Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 7/2010, str. 8

Krótko

W dniach 28-31stycznia odbywała się 15. Jasnogórska Konferencja Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych „Pomóż mi odejść”. Zajmowano się szeroko rozumianą problematyką dotyczącą opieki nad pacjentami chorującymi na przewlekłe i niepoddające się leczeniu choroby, głównie nowotworowe. 30 stycznia Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. 31 stycznia w ramach Konferencji odbyła się 1. Pielgrzymka Hospicjów Polskich.

30 stycznia w Sali Papieskiej zabrzmiał bożonarodzeniowy koncert Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Marka Piątka.

31 stycznia w Bazylice Jasnogórskiej kolędowały jasnogórskie chóry: Chór Żeński „Kółeczko” i Chór Dziewczęcy „Filiae Mariae” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej oraz Chór Mieszany im. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski pod dyrekcją Marcina Lauzera. Przy organach zasiedli Przemysław Kmieć i Marcin Lauzer.

31 stycznia Janina Lach, cudownie uzdrowiona w 1979 r. za przyczyną Matki Bożej na Jasnej Górze, ponownie przybyła do sanktuarium, aby podziękować za tę szczególną łaskę.

2 lutego w 25. Pielgrzymce Zakonów i Zgromadzeń Archidiecezji Częstochowskiej przybyli kapłani zakonni i diecezjalni, siostry i bracia - przedstawiciele wspólnot zakonnych archidiecezji oraz wdowy konsekrowane.

Z parlamentu na Jasną górę

Konieczny powrót do Bożych praw

Zudziałem kilkudziesięciu posłów i senatorów RP z różnych klubów parlamentarnych odbyła się 2 lutego 21. Pielgrzymka Parlamentarzystów. Mszy św. odprawionej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Wątroba z Częstochowy. Eucharystię koncelebrował ks. Piotr Pawlukiewicz, duszpasterz polskich parlamentarzystów. - Do bycia świadkami miłości przez ofiarną służbę jesteśmy wezwani wszyscy bez wyjątku, a to na mocy sakramentu chrztu św. - przypomniał w homilii bp Wątroba.
Wcześniej - już tradycyjnie - abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, wygłosił w kaplicy Różańcowej konferencję do parlamentarzystów nt. „Globalizm w świetle encykliki Benedykta XVI «Caritas in veritate»”. Przypomniał, że w świecie polityki, kultury i w życiu społecznym konieczny jest powrót do praw Bożych. - Dlatego wołamy o miejsce dla Boga w przestrzeni publicznej - mówił abp Nowak. - Człowiek jest w pełni sobą, gdy jest posłuszny prawu Bożemu. Droga właściwego postępu ludzkiego łączy się z prawdą i miłością. Cywilizacja miłości powinna prowadzić do cywilizacji ekonomii - podkreślił abp Nowak.
Odnosząc się do ustawy bioetycznej, przypomniał, że obserwujemy wspieranie w świecie projektów antynatalistycznych. Próbuje się rozbroić „bombę demograficzną” przez sterylizację, aborcję, antykoncepcję i eutanazję. Wydaje się 23 mln dolarów na aborcję. Nowa forma wojny naszych czasów wypowiedziana została dzieciom i ludziom starszym.

Śluby wieczyste

Sześć ogników nadziei dla paulinów

W Dniu Życia Konsekrowanego, 2 lutego, sześciu braci paulinów złożyło śluby wieczyste w Zakonie św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Są to klerycy Wyższego Seminarium Duchownego na Skałce w Krakowie: br. Aleksander Kuszłak, br. Paweł Tomaszewski, br. Norbert Bień, br. Wojciech Śliwa, br. Przemysław Sobczak i br. Konrad Blicharski. Młodzi paulini złożyli śluby na ręce przełożonego generalnego o. Izydora Matuszewskiego, który przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. O. Michał Lukoszek, rektor WSD Zakonu Paulinów na Skałce w Krakowie, podkreślił, że przez złożenie ślubów bracia pragną całkowicie oddać się na wyłączną własność Chrystusowi. W homilii o. Matuszewski przypomniał, że w ślubach czystości, ubóstwa i posłuszeństwa ukazuje się tajemnica samego Jezusa Chrystusa. - Mocą tych ślubów osoba konsekrowana oddaje się całkowicie Bogu, życiu modlitwy, a w wielu wspólnotach także dziełom apostolskim podejmowanym wobec człowieka ze względu na Jezusa Chrystusa. Współczesna mentalność oraz egoistyczne wychowanie sprawiają, że młodemu człowiekowi bardzo trudno jest rozpoznać powołanie do życia konsekrowanego, a także zrozumieć sens takiego życia podejmowanego przez innych - stwierdził Ojciec Generał.
- Niebo jest nachylone do samej ziemi, naprawdę. Szczęśliwy jestem! Obym wytrwał tak do samego końca. Tego życzę sobie i moim współbraciom - mówił br. Wojciech Śliwa.
Wkrótce na Ukrainie swoje śluby wieczyste złoży także br. Justyn Miszczenko.

Informator jasnogórski

Msze św.
Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej
W niedziele i uroczystości:
6.00, 7.00, 8.00 - w jęz. łacińskim, 9.30, 11.00, 12.00, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30, 20.15.
W dni powszednie (pon.-pt.): 6.00, 7.00, 7.30, 8.00 - w języku łacińskim, 9.30, 11.00, 15.30, 18.30.
W soboty:
6.00, 7.00, 7.30, 8.15 - w jęz. łacińskim, 9.00, 9.30, 11.00, 12.00, 15.30, 16.45, 17.30, 18.30.
Bazylika Jasnogórska
W niedziele i uroczystości:
5.30, 6.30, 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 13.00, 17.00, 19.00.
W dni powszednie (pon.-sob.): 5.30, 6.00, 6.30, 7.00, 7.30, 8.00.
Skarbiec, Arsenał, Muzeum
600-lecia i Bastion św. Rocha w okresie zimowym (tj. do 1 marca) czynne są w godz. 9-16. Od 1 marca czynne w godz. 9-17.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak przygotować się do modlitwy?

2022-12-05 08:51

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Wszelki wysiłek mający na uwadze doskonałość serca zmierza zawsze do tego, aby osiągnąć stan trwałej i nieprzerwanej modlitwy, oraz, na ile na to pozwala ludzka ułomność, aby zachować niezmącone skupienie umysłu i stałą czystość. W tym właśnie celu ochoczo i wytrwale ćwiczy swoje ciało i nie przestaje szukać okazji do skruchy serca. Istnieje przy tym wszystkim pewien wzajemny i nierozerwalny związek. Otóż, jeśli budowlę cnót wznosi się po to, aby dojść do doskonałej modlitwy, to bez tego zwieńczenia (modlitwy), które mocno wiąże je wszystkie ze sobą, nie będą one nigdy dostatecznie silne i trwałe.

Bez cnót nie można więc osiągnąć i doskonalić trwałego i nieprzerwanego skupienia na modlitwie, a bez wytrwałej modlitwy nie będą nigdy doskonałe cnoty, które stanowią jej podstawę. Aby jednak właściwie przedstawić skutki modlitwy i zająć się jej głównym celem, czyli urzeczywistnianiem cnót, musimy najpierw wyliczyć i po kolei omówić wszystko, co dla osiągnięcia tego celu należy przygotować lub odrzucić. Przystępując bowiem do budowy tak wysokiej, duchowej wieży, powinniśmy najpierw, zgodnie z ewangeliczną przypowieścią, dokładnie wszystko obliczyć i skrzętnie przygotować.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję