Reklama

Nagroda im. Jerzego Ciesielskiego - ojca rodziny

O. Tadeusz Rydzyk nagrodzony

W sali senackiej Politechniki Krakowskiej 3 lutego br., podczas specjalnej konferencji prasowej, wręczono po raz kolejny Nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - ojca rodziny. Nagroda przyznawana jest od 1997 r. przez Tygodnik Rodzin Katolickich „Źródło” oraz Fundację „Źródło”. W tym roku jej laureatem został o. dr Tadeusz Rydzyk, założyciel Radia Maryja, Telewizji Trwam oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Laureatami Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego zazwyczaj zostawali ojcowie rodzin, osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do umacniania i rozwoju rodzin katolickich w Polsce. W Roku Kapłańskim laureatem tej nagrody został kapłan. Jak podkreślał prowadzący spotkanie prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki, Kapituła Nagrody swój jednogłośny wybór uzasadniała faktem, iż dzieła, które prowadzi o. Tadeusz Rydzyk, przyczyniają się do wzrostu zdrowej, katolickiej rodziny. Podkreślono także swoistą długomyślność o. Rydzyka i ostrzeganie przed niebezpieczeństwami, jakie zagrażają współczesnym rodzinom. Dostrzeżono inny wymiar rodziny - wymiar, jaki stanowi Rodzina Radia Maryja. Dodatkowym aspektem przyznania Nagrody im. Jerzego Ciesielskiego o. Rydzykowi jest zawarte w modlitwie Sługi Bożego podziękowanie Panu Bogu za kapłanów: „Dziękuję Ci, Boże (...) za wszystkich księży, którzy przybliżyli mi Ciebie”. To szczególnie ważna wskazówka w Roku Kapłańskim.
Na konferencji prasowej obecna była żona sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Danuta Ciesielska wraz z wnukiem, członkowie Kapituły przyznającej Nagrodę, przedstawiciele Politechniki Krakowskiej na czele z jej rektorem prof. dr. hab. inż. Kazimierzem Furtakiem oraz liczni goście, ojcowie redemptoryści, przedstawiciele mediów oraz studenci Politechniki.
O. Rydzyk przyjął nagrodę ze wzruszeniem. Podkreślił, że nie uważa się za twórcę dzieł medialnych, ale za uczestniczącego w cudzie, którego dokonuje Pan Bóg. Tym cudem jest nie tylko radio i telewizja, ale także codzienne życie, wiara i kapłaństwo. Zwrócił uwagę na rolę świeckich w jego życiu i fakt, że to sami słuchacze Radia Maryja nazwali się rodziną. Rodzinie Radia Maryja dedykował otrzymaną nagrodę.
Nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego stanowi napisana specjalnie na tę okazję ikona, składająca się niejako z dwóch ikon: Trójcy Świętej wg Andrzeja Rublowa - u góry oraz Najświętszej Rodziny - na dole. To przedstawienie ma głęboką wymowę - Syn Boży po to przyszedł na świat, by to, co się dzieje na ziemi, było uświęcone Bożą łaską. Taką drogą podążał sługa Boży Jerzy Ciesielski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”

Niedziela łowicka 49/2004

[ TEMATY ]

święty

WD

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.

Wyproszony u Boga

CZYTAJ DALEJ

7. Bieg dla Życia w Jarosławiu

2022-12-06 11:21

Michał Pacławski

Uczestnicy biegu

Uczestnicy biegu

Od 7 lat kilkudziesięciu biegaczy pokonuje trasę 45 kilometrów łącząc Jarosławskie Opactwo z Klasztorem ss. Karmelitanek w Przemyślu, przez to manifestując miłość do Życia.

Od samego początku taka była idea Biegu w myśl słów św. Jana Pawła II: „Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…” (Evangelium vitae). W tym roku wystartowało 30 śmiałków, a ponad 40 wybrało inną trasę, pokonując Bieg dla Życia w swoich miejscowościach, samotnie lub w gronie rodzinnym. Jak zawsze Pan Bóg postawił na drodze szereg fantastycznych ludzi. Dziękujemy ogromnie wszystkim obrońcom życia, którzy w tym roku podjęli trud biegowego pielgrzymowania. Z roku na rok jest nas więcej, co niezmiernie raduje serce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję