Reklama

Ze świata

Komentarz

Blokowanie prawdy

Czy 30 sekund warte jest prawie trzy miliony dolarów? Tak, bo te 30 sekund ogląda przed telewizorem co trzeci Amerykanin. Jest skupiony zarówno na finale rozgrywek futbolu amerykańskiego Super Bowl, jak i na przeszło 60 reklamach, które pojawiają się w przerwach sportowego widowiska. Zresztą nie o samą liczbę widzów w tym wszystkim chodzi, ale również o kontekst, który jak żaden inny w trakcie roku przynosi wielki prestiż. Ten wydatek jest po prostu skuteczny, bo Super Bowl to za oceanem wielkie święto. O to, kto wygra w tym roku, założyli się nawet dwaj amerykańscy arcybiskupi: z Indianapolis i Nowego Orleanu - to z tych miast pochodzą drużyny, które zmierzą się w finale rozgrywek. Ten pierwszy 8 lutego ogłosił dniem wolnym w szkołach katolickich na terenie swojej archidiecezji.
To dlatego informacja o tym, że po raz pierwszy wśród spotów znajdzie się reklama w obronie życia nienarodzonych, wywołała furiacki protest feministek. Zresztą trudno mówić o reklamie. Planowano, że w trakcie 30 sekund świadectwo da jeden z najpopularniejszych graczy NFL Tim Tebow, który miał się nie narodzić, a się narodził. Dzięki matce, która postąpiła wbrew radom i sugestiom, możemy dziś podziwiać jego talent. Feministki próbowały zablokować ten materiał, nie licząc się z tym, że na swoich sztandarach mają wypisaną wolność słowa. Historia Tebowa sporej części ludzi otworzyła oczy i uodporniła na pseudoargumenty aborcjonistycznego obozu, który coraz częściej musi uciekać się do siłowego blokowania prawdy, bo wciskanie kitu już nie daje takich jak kiedyś rezultatów.
Ks. Paweł Rozpiątkowski

Bruksela

Krytyka UE za stosunek do chrześcijaństwa

Polityk i filozof, przewodniczący włoskiego Senatu Marcello Pera ostro skrytykował stanowisko Unii Europejskiej za jej postawę wobec chrześcijaństwa. - Wciąż jeszcze jest praktykowany relatywizm i multikulturowość, również gdy skutkiem tej polityki są getta, napięcia, konflikty i wrogość wobec obcych - stwierdził Pera, przemawiając 3 lutego w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Włoski polityk zarzucił politycznym i intelektualnym elitom UE odrzucenie chrześcijaństwa. Jego zdaniem, w ten sposób nie mogą być rozwiązane wielkie problemy w Europie.
Jako przykład Pera podał m.in. odmowę umieszczenia w nowym traktacie UE odniesienia do chrześcijańskich korzeni Europy, jak również odrzucenie w 2005 r. kandydatury włoskiego polityka Rocco Buttiglionego na stanowisko komisarza z powodu jego poglądów na temat homoseksualizmu.
Przypomniał, że prawie wszystkie kraje UE w odniesieniu do praw dotyczących aborcji, eutanazji, eugeniki i badań na embrionach ludzkich sprzeciwiają się tradycji chrześcijańskiej. Przypomniał, że UE włączyła potajemnie do Karty Praw Podstawowych prawo o homoseksualnych związkach partnerskich.
Pera wystąpił podczas seminarium zorganizowanego przez frakcję chrześcijańsko-demokratyczną EVP w PE.
Natomiast irlandzki dziennikarz David Quinn w swoim wystąpieniu zarzucił UE, że przez swoje antydyskryminacyjne zasady dąży do podkopywania prawodawstwa krajowego. Stanie się tak w przypadku praw rodzinnych, gdy Europejski Trybunał Sprawiedliwości opowie się za przyznaniem rent rodzinnych osobom żyjącym w związkach homoseksualnych.

Reklama

Ludzie

Susan Boyle

Bezrobotna 48-letnia zwyciężczyni brytyjskiej edycji „Mam talent” Susan Boyle, która swoim głosem podbiła serca fanów muzyki w całej Wielkiej Brytanii, marzy, by zaśpiewać dla Benedykta XVI. Pochodzi ona z małego szkockiego miasteczka Blackburn, w hrabstwie West Lothian. Od dzieciństwa związana jest z tamtejszą parafią pw. Matki Bożej z Lourdes. Proboszcz parafii ks. Ryszard Holuka przyznaje, że choć obecnie Boyle jest prawdziwą gwiazdą, nieustannie koncertującą, stara się uczęszczać na Msze św. w rodzinnej wspólnocie parafialnej.
Wykonawczyni utworu „I dreamed a dream” z musicalu „Les Misérables” chciałaby zaśpiewać dla Benedykta XVI podczas jego wizyty w Glasgow we wrześniu tego roku. Ma to być pierwsza pielgrzymka papieska do Szkocji od czasu pamiętnej wizyty Jana Pawła II w Bellahouston Park w Glasgow w 1982 r.
Według wstępnych planów, Benedykt XVI będzie przebywał w Wielkiej Brytanii od 16 do 19 września 2010 r.

Reklama

Sudan

Na krawędzi wojny domowej

Sudański rząd oskarżył Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, że swymi decyzjami chce wpłynąć na przebieg zaplanowanych na kwiecień wyborów i utrudnić negocjacje z rebeliantami w Darfurze.
Ta ostra reakcja została wywołana decyzją Trybunału, który przyjął apelację prokuratora i chce ponownie zbadać, czy prezydent Sudanu Omar al-Baszir może być sądzony za ludobójstwo. Wcześniejszy wyrok stawia mu tylko zarzut zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości, uniewinniając od zarzutu ludobójstwa. Prezydent wielokrotnie oskarżany był o prowadzenie czystki etnicznej w Darfurze, skierowanej w 2003 r. przeciwko trzem plemionom, z których wywodzą się rebelianci w Darfurze: Fur, Masalit i Zaghawa. Prokurator oskarża go o odpowiedzialność za śmierć co najmniej 350 tys. ludzi.

Krótko

Kto jest najbardziej zadowolony z życia w UE? Tradycyjnie - Skandynawowie i Holendrzy. Na drugim biegunie znajdują się Bułgarzy, Rumuni i Grecy. Polacy, według najnowszych badań Eurobarometru, mieszczą się pośrodku stawki.

Barack Obama nie przyjedzie w maju do Hiszpanii na szczyt EU-USA. Amerykański prezydent nie widzi rezultatów poprzedniego spotkania w Pradze. Szczyt może się więc

Amerykański Kongres pracuje nad prawem, które ma jeszcze szerzej otworzyć drzwi do amerykańskiej armii homoseksualistom i lesbijkom. Obowiązujący dziś system dopuszcza homoseksualistów do armii, ale nie mogą się oni obnosić ze swoimi preferencjami seksualnymi. Jeżeli propozycja, którą Barack Obama obiecywał podczas kampanii wyborczej, przejdzie, homoseksualni żołnierze nie będą już się z tym kryli.

Białoruska milicja aresztowała pracującego dla finansowanej przez TVP telewizji Biełsat dziennikarza Iwana Szulla. Postawiono mu zarzut pobicia milicjantów.

Kryzys dotknął jedną ze sztandarowych rosyjskich firm - Gasprom. Zyski najpotężniejszego koncernu gazowego świata spadły w ubiegłym roku o jedną trzecią. Powodem jest mniejsze zużycie gazu w Europie Zachodniej oraz poszukiwanie sposobów na uniezależnienie się od rosyjskiego gazu.

14 nastolatków zostało zastrzelonych przez żołnierzy karteli narkotykowych w najniebezpieczniejszym mieście świata - Ciudad Juárez. Licealiści bawili się na dyskotece. Zostali zabici przez pomyłkę. Rocznie w tym meksykańskim mieście, znajdującym się na szlaku przerzutu narkotyków do USA, ginie ok. 2600 osób.

Władze w Bukareszcie przyjęły amerykańską ofertę rozlokowania wyrzutni mających chronić przed irańskim atakiem rakietowym. - System powinien być na miejscu w 2015 r. - oświadczył prezydent Rumunii Traian Băsescu. Decyzję musi jeszcze zaakceptować parlament, ale jak zapewnił minister obrony Teodor Malescanu, nie powinno z tym być problemu.

Zmarła ostatnia osoba posługująca się jednym z najstarszych języków świata - 85-letnia Boa Sr. Od co najmniej 30 lat była ona ostatnim człowiekiem mówiącym prastarym językiem z Wysp Andamańskich.

Cudzysłów

W wielu sprawach jesteśmy z Benedyktem XVI tego samego zdania. Benedykt XVI zajmuje takie samo stanowisko w kwestii sekularyzacji, globalizacji i zasad moralnych jak Kościół prawosławny.
Cyryl I - patriarcha Moskwy i Wszechrusi

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

7. Bieg dla Życia w Jarosławiu

2022-12-06 11:21

Michał Pacławski

Uczestnicy biegu

Uczestnicy biegu

Od 7 lat kilkudziesięciu biegaczy pokonuje trasę 45 kilometrów łącząc Jarosławskie Opactwo z Klasztorem ss. Karmelitanek w Przemyślu, przez to manifestując miłość do Życia.

Od samego początku taka była idea Biegu w myśl słów św. Jana Pawła II: „Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…” (Evangelium vitae). W tym roku wystartowało 30 śmiałków, a ponad 40 wybrało inną trasę, pokonując Bieg dla Życia w swoich miejscowościach, samotnie lub w gronie rodzinnym. Jak zawsze Pan Bóg postawił na drodze szereg fantastycznych ludzi. Dziękujemy ogromnie wszystkim obrońcom życia, którzy w tym roku podjęli trud biegowego pielgrzymowania. Z roku na rok jest nas więcej, co niezmiernie raduje serce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję