Reklama

Nagroda im. Jerzego Ciesielskiego - ojca rodziny

O. Tadeusz Rydzyk nagrodzony

W sali senackiej Politechniki Krakowskiej 3 lutego br., podczas specjalnej konferencji prasowej, wręczono po raz kolejny Nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - ojca rodziny. Nagroda przyznawana jest od 1997 r. przez Tygodnik Rodzin Katolickich „Źródło” oraz Fundację „Źródło”. W tym roku jej laureatem został o. dr Tadeusz Rydzyk, założyciel Radia Maryja, Telewizji Trwam oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Laureatami Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego zazwyczaj zostawali ojcowie rodzin, osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do umacniania i rozwoju rodzin katolickich w Polsce. W Roku Kapłańskim laureatem tej nagrody został kapłan. Jak podkreślał prowadzący spotkanie prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki, Kapituła Nagrody swój jednogłośny wybór uzasadniała faktem, iż dzieła, które prowadzi o. Tadeusz Rydzyk, przyczyniają się do wzrostu zdrowej, katolickiej rodziny. Podkreślono także swoistą długomyślność o. Rydzyka i ostrzeganie przed niebezpieczeństwami, jakie zagrażają współczesnym rodzinom. Dostrzeżono inny wymiar rodziny - wymiar, jaki stanowi Rodzina Radia Maryja. Dodatkowym aspektem przyznania Nagrody im. Jerzego Ciesielskiego o. Rydzykowi jest zawarte w modlitwie Sługi Bożego podziękowanie Panu Bogu za kapłanów: „Dziękuję Ci, Boże (...) za wszystkich księży, którzy przybliżyli mi Ciebie”. To szczególnie ważna wskazówka w Roku Kapłańskim.
Na konferencji prasowej obecna była żona sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Danuta Ciesielska wraz z wnukiem, członkowie Kapituły przyznającej Nagrodę, przedstawiciele Politechniki Krakowskiej na czele z jej rektorem prof. dr. hab. inż. Kazimierzem Furtakiem oraz liczni goście, ojcowie redemptoryści, przedstawiciele mediów oraz studenci Politechniki.
O. Rydzyk przyjął nagrodę ze wzruszeniem. Podkreślił, że nie uważa się za twórcę dzieł medialnych, ale za uczestniczącego w cudzie, którego dokonuje Pan Bóg. Tym cudem jest nie tylko radio i telewizja, ale także codzienne życie, wiara i kapłaństwo. Zwrócił uwagę na rolę świeckich w jego życiu i fakt, że to sami słuchacze Radia Maryja nazwali się rodziną. Rodzinie Radia Maryja dedykował otrzymaną nagrodę.
Nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego stanowi napisana specjalnie na tę okazję ikona, składająca się niejako z dwóch ikon: Trójcy Świętej wg Andrzeja Rublowa - u góry oraz Najświętszej Rodziny - na dole. To przedstawienie ma głęboką wymowę - Syn Boży po to przyszedł na świat, by to, co się dzieje na ziemi, było uświęcone Bożą łaską. Taką drogą podążał sługa Boży Jerzy Ciesielski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki biskup: konsekwentni katolicy przyszłością Kościoła

2023-01-30 09:41

[ TEMATY ]

Niemcy

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Rudolf Voderholzer podkreślił, że katolicy w Niemczech muszą sobie uświadomić „jeszcze bardziej niż w czasach minionych”, że są „w absolutnej mniejszości” i mogą być przekonujący tylko wtedy, „ podobnie jak Kościół pierwszych wieków trzymamy się mocno nauki apostołów [...] i komunii [communio], łamania chleba i modlitwy” (Dz 2,42) – powiedział biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer w wywiadzie spoglądającym na jego dziesięć lat posługi jako ordynariusz Ratyzbony. Ukazał się w gazecie diecezjalnej.

„Niestety, zbliżanie się do siebie, słuchanie się nawzajem i dodawanie sobie otuchy są zbyt często torpedowane przez niepotrzebną i bezbożną wojnę okopową" – ubolewa bp Voderholzer. Odnosząc się do niemieckiej drogi synodalnej powiedział: „W procesie politycznym walkę toczy się twardymi kijami. Pod tym względem nie byłem zaskoczony. Muszę jednak przyznać, że na początku zakładałem jeszcze, że w ramach drogi synodalnej będzie możliwa teologiczna walka na argumenty. Zaangażowałem się w to i byłem również gotów poświęcić temu wiele czasu pracy i energii”.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: obradowała Komisja Duchowieństwa KEP

2023-01-30 19:20

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Redakcja listu do kapłanów na Wielki Czwartek oraz kolejne etapy wdrażania Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, czyli dokumentu dotyczącego zasad formacji kapłanów w Polsce, były głównymi tematami obrad Komisji Duchowieństwa KEP. Spotkanie odbyło się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka.

Jak powiedział Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, styczniowe posiedzenie Komisji tradycyjnie związane było przede wszystkim z redakcją dorocznego listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Jego projekt został dziś przyjęty przez Komisję i zostanie przesłany wszystkim biskupom, a następnie przedstawiony do zatwierdzenia podczas najbliższego zebrania plenarnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję