Po Mszy św. zebrani przemaszerowali na stadion, gdzie odbyła się druga część uroczystości. W okolicznościowych wystąpieniach wielokrotnie podkreślano, że przed strażakami stawia się coraz to nowe zadania i wymagania, którym muszą sprostać. Nie tylko jeżdżą do pożarów, ale także wzywani są do różnych katastrof, pomagają w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. Zawsze są jednymi z pierwszych na miejscu wszelkiego rodzaju wypadków. Historię straży przedstawił prezes OSP Łazy druh Jan Fusiek, będący jednocześnie komendantem miejsko-gminnym OSP w Radymnie. Następnie 13 druhów, żyjących założycieli OSP: Stefan Andrejko, Piotr Banaś, Józef Buczkowski, Józef Duda, Stanisław Fleszar, Józef Fusiek, Maciej Gembarowski, Franciszek Kobylarz, Stanisław Koralewicz, Andrzej Koziak, Antoni Puzio, Władysław Szczerbiak i Stanisław Zubrzycki otrzymało listy dziękczynne oraz drobne upominki ufundowane przez Zarząd Miejsko-Gminny ZOSP RP i Radę Gminy w Radymnie.
Na liście osób, które zostały poproszone o wbicie tradycyjnych gwoździ w drzewce sztandaru widniało ponad 100 nazwisk. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. posłanka Alicja Lis, starosta jarosławski Franciszek Strzępek, komendant powiatowy PSP w Jarosławiu mł. bryg. Marek Kondracki, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Jarosławiu Marek Puzio, prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Jarosławiu druh Stanisław Górski, członek Zarządu PZPN w Warszawie Andrzej Bińkowski, przewodniczący Rady Gminy Radymno Ryszard Bocian, burmistrz Radymna Wiesław Pirożek, przedstawiciele służb mundurowych i władz gminnych.
Sztandar ufundowany przez społeczeństwo, prezesowi Janowi Fuśkowi przekazał prezes Z M-G ZOSP RP, wójt gminy Radymno Stanisław Ślęzak. Z rąk prezesa sztandar odebrał poczet sztandarowy, w skład którego weszli: Józef Stanik, Ireneusz Marciak i Andrzej Nyrka. Warto dodać, że w święcie strażaków z Łazów, których jednostka została odznaczona srebrnym medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" uczestniczyły poczty sztandarowe z OSP Radymno, Duńkowice, Sośnica, Skołoszów i Zabłotce.
Po uroczystościach, którymi sprawnie kierował druh Bogdan Świder, wiceprezes Z M-G ZOSP RP w Radymnie, na co dzień pełniący służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP - członek Klubu HDK PCK "Płomyk" przy KM PSP w Przemyślu, zebrani na stadionie udali się do świetlico-remizy na poczęstunek. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta OSP w Walawie.
Łazy to powojenna miejscowość, do której w roku 1947 przybyła ludność ze wschodu i z powiatu kolbuszowskiego. Kiedyś obraz koni ciągnących do pożaru beczkowóz z wodą nie należał w Łazach do rzadkości. Obecnie straż liczy 62 członków. Czynnych jest 33, w tym 9 kobiet, 20 to członkowie MDP dziewcząt i chłopców, 5 wspierających, 4 honorowych. Jednostka ma na swoim wyposażeniu samochód marki żuk z radiostacją. Posiada także pompy nowej generacji, umundurowanie oraz... łódź. Ten ostatni sprzęt jest niezbędny podczas powodzi, które niestety ostatnimi laty kilkakrotnie miały miejsce w Łazach.
Częste ćwiczenia, szkolenia podnoszą poziom sprawności fizycznej strażaków, co z kolei procentuje zdobywaniem wysokich pozycji w zawodach sportowo-pożarniczych różnych szczebli.
Jak dowiedziałem się w rozmowie z prezesem Janem Fuśkiem, współpraca z proboszczem ks. Ryszardem Buryło układa się bardzo dobrze. Staraniem strażaków wykonany został krzyż milenijny, który usytuowany jest na rozwidleniu dróg w kierunku na Wysock i Laszki. Strażacy wydatnie pracowali przy remoncie dachu kaplicy, wykonaniu ogrodzenia przy Domu Katechetycznym i cmentarzu parafialnym, budowie parkingu przy kościele. Oglądając garaż w świetlico-remizie zauważyłem panujący tam ład i porządek. Sprzęt ułożony na regałach, umundurowanie powieszone na wieszakach, wszędzie czysto i lśniąco, nawet deski przykrywające kanał rewizyjny pomalowane na żółto. Spore zasługi w utrzymaniu i konserwacji sprzętu ma naczelnik OSP druh Tadeusz Kobylarz. Widać także dobrą rękę gospodarza druha Józefa Stanika, jednocześnie kierowcy z 20-letnim stażem, który dba o lśniące czerwone "cacko" stojące w garażu.
Strażacy są otwarci, czynnie uczestniczą w różnych organizowanych we wsi uroczystościach. Warto dodać, że z inicjatywy OSP w III kwartale br. został założony LKS "Łazowianka", pod patronatem OSP, którego prezesem wybrany został Jan Fusiek. W przygotowaniu uroczystości ogromny wkład miała młodzież należąca do OSP i do tego właśnie klubu.
Bardzo żywe są kontakty strażaków z miejscową szkołą, którą kieruje Stanisław Kojder. Wygłaszane pogadanki m.in. na tematy bezpieczeństwa pożarowego przyciągają młodzież do straży. Niektórzy składane deklaracje chęci bycia strażakiem "przekuwają" w rzeczywistość, zasilając szeregi MDP. Strażacy odwdzięczają się jak mogą, m.in. wykonując różne prace na rzecz szkoły.
Warto podkreślić, że jednym z członków Komitetu Budowy Kościoła w Łazach jest Jan Fusiek, który żywi głęboką nadzieję na daleko idącą pomoc ze strony członków OSP przy realizacji, już w niedalekiej przyszłości, tego pięknego dzieła służącego Bogu i ludziom.
Pomóż w rozwoju naszego portalu