Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 7/2010, str. 8

Krótko

W dniach 28-31stycznia odbywała się 15. Jasnogórska Konferencja Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych „Pomóż mi odejść”. Zajmowano się szeroko rozumianą problematyką dotyczącą opieki nad pacjentami chorującymi na przewlekłe i niepoddające się leczeniu choroby, głównie nowotworowe. 30 stycznia Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. 31 stycznia w ramach Konferencji odbyła się 1. Pielgrzymka Hospicjów Polskich.

30 stycznia w Sali Papieskiej zabrzmiał bożonarodzeniowy koncert Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Marka Piątka.

31 stycznia w Bazylice Jasnogórskiej kolędowały jasnogórskie chóry: Chór Żeński „Kółeczko” i Chór Dziewczęcy „Filiae Mariae” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej oraz Chór Mieszany im. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski pod dyrekcją Marcina Lauzera. Przy organach zasiedli Przemysław Kmieć i Marcin Lauzer.

31 stycznia Janina Lach, cudownie uzdrowiona w 1979 r. za przyczyną Matki Bożej na Jasnej Górze, ponownie przybyła do sanktuarium, aby podziękować za tę szczególną łaskę.

2 lutego w 25. Pielgrzymce Zakonów i Zgromadzeń Archidiecezji Częstochowskiej przybyli kapłani zakonni i diecezjalni, siostry i bracia - przedstawiciele wspólnot zakonnych archidiecezji oraz wdowy konsekrowane.

Z parlamentu na Jasną górę

Konieczny powrót do Bożych praw

Zudziałem kilkudziesięciu posłów i senatorów RP z różnych klubów parlamentarnych odbyła się 2 lutego 21. Pielgrzymka Parlamentarzystów. Mszy św. odprawionej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Wątroba z Częstochowy. Eucharystię koncelebrował ks. Piotr Pawlukiewicz, duszpasterz polskich parlamentarzystów. - Do bycia świadkami miłości przez ofiarną służbę jesteśmy wezwani wszyscy bez wyjątku, a to na mocy sakramentu chrztu św. - przypomniał w homilii bp Wątroba.
Wcześniej - już tradycyjnie - abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, wygłosił w kaplicy Różańcowej konferencję do parlamentarzystów nt. „Globalizm w świetle encykliki Benedykta XVI «Caritas in veritate»”. Przypomniał, że w świecie polityki, kultury i w życiu społecznym konieczny jest powrót do praw Bożych. - Dlatego wołamy o miejsce dla Boga w przestrzeni publicznej - mówił abp Nowak. - Człowiek jest w pełni sobą, gdy jest posłuszny prawu Bożemu. Droga właściwego postępu ludzkiego łączy się z prawdą i miłością. Cywilizacja miłości powinna prowadzić do cywilizacji ekonomii - podkreślił abp Nowak.
Odnosząc się do ustawy bioetycznej, przypomniał, że obserwujemy wspieranie w świecie projektów antynatalistycznych. Próbuje się rozbroić „bombę demograficzną” przez sterylizację, aborcję, antykoncepcję i eutanazję. Wydaje się 23 mln dolarów na aborcję. Nowa forma wojny naszych czasów wypowiedziana została dzieciom i ludziom starszym.

Śluby wieczyste

Sześć ogników nadziei dla paulinów

W Dniu Życia Konsekrowanego, 2 lutego, sześciu braci paulinów złożyło śluby wieczyste w Zakonie św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Są to klerycy Wyższego Seminarium Duchownego na Skałce w Krakowie: br. Aleksander Kuszłak, br. Paweł Tomaszewski, br. Norbert Bień, br. Wojciech Śliwa, br. Przemysław Sobczak i br. Konrad Blicharski. Młodzi paulini złożyli śluby na ręce przełożonego generalnego o. Izydora Matuszewskiego, który przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. O. Michał Lukoszek, rektor WSD Zakonu Paulinów na Skałce w Krakowie, podkreślił, że przez złożenie ślubów bracia pragną całkowicie oddać się na wyłączną własność Chrystusowi. W homilii o. Matuszewski przypomniał, że w ślubach czystości, ubóstwa i posłuszeństwa ukazuje się tajemnica samego Jezusa Chrystusa. - Mocą tych ślubów osoba konsekrowana oddaje się całkowicie Bogu, życiu modlitwy, a w wielu wspólnotach także dziełom apostolskim podejmowanym wobec człowieka ze względu na Jezusa Chrystusa. Współczesna mentalność oraz egoistyczne wychowanie sprawiają, że młodemu człowiekowi bardzo trudno jest rozpoznać powołanie do życia konsekrowanego, a także zrozumieć sens takiego życia podejmowanego przez innych - stwierdził Ojciec Generał.
- Niebo jest nachylone do samej ziemi, naprawdę. Szczęśliwy jestem! Obym wytrwał tak do samego końca. Tego życzę sobie i moim współbraciom - mówił br. Wojciech Śliwa.
Wkrótce na Ukrainie swoje śluby wieczyste złoży także br. Justyn Miszczenko.

Informator jasnogórski

Msze św.
Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej
W niedziele i uroczystości:
6.00, 7.00, 8.00 - w jęz. łacińskim, 9.30, 11.00, 12.00, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30, 20.15.
W dni powszednie (pon.-pt.): 6.00, 7.00, 7.30, 8.00 - w języku łacińskim, 9.30, 11.00, 15.30, 18.30.
W soboty:
6.00, 7.00, 7.30, 8.15 - w jęz. łacińskim, 9.00, 9.30, 11.00, 12.00, 15.30, 16.45, 17.30, 18.30.
Bazylika Jasnogórska
W niedziele i uroczystości:
5.30, 6.30, 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 13.00, 17.00, 19.00.
W dni powszednie (pon.-sob.): 5.30, 6.00, 6.30, 7.00, 7.30, 8.00.
Skarbiec, Arsenał, Muzeum
600-lecia i Bastion św. Rocha w okresie zimowym (tj. do 1 marca) czynne są w godz. 9-16. Od 1 marca czynne w godz. 9-17.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Te książki sprawią, że Walentyki nabiorą nowego znaczenia!

2023-02-07 12:01

[ TEMATY ]

miłość

Angela_Yuriko_Smith/pixabay.com

Masz dość słabych patentów na walentynkowe randkowanie? Podaruj swojej Miłości słowa o …Miłości. To idealny czas, aby jeszcze mocniej uzmysłowić sobie jak potężna jest MIŁOŚĆ.

Ks. Piotr Pawlukiewicz - O miłości

CZYTAJ DALEJ

Patronka od... Decyzji serca

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 22-23

[ TEMATY ]

beatyfikacja

siostry

błogosławiona

Małgorzata Cichoń

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium św. Jana Pawła II

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium
św. Jana Pawła II

By zostać siostrą zakonną... uciekła z domu. O bł. Klarze Ludwice Szczęsnej rozmawiamy z m. Agnieszką Renatą Kijowską SSCJ, przełożoną generalną Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

27 września 2015 r. została beatyfikowana czcigodna sługa Boża Klara Ludwika Szczęsna (1863-1916), współzałożycielka, wraz ze św. Józefem Sebastianem Pelczarem, Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr sercanek), powstałego w 1894 r. w Krakowie. Była pierwszą członkinią nowego zgromadzenia i pierwszą przełożoną generalną, która wprowadzała w codzienne życie wskazania założycielskie – ukazywała siostrom, co znaczy być sercanką.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję