiertelnej chorobie. Doświadczała razem z nim bólu i samotności. Jak przeżyć ze świadomością, że ukochane dziecko umiera? Jak poradzić sobie z tą niewyobrażalną udręką? Jak zaufać Bogu? Jak sama mówi: To Carlo rozproszył mrok tej najciemniejszej godziny w moim życiu, złagodził wstrząs spowodowany straszną wieścią. Nie wpadł w przerażenie. Nie pozwolił, żeby owładnął nim lęk. Zamiast tego zwrócił się ku Bogu. […] Na diagnozę zareagował łagodnie i powiedział: „Pan dał mi miłą pobudkę”. Matka i autorka dzisiaj ma odwagę dzielić się z nami historią życia Carlo, który pomimo cierpienia, nie stracił radości życia. Odsłania przed nami tajemnice swojego syna, dla którego Bóg był w centrum życia aż do końca.

CZYTAJ DALEJ

Piłkarskie ME do lat 17 - Polacy przegrali z Niemcami 3:5 w półfinale

2023-05-30 18:49

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

Adobe Stock

Piłkarska reprezentacja Polski do lat 17 przegrała z Niemcami 3:5 (2:1) w półfinale rozgrywanych na Węgrzech mistrzostw Europy. Bramki dla biało-czerwonych w pełnym zwrotów akcji meczu zdobyli Daniel Mikołajewski, Karol Borys i Filip Wolski.

Polska - Niemcy 3:5 (2:1).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję