Reklama

Z Polski

Uchwała Senatu

W obronie krzyża

Senat przyjął stanowisko w obronie krzyża. Głosowanie odbyło się w obliczu toczącej się debaty nad obecnością krzyża w szkołach, urzędach i przestrzeni publicznej, będącej reakcją na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Stanowisko w tej sprawie zostało przyjęte głosami Platformy Obywatelskiej, odrzucono natomiast wniosek Prawa i Sprawiedliwości.
W przyjętym stanowisku podkreślono: „Krzyż, główny symbol chrześcijaństwa, które przyniosło Europie regułę poszanowania praw jednostki oraz zasady równości, wolności i tolerancji, towarzyszył Polsce we wszystkich ważnych chwilach jej dziejów”. Uchwalony dokument podkreśla również, że w „czasach trudnych, podczas rozbiorów, wojen i okupacji Kościół katolicki niósł pomoc potrzebującym bez względu na wyznanie i był miejscem zachowania pamięci narodowej, a krzyż stawał się symbolem nie tylko chrześcijaństwa i jego wartości, ale też tęsknoty za wolną Ojczyzną”.
Senatorowie podkreślili również, że wszelkie próby zakazania umieszczania krzyża w szkołach, szpitalach, urzędach i przestrzeni publicznej w Polsce muszą być poczytane za godzące w naszą tradycję, pamięć i dumę narodową.

W Roku Kapłańskim

Rekolekcje polskich księży z abp. Bruno Forte

Ponad stu polskich księży uczestniczyło w rekolekcjach prowadzonych przez włoskiego arcybiskupa Bruno Forte. Rekolekcje z okazji Roku Kapłańskiego odbyły się w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie (www.cfd.sds.pl) w dniach 29-31 stycznia br.
Metropolita Chieti-Vasto i ceniony teolog prowadził uczestników drogą „lectio divina”, którą przeżył wspólnie z Janem Pawłem II podczas rekolekcji w 2004 r.
Mówił o centralnym miejscu Słowa Bożego: - Słowo Boże nie jest czymś. Słowo Boże to Ktoś, to głos nieskończonej Miłości, jedyny głos, który może spełnić oczekiwanie miłości, która płonie w nas. Wszyscy potrzebujemy kochać i być kochanymi, także ksiądz, także biskup. Słowo Boga to ogień, który rozpala… Kazania moralistyczne, abstrakcyjne pouczenia, są stratą czasu. Jeśli Słowo, które głosisz, nie rozpala serca, nie głosisz Słowa Bożego.
Każdą konferencję kończył pytaniami do rachunku sumienia i osobistej modlitwy: Dla kogo żyję? Kim naprawdę Chrystus jest dla mnie? Czy jest Żyjącym, którego spotkałem i z którym chcę być? Czy jestem gotów powiedzieć Mu moje „tak” na zawsze?
Ks. Piotr Szyrszeń SDS

Reklama

Inicjatywa Episkopatu Polski

Dzień solidarności z katolikami w Wietnamie

Z inicjatywy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i Sekretariatu Misji Zagranicznych Redemptorystów 4 lutego br. w Polsce obchodzony był dzień solidarności z prześladowanymi katolikami w Wietnamie. Do udziału w akcji „Łańcuch serc” zostali zaproszeni wszyscy wierni, a zwłaszcza zgromadzenia kontemplacyjne. Oprócz modlitwy można było także wysłać list lub e-mail z protestem do ambasady Wietnamu. Okazją do przyjrzenia się życiu naszych wietnamskich braci i sióstr w wierze jest m.in. trwający tam od 23 listopada Rok Jubileuszowy dla upamiętnienia 350. rocznicy ustanowienia w tym kraju dwóch pierwszych wikariatów apostolskich - dla Północnego i Południowego Wietnamu (w 1659 r.) oraz 50 lat od ustanowienia w Wietnamie stałej miejscowej struktury kościelnej.

Do Wilna na „Kaziuki”

Stowarzyszenie Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy” zaprasza do Wilna na „Kaziuki” - święto św. Kazimierza Królewicza, patrona Polski i Litwy - w dniach 4-7 marca. W programie m.in.: Msze św. u grobu św. Kazimierza i w Ostrej Bramie, przekazanie darów dzieciom z polskiej szkoły.
Bliższe informacje: ul. św. Marka 6/2c, 31-012 Kraków, tel./fax (12) 429-36-49, (12) 432-33-00 (w środy i piątki w godz. 16-18), e-mail: poczta@kresy-krakow.com.pl, www.kresy-krakow.com.pl.

Krótko

Szef rządu Rosji Władimir Putin zaprosił premiera Donalda Tuska na „wspólne obchody” 70. rocznicy wymordowania polskich oficerów w Katyniu. Po raz pierwszy w historii rosyjski premier weźmie udział w katyńskich uroczystościach. w Krakowski sąd wydał Europejski nakaz aresztowania obywatela Szwecji Andersa Hoegstroema. Prawdopodobnie to on był zleceniodawcą kradzieży napisu „Arbeit macht frei” z hitlerowskiego obozu śmierci Auschwitz.

Senacka komisja regulaminowa uznała, że nie ma potrzeby, aby uchylać immunitet senatorowi Krzysztofowi Piesiewiczowi (PO).

Komendant główny policji Andrzej Matejuk polecił zbadać, dlaczego doszło do opublikowania w najnowszym miesięczniku „Policja 997” zdjęcia ciała Krzysztofa Olewnika, wydobytego w 2006 r. Miała to być ilustracja do tekstu dotyczącego przeprowadzonej ostatnio ekshumacji jego szczątków.

Brak skutecznej egzekucji abonamentu RTV stwarza groźbę likwidacji regionalnych rozgłośni i oddziałów TVP - alarmuje Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Organizacja apeluje o energiczne działania mające zażegnać to niebezpieczeństwo.

Meteorolodzy już martwią się, co będzie na przełomie lutego i marca. Całej Polsce grozi powódź roztopowa. Największym zagrożeniem są zatory lodowe, które spiętrzają wodę i powodują jej rozlanie. Premier Tusk uspokaja i zapewnia, że w walce z roztopami pomoże wojsko.

W bardzo złym stanie jest jeden z najważniejszych polskich obrazów. Na renowację „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki potrzeba około miliona złotych.

Coraz silniejszy jest złoty. Na początku lutego przebił psychologiczną barierę poniżej czterech złotych za euro. Zdaniem analityków, nasza waluta będzie się jeszcze umacniała.

Nakaz dożywotniego pozbawienia prawa jazdy nietrzeźwego kierowcy, który spowodował śmiertelny wypadek, zawiera nowelizacja prawa rozpatrzona przez Senat.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

O św. Mikołaju naukowo

2022-12-06 05:00

[ TEMATY ]

konferencja

św. Mikołaj

Głogów

ks. Rafał Witkowski

5 grudnia, w przeddzień ogłoszenia św. Mikołaja patronem Miasta Głogowa w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa odbyła się konferencja „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję