Reklama

Jak poznałem św. o. Maksymiliana

Był rok 1956, kiedy to po maturze pojechałem na 2 tygodnie do Niepokalanowa. Żyło wtedy jeszcze wielu braci przyjmowanych do zakonu przez o. Maksymiliana Kolbego.
Z ogromnym zapałem opowiadali o Założycielu Niepokalanowa. Mówili barwnie, serdecznie, emocjonalnie, naśladowali nawet tonację głosu o. Maksymiliana, opowiadali w szczegółach, jaki był, jak się do nich zwracał, jakich wskazówek im udzielał, a nade wszystko mówili o jego ogromnym oddaniu Niepokalanej. Dlatego, choć minęło wiele lat od tamtego czasu, mam żywo w pamięci namalowaną mi przez braci postać św. Maksymiliana, mam przed oczyma jego pokój, a w nim umieszczoną w słoiku brodę Świętego, którą bracia zachowali i wskazywali na nią jako na relikwię.
Później - w 1971 r. - papież Paweł VI ogłosił o. Maksymiliana błogosławionym, a następnie - w 1982 r. - Jan Paweł II dokonał jego kanonizacji. W pamięci i sercach ludzi pozostał jako święty kapłan, niezwykle oddany Maryi Niepokalanej i gorliwie wypełniający misję ewangelizacyjną, a także prawdziwy człowiek, umiejący umiłować do końca.
Oddajemy do rąk Czytelników album, który - podobnie jak inne albumiki „Niedzieli” - w wielkim skrócie przedstawia postać św. Maksymiliana, ukazuje charakterystyczne cechy jego świątobliwego życia, jego bohaterstwo oraz niezwykłą pobożność maryjną. Jako medium katolickie, dostrzegamy w nim także człowieka bardzo oddanego apostolatowi słowa - „Rycerz Niepokalanej”, tak wspaniale i z takim rozmachem wydawany przez o. Maksymiliana, bardzo szybko stał się pismem milionów czytelników. Dobrze więc będzie przypomnieć sobie postać tego wielkiego czciciela Matki Bożej, pozostaje on bowiem zawsze wspaniałym wzorem do naśladowania również w czasach współczesnych, m.in. także dla dziennikarzy katolickich. Pokazuje, jak wiele można zrobić dzięki żarliwości wiary i osobistemu zaangażowaniu. Dlatego m.in. nasza „Niedziela” uważa św. Maksymiliana za jednego ze swoich patronów.
Przyjmijcie Państwo ten album „Niedzieli”, który dołączamy do naszego tygodnika w 69. rocznicę ponownego aresztowania o. Maksymiliana (17 lutego 1941 r.), z którego już do domu nie wrócił.

PS
Informujemy, że część nakładu „Niedzieli” (w cenie 4 zł) wydana jest bez dodatku omawianego albumu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat bpa T. Lityńskiego w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-08 17:18

[ TEMATY ]

zbiórka

bp Tadeusz Lityński

komunikat

trzęsienie ziemi

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii bp Tadeusz Lityński skierował komunikat do diecezjan, w którym zwraca się z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych przez kataklizm.

W niedzielę 12 lutego w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wtedy też zostanie odczytany wiernym poniższy komunikat. Na łamach "Niedzieli" można się z nim zapoznać już wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję